Návrh obecně závazné vyhlášky, o školských obvodech základních škol
- 1 minuta čtení
Zastupitelstvo hlavního města Prahy se usneslo dne vydat podle § 44 odst. 3 písm. d) zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, a § 178 odst. 2 písm. b) zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), tuto obecně závaznou vyhlášku:
§ 1
Školské obvody základních škol zřízených městskými částmi jsou stanoveny v příloze k této vyhlášce.
§ 2
Obecně závazná vyhláška hlavního města Prahy č. 3/2024, o školských obvodech základních škol, se zrušuje.
§ 3
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. dubna 2025.
Přílohy:
Základní informace
Začátek připomínkování: 16. 11. 2024
Konec připomínkování: 16. 12. 2024
Kontaktní osoba: Mgr. Pavel Dvořák,
odbor školství, mládeže a sportu MHMP,
tel: 236 005 219,
email: pavel.dvorak@praha.eu
Připomínkování návrhu právního předpisu
- Domů
- Místní poplatek ze vstupného 2024
- Připomínky k návrhu obecně závazné vyhlášky, kterou se mění obecně závazná vyhláška č. 10/2011 Sb. hl. m. Prahy, o místním poplatku ze vstupného, ve znění obecně závazné vyhlášky č. 9/2015 Sb. hl. m. Prahy
Připomínky k návrhu obecně závazné vyhlášky, kterou se mění obecně závazná vyhláška č. 10/2011 Sb. hl. m. Prahy, o místním poplatku ze vstupného, ve znění obecně závazné vyhlášky č. 9/2015 Sb. hl. m. Prahy
Připomínky k návrhu obecně závazné vyhlášky, kterou se mění obecně závazná vyhláška č. 10/2011 Sb. hl. m. Prahy, o místním poplatku ze vstupného, ve znění obecně závazné vyhlášky č. 9/2015 Sb. hl. m. Prahy
Na portálu hlavního města Prahy, dostupného z https://praha.eu/mistni-poplatek-ze-vstupneho2024/-/message_boards/category/12913500, byl uveřejněn návrh novely obecně závazné vyhlášky č. 10/2011 Sb. hl. m. Prahy, o místním poplatku ze vstupného, ve znění obecně závazné vyhlášky č. 9/2015 Sb. hl. m. Prahy (dále jako „Novela“).
Novelou dochází ke změně stávajícího znění vyhlášky č. 10/2011 Sb. hl. m. Prahy, ve znění obecně závazné vyhlášky č. 9/2015 Sb. hl. m. Prahy (dále jako „Vyhláška“), a to včetně změny její přílohové části.
V rámci důvodové zprávy k Novele se uvádí, že jde primárně o terminologické a sjednocující změny. Závěrem důvodové zprávy se pak konstatuje, že „Místní poplatek ze vstupného je příjmem rozpočtů jednotlivých městských částí. Navržená úprava nepřinese výrazné změny rozpočtových příjmů městských částí.“
S navrhovanou Novelou a závěry důvodové zprávy nemůže podavatel těchto připomínek, Asociace hudebního průmyslu České republiky z.s., IČO: 095 12 462, se sídlem Českomoravská 2345/17, Libeň, 190 00 Praha 9 (dále jako „AHP“), souhlasit a s ohledem na tuto skutečnost předkládá níže uvedené připomínky.
O PODAVATELI
AHP je organizací, která sdružuje ty nejvýznamnější představitele v oblasti hudebního průmyslu a živé kultury v České republice. Jejími členy jsou organizátoři a promotéři hromadných kulturních akcí, ticketingové agentury, techničtí operátoři a další osoby, které se podílejí na zajištění hudební kultury v České republice. Aktuálně má AHP 31 členů.
AHP představuje největší organizaci v dané oblasti a její členové tvoří majoritní většinu všeho dění v hudebním průmyslu. Jsou to právě jednotlivý členové AHP, kteří tak zajištují organizaci, tvorbu a rozvoj hudební kultury na území hlavního města Prahy.
Cílem AHP je dlouhodobá a udržitelná strategie růstu hudebního průmyslu a hudební kultury na území České republiky, kdy Praha hraje v rámci hudební kultury stále velmi významnou, převládající, roli. AHP, respektive jeho jednotlivý členové, přináší na území Prahy jak české, tak i světové interprety a vystoupení (včetně těch nejvyšší světové úrovně), čímž jednak naplňují obecnou poptávku po kultuře a přináší (nejen) Pražanům jedinečné kulturní zážitky, ale také tím zásadně zvyšují prestiž samotného hlavního města Prahy, které se pak může zařadit v rámci světových turné předních umělců vedle měst jako New York, Tokio, Londýn, Berlín, Madrid, Paříž, Vídeň, Řím apod. Organizace živé kultury a akcí v oblasti hudebního průmyslu tvoří zásadní prvek celé kultury na území hlavního města Prahy, má pozitivní vliv na její jméno ve světě a tím jí přináší i řadu ekonomický výhod, plynoucích mimo jiné z turismu a dalších doprovodných prvků, které kulturní akce provází (tvorba pracovních míst, využívání a budování kulturních prostor, podpora lokálních podnikatelů apod.).
Nelze v tomto ohledu pominout ani to, že kultura (a její úroveň) dotváří celkový obraz daného města a nelze si dobře představit jakékoli město světové úrovně, bez živé a pestré nadnárodní kulturní scény.
V návaznosti na výše uvedené má AHP významný zájem na tom, jakou finální podobu bude mít Vyhláška v případě Přijaté Novely, protože právě Vyhláška je jedním z nástrojů, který pořádání kulturních akcí na území hlavního města Prahy zásadně ovlivňuje.
PŘIPOMÍNKY
Vyhláška představuje, vedle její fiskální funkce, zásadní nástroj regulace kulturních, společenských a sportovních akcí na území hlavního města Prahy. Prostřednictvím Vyhlášky jsou vybírány místní poplatky, které představují procentní podíl z ceny prodané vstupenky. Cenou vstupenky se přitom rozumí peněžitá částka, kterou účastník akce zaplatí, aby se jí mohl zúčastnit, a to bez ohledu na to, z jakých složek se cena vstupenky skládá a k jakému účelu byly tyto složky případně využity pořadatelem akce. Výše poplatku je tak určena z ceny vstupenky, v níž jsou zahrnuty všechny náklady pořadatele akce. Fakticky tak s růstem cen a nákladů pořadatele akce (a tím nutně rostoucí cenou vstupenky), kontinuálně roste výše poplatku.
Je tak zřejmé, že procentní určení výše poplatku zásadně ovlivňuje jak samotnou cenu vstupenky (tak, aby se marže pořadatele nedostala do záporných čísel), ale také ochotu pořadatelů akce na území hlavní města Prahy pořádat, ochotu interpretů akceptovat podmínky ovlivněné výší místního poplatku a jejich ochotu vystupovat na území hlavní města Prahy a v neposlední řadě ovlivňuje i samotný zájem Pražanů a návštěvníků Prahy vstupenky na pořádané akce kupovat – tedy samotný zájem o kulturu, bez nějž nemůže kultura na území hlavního města Prahy nejen růst, ale v konečném důsledku může naopak začít stagnovat a postupně mizet.
Místní poplatek ze vstupného stanovený Vyhláškou tak má významný vliv na veškeré kulturní (a další Vyhláškou ovlivněné, např. sportovní) dění na území celého hlavního města Prahy.
Na území hlavního města Prahy je procentní výše pro jednotlivé městské části určována přílohou Vyhlášky. Novelou dochází, aniž by toto bylo jakkoli řešeno v rámci důvodové zprávy, mimo jiné také k zásadním úpravám přílohy, kdy jsou pro jednotlivé městské části výše poplatků upravovány a v řadě případů zvyšovány. Nadto změnami v příloze dochází také k zakládání neodůvodněných rozdílů mezi pořádáním kulturních a sportovních akcí, když u sportovních akcí dochází ke snižování poplatků, u kulturních naopak k jejich růstu.
K této změně dochází bez toho, aby tyto změny byly jakkoli odůvodněny nebo řešeny s odbornou i laickou veřejností. Jak bylo přitom uvedeno procentní výše poplatku má zásadní vliv na kulturní život na území hlavního města Prahy jako takový.
AHP nepovažuje za vhodné, aby se tak zásadní část Vyhlášky, jako je její příloha upravující výše poplatku, měnila bez širší diskuse a vysvětlení toho, proč k takovým změnám dochází a zjištění, jaký budou mít reálný dopad na pořádání kulturních (a dalších) akcí na území hlavního města Prahy. Jakékoli změny Vyhlášky, zejména ty změny, které přímo ovlivní kulturu a kulturní dění, by měly být založeny na koncepční strategii zohledňující pořádání akcí, jejich další rozvoj a zachování v rámci Prahy.
Pro úplnost je nutno odmítnout i samotný závěr důvodové zprávy Novely tak, jak byl citován výše. Tedy že „Místní poplatek ze vstupného je příjmem rozpočtů jednotlivých městských částí. Navržená úprava nepřinese výrazné změny rozpočtových příjmů městských částí.“
Tento závěr je nesprávný a je zcela zřejmé, že změny připravované Novelou budou mít zásadní dopad do rozpočtových příjmů městských částí. Tyto změny mohou v krátkodobém horizontu v některých městských částech znamenat (i zásadní) navýšení rozpočtových příjmů, avšak v konečném důsledku nutně povedenou, bez dalších změn navrhované textu, k utlumení kulturních akcí a činnosti jejich pořadatelů, odlivu interpretů a lokálních i světových akcí do jiných lokalit mimo Prahu, případně mimo Českou republiku. Tím v končeném důsledku dojde (pomineme-li odliv kultury) naopak k významnému snížení rozpočtových příjmů těchto městských částí.
AHP má zájem těmto negativním dopadům nekoncepčních úprav výše jednotlivých poplatků předcházet a nejen udržet, ale významně zvyšovat úrovně kultury na území hlavního města Prahy a dosáhnout tím tak mimo jiné i přínosu pro jednotlivé městské části, v podobě vyvážených a jistých příjmů do jejich rozpočtů. Tyto příjmy pak mohou dále sloužit Pražanům, zvyšovat jejich životní úroveň i pomáhat rozvoji hlavního města Prahy jako takového.
S ohledem na výše uvedené AHP navrhuje, aby se změny přílohy Vyhlášky zapracované do návrhu Novely podrobily další odborné diskusi s pořadateli kulturních, sportovních a dalších akcí, stejně jako diskusi se zapojením veřejnosti, která by měla znát mimo jiné i to, k čemu případné navýšení poplatků v rámci jednotlivých městských částí slouží a jak s ním bude v rámci jejich rozpočtů nakládáno.
Za Asociaci hudebního průmyslu České republiky z.s.
Mgr. Robert Porkert,
předseda výkonného výboru