Rada hlavního města Prahy se usnesla dne 17. června 2003 vydat podle § 44 odst. 2 zákona č.131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění zákona č. 320/2002 Sb., a § 27 odst. 2 písm. b) bod 5 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění zákona č. 320/2002 Sb., toto nařízení:
§ 1
Úvodní ustanovení
(1) Nařízení stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany při kulturních, sportovních, společenských, zábavních, politických, obchodních, náboženských a jiných obdobných akcích, kterých se zúčastňuje větší počet osob (dále jen “akce”). ) )
(2) Právnická nebo fyzická osoba, která pořádá akci na území hlavního města Prahy (dále jen “organizátor akce”) je povinna zajistit plnění podmínek k zabezpečení požární ochrany při akcích.
§ 2
Vymezení pojmů
Pro účely tohoto nařízení se rozumí:
§ 3
Stanovení podmínek k zabezpečení požární ochrany při akcích
(1) Organizátoři akce, kteří jsou právnickými osobami nebo fyzickými osobami vykonávajícími podnikatelskou činnost podle zvláštních předpisů, jsou povinni zřídit preventivní požární hlídku (dále jen “požární hlídka”) a pokud to vyžaduje povaha akce (např. rozlehlost místa konání, počet účastníků, zabezpečení evakuace osob), zřídit větší počet požárních hlídek. Požární hlídka je složena z velitele a nejméně dvou členů.
(2) Organizátor akce je povinen zajistit, aby:
(3) Organizátor akce je povinen seznámit odpovídajícím způsobem a v potřebném rozsahu se zabezpečením požární ochrany:
(4) Organizátor akce je povinen zajistit kontrolu plnění stanovených podmínek k zabezpečení požární ochrany před zahájením, v průběhu, při přerušení a po ukončení akce. Po ukončení akce je organizátor akce povinen zanechat místo konání akce v požárně nezávadném stavu.
V případě, že:
(5) K vytvoření předpokladů pro hašení požárů a pro záchranné práce je organizátor akce dále povinen zajistit:
(6) Pro případy, kdy účastník akce (fyzická osoba) nedbá podmínek tohoto nařízení, pokynů organizátora, požární hlídky nebo členů pořadatelské služby týkající se zabezpečení požární ochrany při akci, organizátor akce je povinen zabezpečit postup pro vyloučení takové fyzické osoby z účasti na akci.
§ 4
Efekty s otevřeným ohněm
(1) Při akcích ve vnitřním shromažďovacím prostoru, jejichž součástí (t.j. součástí programu/produkce/představení) jsou efekty s otevřeným ohněm nebo obdobným možným zdrojem zapálení (žhavé částice, žhavé předměty apod.), musí být brán zřetel i na úpravu hořlavých látek (např. scénických staveb, dekorací a textilií) ke snížení jejich hořlavosti.)
(2) V prostorách, kde bylo jako součást stavby na základě dokumentace ověřené stavebním úřadem realizováno zvýšení požární odolnosti stavebních konstrukcí snížením hořlavosti stavebních hmot nebo snížení hořlavosti scénických materiálů, musí být před zahájením akce k dispozici doklady o existenci a dodržení těchto úprav a o provozuschopnosti požárně bezpečnostních zařízení.
(3) Plnění balónků plyny, které ve směsi se vzduchem tvoří hořlavou nebo výbušnou směs (např. vodík, acetylén) je zakázáno.
§ 5
Povinnosti účinkujících a účastníků
Účinkující a účastníci akce musí dodržovat povinnosti vyplývající z pokynů organizátora akce, požární hlídky nebo členů pořadatelské služby týkající se zabezpečení požární ochrany při akci.
§ 6
Účinnost nařízení
Toto nařízení nabývá účinnosti dnem 1.srpna 2003.
MUDr. Pavel B é m, v. r.
primátor hlavního města Prahy
Mgr. Rudolf B l a ž e k, v. r.
náměstek primátora hlavního města Prahy