City Nature Challenge 2020

Cílem letošní události je spojit tisíce lidí po celém světě ve společné aktivitě pozorování přírody. Pojďte aktivně strávit čas i v dnešní době velkých omezení. Akce proběhne v termínu 24. - 27. dubna 2020, hlavním organizátorem na území hl. m. Prahy je Národní muzeum.

City Natue Challenge Praha 2020: 24.-27. 4. 2020

Potřetí v ČR, poprvé jinak a nesoutěžně, ve vzájemné podpoře s Brnem.

Každý sám a přitom společně!

Tradičně se jedná o soutěžní projekt, ve kterém města soupeří o co největší počet pozorování živočišných a rostlinných druhů na svém území. V letošním roce je to však ve všech zapojených městech jinak z důvodu nového koronaviru. I přesto se však Praha účastní a tedy i vy se můžete zapojit!

Pojďte do toho i Vy a zjistěte, jak bohatá a unikátní je pražská příroda! Stáhněte si aplikaci iNaturalist na váš mobilní telefon a potom jen stačí ve dnech 24. až 27. dubna 2020 pomocí ní fotografovat přírodu na území Prahy. Fotografie můžete pořizovat u Vás na zahradě, v oblíbeném parku nebo třeba na autobusové zastávce, když zrovna čekáte na svůj spoj.

A že nevlastníte chytrý telefon? Nevadí! Stačí se jen zaregistrovat na stránce iNaturalist a poté si můžete do svého profilu vkládat manuálně fotografie pořízené třeba klasickým digitálním fotoaparátem.

Návod na práci s aplikací je pouze o několika málo krocích: https://www.citynaturechallenge.cz/new/do-prirody-s-inaturalist.

Trochu více o aplikaci

Pomocí iNaturalist můžete určovat rostliny, živočichy i houby v průběhu celého roku. Aplikace je natolik inteligentní, že se pokusí sama rozpoznat, o jaký druh rostliny, zvířete, nebo houby se jedná. A co víc? Nahráním a sdílením vašeho pozorování vytvoříte hodnotná data pro vědce po celém světě, kteří pracují na tom, aby lépe pochopili procesy, které v přírodě fungují a díky nim tak pomáhali přírodu lépe chránit. iNaturalist neslouží pro komerční užití a jde o sdílenou iniciativu Kalifornské akademie věd a National Geographic. Díky přibližné lokalizaci místa Vašeho pozorování umožňujete samotné aplikaci být stále chytřejší. Ale nebojte se – každé pozorování je pečlivě sledováno a data chráněna.

Jaké organismy pozorujeme?

Aplikace iNaturalist se primárně zaměřuje na veškerou volně žijící přírodu. V ČR se vyskytují zástupci většiny skupin organismů a tak by bylo logické jejich poměrné zastoupení. Víte ale vy sami, jaké organismy fotíte nejčastěji? Bývají to rostliny. I když to mnohdy nebývá nejoblíbenější skupina, je pozorována s největší frekvencí. Pravděpodobně z čistě praktického hlediska - květina fotoaparátu neuteče, neuletí ani se nikam neschová. Dalšími často focenými skupinami jsou hmyz a ptáci, kteří jsou i přes svou pohyblivost relativně jednoduše pozorovatelní.

Z „historie"

Soutěžní výzva prostřednictvím iNaturalist odstartovala poprvé v roce 2016 a to pouze mezi městy Los Angeles a San Francisco. V roce 2018 se konal první mezinárodní ročník, kdy proti sobě soupeřilo 68 měst a Praha byla mezi nimi. Prostředí aplikace i odborné názvy byly však angličtině (a v latině samozřejmě). Národní muzeum jako organizátor soutěže v ČR přeložilo aplikaci do češtiny a neustále pracuje na jejím zlepšování a doplňování odborných názvů v českém jazyce.

Do letošního ročníku se přihlásilo již více jak 200 měst z celého světa (kompletní seznam zapojených měst). Pomozte nám ukázat světu jedinečnost pražské přírody! Chcete vědět, jak to vypadá? Zde je ukázka pozorování z Chuchelského háje.



 

24. dubna 2020
24. dubna 2020