24. května 2023 proběhla v parku Lannova oslava všech opylovatelů
24. května 2023 se uskutečnila v parku Lannova vzdělávací akce pro širokou veřejnost, která byla oslavou mezinárodního Dne včel. Vzdělávací akce byla tematicky zaměřená na všechny hmyzí opylovatele ve městě. Děti a dospělí hravou formou objevili svět malých živočichů, kteří jsou často neprávem přehlíženi, ačkoliv mají obrovský význam nejenom pro lidstvo.
- 4 minuty čtení
Pro návštěvníky bylo připraveno deset tematických stanovišť o opylovatelích, jejich významu a prostředí. Pro dopolední program pro školy byla stanoviště z praktických důvodů rozdělena do tří okruhů a školy se předem zaregistrovaly na konkrétní okruh a čas.
- Okruh A zahrnoval určování druhů opylovatelů s ukázkou aplikace iNaturalist, která sama rozpozná druh hmyzu a ukázky našich druhů opylovatelů v entomologických krabicích z Přírodovědeckého muzea Národního muzea. Dále si účastníci mohli prohlédnout různé typy entomologických pastí používaných při výzkumu nejen na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, dozvěděli se o různých možnostech managementu sečení městské zeleně s ohledem na výskyt hmyzích opylovatelů na jednotlivých typech stanovišť a představili si druhy opylovatelů, kterým můžeme nabídnout úkryt. Zástupci Naučného střediska ekologické výchovy Kladno - Čabárna, o.p.s. ukázali skládačku hmyzího domečku a výběr vhodných náplní a nechali návštěvníky přiřazovat opylující druh k vhodnému úkrytu.
- V okruhu B žáci v pozorovacích kelímcích s lupou přímo pozorovali různé druhy opylovatelů vyskytujících se v Praze, prohlédli si fotografie opylovatelů z celého světa, a kromě toho byli Asociací místních potravinových iniciativ, o.p.s. poučeni o pastvě včel a mohli si vyrobit tzv. „seedbomb“. Účastníci byli vybídnuti k seřazení obrázků fenologických fází jabloně, a tím i k pozorování a určení stavby těla květu krytosemenných rostlin na živém vzorku, modelu i pod lupou, aby poznali květní orgány podílející se na opylování. Dále byly zmíněny možnosti podpory nektarodárných druhů rostlin ve městě s dobrými a špatnými příklady využití různých druhů rostlin s důrazem na důležitost vnesení druhového bohatství do městské zeleně a problematiku invazních nektarodárných rostlin. Česká společnost entomologická upozornila na vliv způsobu hospodaření na zemědělských plochách s ohledem na výskyt hmyzích opylovatelů, kdy si každý mohl vyzkoušet přiřadit k jednotlivým typům zemědělsky využívaného prostředí vybrané spektrum možných opylovatelů prezentované živým materiálem v krabičkách či epruvetách. Kromě toho si návštěvníci mohli na příkladu motýla uvědomit, že i v rámci jednoho typu prostředí potřebují různá vývojová stádia téhož druhu různé typy stanovišť. Dále byly představeny možnosti podpory biodiverzity opylovatelů v agrocenozách, problematika a příčiny zrychleného úbytku hmyzu a možnosti jeho ochrany.
- V okruhu C návštěvníci získali od spolku Včelí stráž, z.s. informace o významu hmyzích opylovatelů pro člověka a přírodu, prohlédli si model vývoje včelího plodu a mohli porovnat různé způsoby života a význam včely medonosné, včely samotářky a čmeláka. Dále byly účastníkům představeny květnaté louky. Dozvěděli se o možných způsobech zakládání luk a jejich úskalích a mohli si vyzkoušet poznávat rostliny. Naučné středisko ekologické výchovy Kladno - Čabárna, o.p.s. také představilo několik možností pro bezpečné napájení hmyzu a ptactva, čímž návštěvníci zjistili, že k zabezpečení zdroje vody pro ochranu hmyzu může stačit pár kamínků nebo plovoucí síťka. V neposlední řadě se mohli zamyslet nad zdroji vody pro opylovatele ve městě a zjistit rozdíl mezi napajedlem a napáječkou.
Od 11 h proběhlo divadelní představení pro děti s názvem "Jak se medvěd učil včelařit".
Odpoledne, od 12 do 18 h, následoval program pro veřejnost. Veřejnost, reprezentovaná zejména rodiči s dětmi, se se zájmem zapojila do interaktivní výuky na tematických stanovištích, jejichž obsah byl popsán výše v jednotlivých okruzích. Návštěva stanovišť byla podpořena soutěží ve sbírání razítek po zodpovězení kvízové otázky na každém stanovišti, kdy za získání razítek ze všech stanovišť obdržel soutěžící věcnou cenu. Zároveň na pódiu probíhal doprovodný program ve formě vědomostních soutěží tematicky se týkajících opylovatelů.
V průběhu odpoledne byly také představeny výsledky výzkumného projektu týkající se způsobů, jakými mohou majitelé pozemků pomoci opylovatelům. Dále byly prezentovány tzv. „pásy života“ jako jednoduché řešení pro záchranu hmyzu v české krajině.
Na závěr programu proběhlo vyhlášení vítězů výtvarné a fotografické soutěže, které byly vyhlášeny tři týdny před konáním akce. Tématem obou soutěží byli „Hmyzí opylovatelé v Praze“.
Akce se zúčastnilo více než 1 000 osob. Na dopolední program se registrovalo 515 žáků z 25 tříd ZŠ a MŠ.
Propagace akce probíhala on-line, za využití Facebooku, e-mailových pozvánek a webových stránek a také rozdáváním letáků na frekventovaných místech v Praze.
Prostřednictvím Facebooku bylo osloveno 50172 osob, obdrženo bylo 1440 lajků, komentářů a sdílení a zaznamenáno 795 prokliknutí odkazu.
Vytvořeny byly také přehledné webové stránky https://www.denvcel.cz s informacemi o akci, informacemi o fotografické a výtvarné soutěži, s rezervačním systémem pro školy a s aktualitami o hmyzích opylovatelích ve městě a o důležitosti jejich výskytu pro člověka i přírodu.