Ochrana klimatu a hlavní město Praha
Průběžný vývoj klimatu a jeho změny hrály v historii lidské společnosti zásadní roli jako jeden z hlavních určujících faktorů jejího vývoje. V posledních letech pozorujeme zrychlování a zesilování těchto změn (nárůst průměrných teplot, nerovnoměrná distribuce vody a srážek, extrémní povětrnostní jevy). Většina odborníků přičítá jejích původ činnostem člověka, při kterých se do atmosféry uvolňují skleníkové plyny, zejména pak energetika, průmysl a doprava. K nárůstu emisí tzv. skleníkových plynů však dochází ve všech odvětvích, včetně probíhajících změn ve využívání krajiny a lesnictví. Intenzita produkce skleníkových plynů, doprovázená jevem tzv. tepelného ostrova se zvyšuje proporcionálně ve vztahu k rozměrům a populaci (velikost, hustota) městských oblastí; následkem toho lze s ohledem na stále rostoucí podíl populace žijící ve městech očekávat v nadcházejících letech výrazné zhoršení podmínek pro život populace zejména městských aglomerací. V praxi to znamená potřebu přijetí takové politiky ochrany klimatu, která kombinací účinných opatření na zmírnění těchto změn a přizpůsobení se změně klimatu umožní omezení negativních dopadů a podpoří udržitelný život společnosti.
Úvodní TEXT k ochraně klimatu:
stručně o ochraně klimatu jako takové, mezinároddním kontext, CZ kontext, důležitost zapojení vekých měst, aktivity velkých měst v Evropě
dále už pražské reálie .....
Praha se k vytvoření vlastní adaptační strategie na klimatickou změnu zavázala v lednu 2016 přistoupením k Mayors Adapt (více o iniciativě a přistoupení hl. m. Prahy), iniciativě Evropské unie, jejímž cílem je zapojit města a podpořit je v přizpůsobování se změně klimatu pomocí vytvoření metodiky ucelených kroků v oblasti změny klimatu. Praha tak po vzoru dalších evropských metropolí dala jasně najevo, že jí otázka změny klimatu není lhostejná a přizpůsobení se těmto procesům považuje za klíčové k udržení kvality života a životního prostředí na svém území (viz odkaz na článek o přistoupení). Návrh byl veřejnosti předložen k připomínkování v lednu 2017 (plné znění návrhu a související informace na stránkách IPR Praha) . Finální schválená verze dokumentu by měla být zveřejněna nejpozději v lednu 2018.