Katastrální území: Malá Strana (Praha 1), Holešovice (Praha 7)
Rozloha: 0,44 ha
Důvod ochrany: Geologický profil, stratotyp oblastní litostratigrafické jednotky – letenského souvrství (ordovik). V době odkryvu významné naleziště zkamenělin.
Přírodní památka Letenský profil je složena ze dvou lokalit a rozkládá se v západní části území Letenských svahů: jedna část se nachází pod Hanavským pavilonem, druhá část pak tvoří pruh podle Chotkovy ulice v uličce od Bruskou na Malé Straně. Okolo celé přírodní památky je ochranné pásmo v šířce 50m. V terénu je přírodní památka vyznačena červenými hraničními pruhy a tabulemi se státním znakem. Je to území, které je chráněno především z důvodů ochrany letenského souvrství českého ordoviku (prvohor) a bylo známé již Joachimu Barrandovi (v roce 1860), který odtud popisuje řadu nálezů zkamenělin. Po něm zde zkoumali zdejší geologické vrstvy další badatelé jako byl Vlček, Frič, Kettner, Prantl, Kříž a další.
Území je známé především svými nálezy trilobitů Deanapsis goldfussi, Dalmanitina socialis, Ecoptochile clavigera, ramenonožce Mesodalmanella flava a Articulata sp.
V území najdeme vrstvy drobových břidlic a křemenců až křemitých pískovců, jednotlivé vrstvy jsou 6-12 m silné. Vedle nich jsou zde vrstvy šedočerných jílovitých slídnatých břidlic, ty jsou až 90 cm silné a elipsoidní konkrece pelokarbonátu, což je vápenec s příměsí prachu a jemného písku.
Na skalních výchozech přetrvávají nenáročná rostlinná společenstva skalních stepí. V současnosti je v území postupně omezován nepůvodní a nevhodný trnovník akát a zásahy vedou k preferování přirozené dřevinné skladby respektující toto stanoviště.