Pražské studánky - Lysinka
Další z aktualizovaných popisů v rámci vytvářené internetové aplikace Pražské studánky.
[ Úvodní stránka | Abecední seznam a rejstřík | Seznam v členění podle městských částí | Mapka ]
Další informace:
MHMP, Odbor městské zeleně a odpadového hospodářství, e-mail: mzo@praha.eu, Tel.: 23600 5822.
Literatura:
Ureš Eduard: Studánky Velké Prahy - Portál č. 32, Praha 1987 (str. 22)
Veger Jaromír: Prameny a vodovodní štoly na území Prahy - VÚV T.G.Masaryka, Praha 1993 (str. 19, 30).
Kvalita podzemní vody ve studánce:
Podzemní voda v této studánce je pravděpodobně chemického typu vápenato – sodno – sírano – uhličitano – chloridového typu s výrazně kyselým pH (5 – 5,4) a vysokou mineralizací. Dosud však nebyl proveden úplný chemický rozbor podzemní vody na hlavní kationy a anionty.
Obsahy dusičnanů, síranů a chloridů jsou vyšší, než připouští vyhláška č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. U dusičnanů je to cca o 15% u síranů a chloridů je překročení až o 130%. Nízké pH svědčí pravděpodobně o přítomnosti rozkládajícího se pyritu v okolních horninách, který se mění na kyselinu sírovou a sádrovec.
Zároveň byly v podzemní vodě z této studánky naměřeny zvýšené počty koliformních bakterií a bakterií Escherischia coli, což může prokazovat přítomnost fekálního znečištění, které v okolí tohoto pramene prosakuje do horninového prostředí a podzemních vod. Také v této vodě byly naměřeny zvýšené počty psychrofilních bakterií, což dokládá průsak povrchové vody do této studánky.
Ostatní možné antropogenní kontaminanty (těžké a toxické kovy, ropné látky a chlorované uhlovodíky) zatím nebyly v této studánce sledovány. Nicméně ovlivnění lidskou činností je zřejmé již nyní, především ze zvýšených koncentrací chloridů, které pravděpodobně pocházejí ze zimního solení vozovek.
Vydatnost tohoto pramene je přibližně do 0,05 l/s. Vzhledem ke sníženým ovzdušným srážkám v posledních letech však tato vydatnost postupně klesá.
Trendy: koncentrace chloridů stoupají, ale obsahy dusičnanů klesají. Množství fekálních bakterií silně kolísá. Počty pychrofilních bakterií rostou, takže lze konstatovat, že dochází k přítoku povrchové vody do studánky.