Voda
Trojský kanál se začne 27. listopadu vypouštět. Staví tam uzávěru proti povodním
Ekolist.cz, 17. listopadu 2024
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) začne ve středu 27. listopadu vypouštět plavební kanál Troja. Vypuštění kanálu bude trvat tři až čtyři dny a je nutné kvůli stavbě protipovodňového uzávěru, která začala loni v prosinci. Novinářům to řekli představitelé hlavního města, Povodí Vltavy a Pražské vodohospodářské společnosti, která je metropolí vlastněná. Předpokládané náklady stavby činí asi 163 milionů korun. Kanál je kvůli plánovanému vypouštění uzavřený pro plavbu od začátku letošního listopadu. Obnovení plavby je plánováno v dubnu příštího roku.
Na hřebeny Krkonoš se rozšíří projekt na zadržování vody v krajině
Ekolist.cz, 17. listopadu 2024
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) rozšíří projekt na obnovu mokřadů na oblast alpínského bezlesí na hřebenech Krkonoš, zasahuje i na polskou stranu hor. Začne příští rok. ČTK to řekla vedoucí Oddělení ochrany přírody Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Viera Horáková. Na nové fázi prací na zadržování vody v krajině budou spolupracovat český a polský národní park s dalšími institucemi.
Na ploše po porostech poničených vichřicí u Jablunkova vzniklo devět tůní
Ekolist.cz, 16. listopadu 2024
Na desetihektarové holé ploše, která loni vznikla po porostech poškozených vichřicí v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku, vytvořil státní podnik Lesy ČR devět tůní. Řada dřevin se tam přirozeně obnovila, sdělila mluvčí podniku Eva Jouklová.
MŽP: Kvalita ovzduší a vody se loni dál zlepšovala, ubývá ale orné půdy či ptáků
Ekolist.cz, 15. listopadu 2024
Kvalita ovzduší a vody v Česku se loni dále zlepšovala, ubývá ale stále orné půdy či ptáků. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2023, jejíž výsledky zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Krajina v zemi čelí rizikům spojeným se změnou klimatu, což podle úřadu dokládají častější extrémní projevy počasí, například povodně. Odklon od fosilních zdrojů energie k obnovitelným brzdí kolísání cen a dostupnost energie, třeba doprava je nadále závislá především na fosilních palivech, uvedlo ministerstvo.
Přehrady v povodí Moravy přechází na zimní režim, vodohospodáři snižují hladiny
Ekolist.cz, 15. listopadu 2024
Vybrané přehrady v povodí Moravy přecházejí na zimní režim. Vodohospodáři snižují jejich hladiny, hlavním důvodem je to, aby v nich bylo dost volného místa pro případné zachycení jarních povodní. Na webu Povodí Moravy o tom informovala vedoucí útvaru vnějších vztahů a marketingu státního podniku Jana Kučerová.
Čištění odpadních vod v ČR bude přísnější. Velká města mají nově z vody odstraňovat léčiva
Ekolist.cz, 14. listopadu 2024
Nové způsoby čištění a nakládání s odpadními vodami, s dešťovou vodou, ale také investice do zařízení přinese evropská směrnice o čištění městských odpadních vod, kterou vláda musí zakomponovat do českých zákonů během 30 měsíců. Jednotlivé části této směrnice se ale budou zavádět postupně a finální účinnost bude v roce 2045, řekl ministr životního prostředí Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Provoz vodovodů a kanalizací v Českých Budějovicích. Jak se to projeví na ceně vodného a stočného, nelze teď podle něj odhadovat. Směrnici zveřejní v příštích týdnech.
Výborný: Na obnovu vodohospodářství po povodních je připraveno 12 miliard
Ekolist.cz, 8. listopadu 2024
Ministerstvo zemědělství vyčlenilo dohromady 12 miliard korun na obnovu vodohospodářské infrastruktury poškozené při zářijových povodních. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) po schůzce s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě řekl, že v prvním programu bude připraveno deset miliard korun na opravy zničeného majetku zejména státních organizací Povodí Odry, Povodí Moravy a Lesů České republiky. Z druhého programu půjdou dvě miliardy na obnovu vodovodů a kanalizací v majetku krajů, obcí či soukromých společností.
Pardubický kraj a Polsko zahájí průzkum podzemních vod u Králického Sněžníku
Ekolist.cz, 30. října 2024
Pardubický kraj s polskými partnery v příštím roce zahájí průzkum vodních vrtů nebo podzemních vod. Projekt potrvá tři roky a prozkoumá 100 kilometrů čtverečních na českém území a 110 kilometrů čtverečních na polské straně. Zahrnuje oblast na obou stranách hranice na západ od Králického Sněžníku, uvedlo hejtmanství.
Neratovice chystají obnovu tůní, práce by mohly začít příští rok na podzim
Ekolist.cz, 28. října 2024
Neratovice chystají obnovu Kozelské a Lobkovicko-Jiřické tůně. Úpravy prospějí místním ekosystémům, spočívat budou především v odbahnění. Náklady dosáhnou desítek milionů korun u každé z tůní. Práce by mohly začít příští rok na podzim, řekl ČTK Jakub Duchoslav z neratovického městského úřadu.
Klatovy zahájily stavbu velké retenční nádrže pro zadržení odpadní vody za silného deště
Ekolist.cz, 23. října 2024
Jednu z nejvýznamnějších investičních akcí posledních desetiletí, téměř čtvrtmiliardovou stavbu retenční nádrže pro dočasné zadržení odlehčené odpadní vody při silném dešti, zahájily minulý týden Klatovy.
Platforma Aquainova: Udržet vodu v lesích může pomoci i snížení rozsahu cest
Ekolist.cz, 18. října 2024
K lepšímu zadržování dešťů v lesích může přispět omezení rozsahu sítě lesních cest a svážnic. Cesty jsou pro hospodaření v lesích nutné, ale výzkumy ukazují, že zhutněných půd tam je podstatně víc, hlavně v místech po kůrovcové těžbě. Může to být i 40 procent na jeden hektar. Miroslav Kubín z platformy Aquainova to řekl na konferenci Cesta vody v Jihlavě. Nepotřebné svážecí linky je možné rekultivovat a tam, kam budou lesníci potřebovat znovu vjet, udělat taková opatření, aby voda rychle neodtekla, ale rozlévala se do lesa.
Lanškroun chce vytvořit 19 tůní, aby zadržovaly vodu v krajině
Ekolist.cz, 12. října 2024
Město Lanškroun na Orlickoústecku vytvoří ve čtyřech lesních lokalitách 19 tůní, jejich hloubka bude až 1,5 metru. Zlepší se tím zadržování vody v krajině a zvýší druhová pestrost, uvedla radnice.
Přehrada v Nových Heřminovech se podle Výborného začne stavět v roce 2027
Ekolist.cz, 8. října 2024
Přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku, která má před povodněmi výrazně ochránit Krnov, Opavu a další obce na řece Opavě, se podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) začne stavět v roce 2027. Pokud se přípravu podaří urychlit, tak možná i o rok dříve. Výborný to dnes řekl při návštěvě zaplavených obcí na Bruntálsku.
Stát na obnovu vodohospodářské infrastruktury po povodni uvolní dvě miliardy
Ekolist.cz, 8. října 2024
Vláda uvolní ze státního rozpočtu dvě miliardy korun na obnovu vodohospodářské infrastruktury poničené povodněmi. Města a obce či jejich svazky mohou o peníze žádat od středy. Peníze určené na zprovoznění čistíren, vodovodů a kanalizací bude rozdělovat Státní fond životního prostředí ČR. Žadatelům pokryjí 100 procent nákladů na opravy, které budou nad rámec pojištění majetku. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který navštívil poničenou Ústřední čistírnu odpadních vod v ostravské městské části Přívoz. Čistírna je od povodní nefunkční a splašky tečou do řeky Odry a dále do Polska.
V řekách je nejméně vody přinejmenším za posledních 33 let, varuje WMO
Ekolist.cz, 7. října 2024
Ve světových řekách je úhrnem nejméně vody přinejmenším za posledních 33 let, za která jsou známá data. Upozornila na to ve své dnes zveřejněné zprávě Světová meteorologická organizace (WMO). V každém roce z uplynulých pěti let byly hladiny řek výrazně pod dlouhodobým průměrem, uvedla WMO.
V Libereckém kraji začnou práce na přivaděči vody do příhraničí
Ekolist.cz, 4. října 2024
V Libereckém kraji začnou práce na přivaděči, který zajistí dostatek pitné vody pro obyvatele u hranic s Polskem ohroženým ztrátou vody kvůli rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów. ČTK to při zářijovém kontrolním dnu na budované úpravně vody Machnín u Liberce řekl ředitel Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Bronislav Špičák. Přivaděč bude příhraničí zásobovat právě vodou z machnínské úpravny.
Ekologové a Výborný se shodli na urychlení protipovodňových opatření v Krnově
Ekolist.cz, 2. října 2024
Ekologové se na jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) shodli na tom, že je potřeba urychlit stavbu protipovodňových opatření v Krnově. Výborný ČTK řekl, že připraví harmonogram ke stavbě jednotlivých opatření, odmítl ale návrh Hnutí Duha na vytvoření pracovní skupiny, která by přehodnotila výstavbu vodního díla Nové Heřminovy. Podle hnutí existují levnější a šetrnější řešení protipovodňové ochrany, podle Výborného to není pravda a udělá vše pro to, aby stavba přehrady začala nejpozději v roce 2027.
Ostrava by po povodních chtěla aktualizaci povodňových map i revizi hrází
Ekolist.cz, 26. září 2024
Město Ostrava by po záplavách chtělo projednat s Povodím Odry aktualizaci povodňových map, revizi hrází i případnou lepší ochranu kritických míst. Novinářům to řekl primátor Jan Dohnal (Spolu). Situaci v Ostravě při záplavách zkomplikoval fakt, že se poškodila hráz u soutoku řek Odry a Opavy. Voda se pak dostala do některých částí Ostravy, kde vznikly značné škody. Podle odhadů povodně na majetku města a městských společností způsobily škody za 1,5 miliardy korun.
Čistírna odpadních vod v Ostravě nebude v provozu měsíce, splašky tečou do Odry
Ekolist.cz, 25. září 2024
Zprovoznění Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívoze po povodních potrvá měsíce. Většina odpadních vod z Ostravy v současnosti teče do řeky Odry a nedá se s tím nic dělat. ČTK to řekl mediální zástupce společnosti Ostravské vodárny a kanalizace Jaromír Krišica. Krizový štáb Moravskoslezského kraje vyzval vládu a ústřední krizový štáb, aby se situací zabývaly.
Petici proti drahé vodě podepsalo 3215 lidí, bývalý ministr Němeček ji předal ministrovi financí
Ekolist.cz, 23. září 2024
Petici s názvem Stop drahé vodě podepsalo 3215 lidí, na ministerstvo financí ji v polovině září předal bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Petice poukazuje na nedostatky v regulaci vodárenského oboru v ČR, signatáři chtějí dát ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) najevo, že situace vadí tisícům lidí a požadují po úřadu změnu. Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že jeho zástupci o záměru předat petici dopředu nevěděli, vodárenství ale považují za extrémně regulovaný obor.
Vodohospodáři Povodí Odry zahájili zabezpečovací práce na tocích
Ekolist.cz, 20. září 2024
Vodohospodáři Povodí Odry začali s prohlídkami vodních toků a děl po záplavách. Zjišťují rozsah a výši povodňových škod. V místech, kde je to možné, zahájili také zabezpečovací práce ve spolupráci s jednotlivými obcemi, sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
Výstavba protipovodňových opatření v Brně se podle Vaňkové příliš zrychlit nedá
Ekolist.cz, 20. září 2024
Tempo výstavby protipovodňových opatření v Brně ovlivňuje projektová příprava, získání stavebního povolení, majetkové vypořádání či peníze. Zrychlit se už příliš nedá, řekla ČTK primátorka Markéta Vaňková (ODS). Ještě před několika dny hrozil Brnu staletý průtok, před kterým podle Povodí Moravy není město chráněno. Vážné škody nakonec nevznikly. Podle primátorky budování opatření proti velké vodě stále patří k nejdůležitějším strategickým projektům města. "Na tom se nic nemění," dodala.
Rybník Rožmberk původně nevznikal jako významné vodohospodářské dílo, ale pro slávu
Ekolist.cz, 19. září 2024
Rybník Rožmberk na Jindřichohradecku, který dokáže zadržet mimořádně miliony krychlových metrů vody, nevznikal jako významné vodohospodářské dílo. Stavitel Jakub Krčín jej v 16. století zhotovil proto, aby do historie zapsal šlechtický rod Rožmberků a také sám sebe, řekl ČTK Ján Regenda z fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.
Hlavní hygienička: Povodní nebyly postižené žádné vodárny, vodu přesto převařit
Ekolist.cz, 17. září 2024
Prozatím nejsou podle hlavní hygieničky Barbory Mackové informace o tom, že by povodeň poškodila některou z vodáren dodávající vodu do velké oblasti nebo měla dopad na kvalitu dodávané vody. Řekla to dnes před polednem ČTK, Českému rozhlasu a České televizi. Přesto by podle ní měli lidé vodu z kohoutku, pokud jim teče, před pitím převařit. Místo vody z vlastních studní by měli využívat balenou nebo z dovezených cisteren.
Lužnice z Rožmberku začala přetékat bezpečnostním přelivem
Ekolist.cz, 17. září 2024
Rybník Rožmberk na Jindřichohradecku začal dnes před 10:00 přetékat bezpečnostním přelivem. Voda se volně rozlévá do krajiny. Bude trvat několik hodin, než se řekou Lužnice dostane do první obce, kterou je Lužnice na Jindřichohradecku s přibližně 400 obyvateli. ČTK to dopoledne řekla její starostka Tereza Širhalová.
Ministerstvo zdravotnictví: Voda zaplavených studní i studní v okolí není pitná, vyžadují vyčištění
Ekolist.cz, 16. září 2024
Voda ze zaplavených studní i studní v okolí, kam se mohla v době povodní dostat spodní voda, není pitná, varuje ministerstvo zdravotnictví. Zasaženou studnu je třeba vyčistit, u kopané je vhodnější nechat zásah na profesionální firmě, u vrtané je třeba opakované vyčerpání. Po vyčištění je třeba používat vodu nejprve jako užitkovou, po týdnu až dvou nechat udělat chemický rozbor. Podle dřívějších informací používá vodu z vlastních zdrojů asi desetina populace, ostatní jsou napojení na vodovody.
Rybníkáři mohou začít žádat o dotace na rekonstrukci nebo odbahnění rybníků
Ekolist.cz, 16. září 2024
Rybníkáři mohou ode dneška žádat o dotace na stavbu, rekonstrukci nebo odbahnění rybníků a vodních nádrží. Ministerstvo zemědělství mezi ně rozdělí 130 milionů korun. Cílem podpory je zadržení vody v krajině, posílení protipovodňových funkcí rybníků a zvýšení bezpečnosti.
Dokončení protipovodňové ochrany Brna potrvá roky, vyžádá si miliardy korun
Ekolist.cz, 14. září 2024
Dokončení protipovodňové ochrany na hlavních brněnských tocích potrvá ještě roky a vyžádá si miliardy korun. Před povodněmi není dostatečně chráněno území o rozloze asi deset kilometrů čtverečních, kde žije 24 000 lidí, a to zejména v jižní části města, uvádí specializovaný městský web Voda v Brně.
Intersucho: Půda už je nasycená, povodně mohou pomoci zachytit přehrady
Ekolist.cz, 14. září 2024
Vysušená půda vstřebala velké množství vody, po vydatných deštích je už ale téměř nasycená a voda z ní odtéká. Hlavní roli v zachycení povodní přebírají přehrady, uvedl dnes dopoledne na síti X portál Intersucho. Po mimořádně horkém a suchém přelomu srpna a září dorazily koncem týdne do Česka intenzivní, místy až extrémní deště, které rozvodňují řeky ve velké části země.
Stavební firmy připravují preventivní opatření proti dešti a možným záplavám
Ekolist.cz, 13. září 2024
Na velký déšť a možné záplavy se připravují také stavební firmy. Chystají preventivní opatření, která mají zabránit ohrožení rozestavěných projektů a narušení stavebních prací. Týká se to hlavně staveb v blízkosti vodních toků a ploch. Stavaři tam připravují odvodnění, vyklízejí vodní hladiny a břehy a zabezpečují konstrukce. Některé práce museli pozastavit. Na dotaz ČTK to uvedli zástupci stavebních firem. Podle všech z nich firmy současný stav intenzivně sledují.
Praha zavře kvůli velké vodě náplavky a postaví část protipovodňových zábran
Ekolist.cz, 13. září 2024
Vedení hlavního města kvůli hrozbě záplav uzavře náplavky v Praze 1, 2 a 5 a preventivně nechá na některých místech vystavět protipovodňové zábrany v centru města, na Zbraslavi a v Libni. Náplavky budou uzavřeny dnes okolo 19:00. Vedení metropole rovněž chystá v sobotu zastavit lodní dopravu na Vltavě. Po dnešním jednání povodňové komise to ČTK sdělil mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Komise se znovu sejde dnes v 18:00. Podle aktuální výstrahy bude i v Praze extrémní povodňové ohrožení. Velmi vydatné srážky doprovodí od večera i silný vítr.
Výborný: V nádržích je prostor pro 878,6 mil. m3 vody, od čtvrtka se zvýšil
Ekolist.cz, 13. září 2024
Ve všech nádržích všech pěti povodí v Česku je prostor pro 878,6 milionu metrů krychlových vody. Na síti X to dnes napsal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Ministerstvo zemědělství pomohlo od roku 2002 s asi tisícem protipovodňových opatření
Ekolist.cz, 12. září 2024
Od roku 2002 pomohlo ministerstvo zemědělství (MZe) vybudovat protipovodňová opatření za téměř 31 miliard korun, a zvýšilo tak ochranu víc než milionu lidí v Česku, uvedlo dnes v tiskové zprávě. Jedná se o téměř 1000 opatření, například ochranných hrází nebo poldrů.
Výborný: Vodohospodáři ve významných nádržích uvolňují prostor pro zachycení vody
Ekolist.cz, 11. září 2024
Vodohospodáři kvůli očekávaným extrémním srážkám ve významných nádržích uvolňují prostor pro zachycení vody. Například z Vltavské kaskády nyní odtéká dvakrát více vody, než do ní přitéká. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Od úterý je v kontaktu s vedením všech pěti podniků povodí. Extrémní srážky hrozí v Česku od čtvrtka do neděle. V jihovýchodní polovině území a na horách na severovýchodě a severu Čech očekávají meteorologové úhrny mezi 150 až 250 milimetry za čtyři dny. Nejvíc má pršet v oblasti Jeseníků, kde spadne přes 300 litrů vody na metr čtvereční.
Hladina řeky Paraguay je na historickém minimu, problémy má i Paraná
Ekolist.cz, 10. září 2024
Hladina řeky Paraguay měřená v paraguayské metropoli Asunción se nachází na historickém minimu. Uvádí to agentura Reuters s odkazem na měření úřadů. S nedostatkem vody, které způsobuje sucho v oblasti, se potýká také druhá největší řeka Latinské Ameriky Paraná. V obou případech stav omezuje přepravu některých zemědělských komodit.
Královéhradecký kraj chystá kroky k ochraně kvality zdrojů podzemních vod
Ekolist.cz, 10. září 2024
Královéhradecký kraj připravuje kroky, které mají zabránit ohrožení kvality zdrojů podzemních vod. Krajští zastupitelé schválili postup, který by to měl v příštích dvou letech zajistit. Jde například o dotace na ochranu vodních zdrojů či zadání studie, která popíše, jak lze odstranit riziko pro podzemní vody. Kraj v minulých dvou letech nechal vypracovat studie pro dvě oblasti kraje, chystaná opatření budou na tyto studie navazovat.
Olomoucký kraj podepsal se státem memorandum o obnově řeky Bečvy
Ekolist.cz, 9. září 2024
Obnovit přirozený charakter řeky Bečvy a zároveň zvýšit protipovodňovou ochranu měst a obcí v jejím okolí má za cíl memorandum, které dnes v Olomouci podepsali zástupci Olomouckého kraje a státu. Mezi signatáři byli hejtman Josef Suchánek (STAN), ministři životního prostředí a zemědělství Petr Hladík a Marek Výborný (oba KDU-ČSL), ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) František Pelc a generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Hladina Visly ve Varšavě klesla na doposud nejnižší úroveň
Ekolist.cz, 9. září 2024
Hladina Visly ve Varšavě k dnešnímu ránu klesla na doposud nejnižší úroveň, informují média s odvoláním na polský hydrometeorologický ústav (IMGW). V centru dosahuje jen 24 centimetrů a v dalších hodinách ještě klesne.
Ministerstvo zemědělství rozdělí 130 milionů korun na výstavbu, rekonstrukci nebo odbahnění rybníků
Ekolist.cz, 6. září 2024
Na stavbu, rekonstrukci nebo odbahnění rybníků a vodních nádrží poskytne ministerstvo zemědělství (MZe) 130 milionů korun, rybníkáři mohou o dotaci začít žádat v pondělí 16. září. Cílem podpory je zadržení vody v krajině, posílení protipovodňových funkcí rybníků a zvýšení bezpečnosti.
Na vodní hospodářství poskytla loni ministerstva 11 miliard korun. Méně než předloni
Ekolist.cz, 5. září 2024
Na údržbu vodních toků, protipovodňovou nebo protierozní ochranu poskytla loni ministerstva v úhrnu 11 miliard korun, méně než v roce 2022, kdy to bylo 11,2 miliardy Kč. Vyplývá to z takzvané Modré zprávy o stavu vodního hospodářství v ČR, kterou projednala vláda. Ze zprávy také vyplývá, že klesla spotřeba vody a vzrostla délka vodovodní i kanalizační sítě.
Povodí Dyje by mohla pomáhat voda z Dunaje, vzniknou první studie
Ekolist.cz, 4. září 2024
Povodí Dyje by mohla v budoucnu pomáhat voda z Dunaje. O tomto nápadu začala česká a rakouská strana debatovat teprve loni a nyní nechají česká ministerstva zemědělství a životního prostředí zpracovat dvě studie. Jejich cílem je zjistit, jak by kanál změnil hydrologické poměry v povodí Dyje a zda tento zásah do krajiny a změna vodního režimu neovlivní negativně ekosystém, řekl minulý týden na tiskové konferenci ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
VODA
Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou podprůměrné, šestina profilů hlásí sucho
Ekolist.cz, 2. září 2024
Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou podprůměrné, šestina profilů hlásí sucho. Zásoby vody v nádržích jsou ale v tuto chvíli dostatečné a všechny nádrže plní všechny svoje funkce. ČTK to dnes řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
V Praze kvůli vedru meziročně vzrostl počet havárií vodovodů
Ekolist.cz, 1. září 2024
V Praze letos meziročně kvůli vysokým teplotám v létě vzrostl počet havárií na vodovodních řadech. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zaznamenaly k letošnímu 20. srpnu 2806 havárií, což je oproti loňsku za stejné období o 170 více, sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Za celý loňský rok zaznamenaly vodárny 4487 havárií. PVK mají na starosti distribuci vody v metropoli.
Datová centra ve Virginii za pět let zvýšila spotřebu vody o dvě třetiny
Ekolist.cz, 28. srpna 2024
Spotřeba vody v datových centrech velkých technologický společností může být do budoucna stále větší problém. V oblastech kolem měst Fairfax a Loudoun na severu amerického státu Virginie, kterému se někdy přezdívá "Silicon Valley východu", mezi lety 2019 a 2023 vzrostla o dvě třetiny. Ve své analýze to uvádí britský list Financial Times (FT).
Bouřky a deště zvýraznily regionální rozdíly ve míře sucha, situace se zhorší
Ekolist.cz, 26. srpna 2024
Bouřky a deště v posledním týdnu zvýraznily regionální rozdíly mezi různými částmi Česka v míře půdního sucha. Zatímco někde od minulé neděle do soboty napršelo i kolem 100 milimetrů srážek, na řadě míst pršelo minimálně a na Moravě napršelo nejvýše 15 milimetrů za celý týden.
Lesníci obnovili tři lesní studánky na Rokycansku. Slouží i k napojení lesní zvěře
Ekolist.cz, 25. srpna 2024
Lesníci obnovili tři menší studánky v lesích nedaleko Bušovic na Rokycansku, kde má Plzeň rozsáhlé lesní pozemky s rybníky. Kokotsko, oblast kolem bývalé zaniklé středověké obce Kokot, je oblíbeným cílem turistů. V tamních lesích je i několik studánek, které lidé často navštěvují, z některých si i berou vodu. ČTK to řekl Milan Sekáč, který má ve Správě veřejného statku města Plzně na starosti městské lesy.
Indie investuje miliardy do zadržování vody ve městech a výstavby vodních ploch
Ekolist.cz, 21. srpna 2024
Indie investuje během dvou let 25 miliard rupií (6,7 miliardy korun) na rozšíření vodních ploch a vybudování kanalizace v sedmi městech včetně Bombaje, Čennaí a Béngalúru. Cílem nově schváleného projektu je zmírnit dopady záplav a zadržovat vodu ve městech, sdělil agentuře Reuters Krišna Vaca, jeden ze tří členů indického Národního úřadu pro zvládání katastrof.
Srážky zvedly průtoky v povodí Moravy krátkodobě, na 11 místech je sucho
Ekolist.cz, 20. srpna 2024
Povodí Moravy eviduje v důsledku dlouhodobého teplého počasí na 11 místech průtoky na hodnotách označovaných jako sucho. Mohou se na nich vyskytnout komplikace, kdy řeky nedokážou zajišťovat biologické a ekologické funkce. Víkendové a pondělní přívalové srážky zvedly průtoky krátkodobě. Vzhledem k charakteru se navíc projevují negativně na kvalitě vody. ČTK to dnes řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Na 70 milionů obyvatel jihoafrických zemí trpí kvůli suchu, říká regionální blok
Ekolist.cz, 19. srpna 2024
Téměř 70 milionů lidí na jihu afrického kontinentu trpí v důsledku sucha, které zdevastovalo úrodu napříč regionem. Uvedlo to podle agentury Reuters Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC) na začátek summitu v zimbabwské metropoli Harare.
Kazachstánské jezero Balchaš bude asi následovat osud Aralského jezera
Ekolist.cz, 18. srpna 2024
Při pohledu ze vzduchu se tyrkysové vody Balchaše táhnou jako půlměsíc přes pouštní prostory Kazachstánu. Nadměrné využívání, znečištění a klimatické změny však ohrožují existenci tohoto druhého největšího jezera ve Střední Asii, napsala agentura AFP.
Sinice jsou pouze znakem špatné kvality vody. Jejich přemnožení je chyba člověka
Ekolist.cz, 7. srpna 2024
Sinice ve vodě jsou spíše obecný ukazatel špatné kvality vody. Za jejich přemnožení může převážně lidská činnost, kdy člověk vykonává takzvaně svoji potřebu do vody, řekl v rozhovoru s ČTK Jan Kaštovský z katedry botaniky na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Podle něj mezi lidmi kolem sinic panuje zbytečná hysterie. Hygienici k dnešnímu dni zakázali koupání v osmi lokalitách napříč Českem.
Země s nejčistší vodou ke koupání v Evropě podle nové zprávy EEA
Ekolist.cz, 4. srpna 2024
Sníte o letní dovolené v Evropě s nedotčenou vodou? Ať už si představujete, jak se koupete v křišťálově čistém Jadranu, opalujete se na slunných plážích Řecka nebo si užíváte malebné italské pobřeží Amalfi, čistota vody je pro vás nejdůležitější. A čistá voda ke koupání není jen otázkou estetiky - je to také zásadní aspekt veřejného zdraví a ochrany životního prostředí, napsal zpravodajský server Forbes.
Vodní zákon zpřesnil postupy při likvidaci havárií, nabyl účinnosti
Ekolist.cz, 1. srpna 2024
Omezit rizika havárií na řekách a zpřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci má novela vodního zákona, jejíž část dnes nabyla účinnosti. Právní úprava reaguje na otravu řeky Bečvy v roce 2020. Havárie na vodách se podle novely budou nahlašovat hasičům. Předloha také zavádí registr výpustí ze zdrojů znečištění.
Začne platit novela, která má omezit rizika havárií na řekách
Ekolist.cz, 30. července 2024
Od 1. srpna vstupuje v účinnost novela vodního zákona, která má především omezit rizika havárií na řekách a upřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci. Havárie na vodách se podle ní budou nahlašovat hasičům. Novelizovaný zákon také zavádí registr výpustí ze zdrojů znečištění. Největší znečišťovatelé budou muset průběžně sledovat vybrané ukazatele kvality vypouštěných vod. Novinky v zákoně reagují především otravu Bečvy z roku 2020.
Řecký ostrovům hrozí kvůli turismu problémy s dostatkem vody, ukázala studie
Ekolist.cz, 29. července 2024
Řeckým ostrovům hrozí kvůli nadměrnému turismu nedostatek vody. Ukazuje to studie vědců z univerzity v Aténách, kterou podpořilo UNESCO. Zabývala se vývojem spotřeby a dostupnosti vody na malém ostrově Furni ve východní části Egejského moře. Ostrov kvůli cestovnímu ruchu spotřebovává více vody, než kolik činí kapacita jeho přírodních zdrojů. Rozdíl pokrývá díky odsolovacímu zařízení, což podle odborníků není udržitelné řešení, napsal deník Kathimerini.
Vodu v Jizerských horách by mělo pomoci zadržet 234 klád a fošen v potocích
Ekolist.cz, 28. července 2024
Do koryt dvou přítoků Smědé v Jizerských horách umístili vodohospodáři z Lesů ČR 234 příčných objektů z klád a fošen. Měly by pomoci v oblasti Pavlovy planiny a Smědavské hory zadržet více vody pro lesy a zamezit erozi, informovala mluvčí státního podniku Lesy ČR Eva Jouklová.
V Židlochovicích začíná fungovat povodňový park. Pole ustoupilo zadržování vody
Ekolist.cz, 24. července 2024
V Židlochovicích na Brněnsku začíná fungovat povodňový park, třináctihektarová plocha na levém břehu Svratky, na které se ještě před nedávnem pěstovala řepka či kukuřice. Městu se podařilo pozemky vykoupit a místo pole vybudovat slepé rameno řeky, jezero a vysadit zhruba 250 stromů a stovky keřů. Projekt přišel na více než 60 milionů korun, řekl při slavnostním otevření novinářům starosta Jan Vitula (Vaše Židlochovice).
Expert: Klima může mít vliv na zásoby pitné vody, Česko se ale obávat nemusí
Ekolist.cz, 22. července 2024
Klima může mít vliv na zásoby pitné vody, Česko se ale obávat nemusí, protože má dobré zabezpečení svých zdrojů. Problém může mít do budoucna s užitkovou vodou, řekl v rozhovoru s ČTK Tomáš Hrdinka z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.
Hydrogeologové ověřují kvalitu artéského vrtu v Kníničkách u Brněnské přehrady
Ekolist.cz, 10. července 2024
Voda v Seině byla na konci června pár dní dost čistá na koupání, uvedla Paříž
Ekolist.cz, 4. července 2024
Nová čistírna odpadních vod v krčské nemocnici dokáže odstranit zbytky léčiv
Ekolist.cz, 4. července 2024
Výzkumný ústav: Z přívalových srážek krajina zadrží jen několik procent vody
Ekolist.cz, 4. července 2024
Bílina je nejvíc znečištěnou řekou v Povodí Ohře. Mimo jiné kvůli vlhčeným ubrouskům
Ekolist.cz, 2. července 2024
Na Vysočině investují do vodovodů i vesnice po zkušenostech se suchem
Ekolist.cz, 24. června 2024
Italský ostrov Capri omezil kvůli nedostatku vody vstup turistů
Ekolist.cz, 24. června 2024
Voda v Seině je necelé dva měsíce před olympijskými soutěžemi znečištěná
Ekolist.cz, 16. června 2024
Kvalita vody na Brněnské přehradě je dobrá, změna systému provzdušnění funguje
Ekolist.cz, 14. června 2024
MZe: V ČR přibude 12 oblastí okolo vodních toků, kde hrozí znečištění dusičnany
Ekolist.cz, 14. června 2024
Vláda projedná program chránící vody před znečištěním dusičnany ze zemědělství
Ekolist.cz, 11. června 2024
Jihomoravský kraj podpoří Šardice, Kelčany a Žádovice ve využití důlních vod
Ekolist.cz, 10. června 2024
Vodní zákon zpřesní postupy při likvidaci havárií, novelu podepsal prezident
Ekolist.cz, 8. června 2024
Do řeky Desné unikla neznámá látka, hasiči zastavili její šíření
Ekolist.cz, 3. června 2024
Díky dešťům není v půdě do 40 cm v ČR sucho. Regionální rozdíly v nasycení půdy zůstávají velké
Ekolist.cz, 3. června 2024
Omezit rizika havárií na řekách má novela, kterou dnes schválil Senát
Ekolist.cz, 29. května 2024
Na jižní Moravě loni přes růst obyvatel klesla spotřeba pitné vody
Ekolist.cz, 25. května 2024
Krnov plánuje opatření, která na pozemcích v katastru města zadrží vodu
Ekolist.cz, 24. května 2024
Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
Ekolist.cz, 18. května 2024
MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
Ekolist.cz, 14. května 2024
Ministerstva poskytla za tři roky pět miliard korun na ochranu před povodněmi
Ekolist.cz, 10. května 2024
Ministerstva poskytla za tři roky pět miliard korun na ochranu před povodněmi
Ekolist.cz, 10. května 2024
MŽP dává obcím druhou šanci získat podporu na výstavbu vodovodů a kanalizací
Ekolist.cz, 7. května 2024
Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
Ekolist.cz, 4. května 2024
Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
Ekolist.cz, 4. května 2024