Malíři a lakýrníci se setkali s pražským primátorem

Pražský primátor Bohuslav Svoboda se dnes v poledne setkal se zástupci Cechu malířů a lakýrníků České republiky. Na tradičním novoročním setkání se hovořilo nejen o činnosti Cechu a cechovních skupin, ale také o problémech v oblasti řemesel.

 

Pražský primátor Bohuslav Svoboda se dnes v poledne setkal se zástupci Cechu malířů a lakýrníků České republiky. Na tradičním novoročním setkání se hovořilo nejen o činnosti Cechu a cechovních skupin, ale také o problémech v oblasti řemesel.

 

Pražský primátor Bohuslav Svoboda se dnes v poledne setkal se zástupci Cechu malířů a lakýrníků České republiky. Primátor přivítal zástupce Cechu malířů a lakýrníků na Nové radnici na Mariánském náměstí. „Vznik cechovních organizací měl svůj smysl. Hájila se tím nejen kvalita povolání, ale posouvalo to také ono povolání dál,“ připomněl vznik cechových organizací primátor Bohuslav Svoboda. „Jsem velmi rád, že tu můžeme hovořit o malířích a lakýrnících, jako o řemeslech, která mají nejen svoji tradici, ale i svoji budoucnost. V dnešní době je po tomto řemesle na trhu veliký hlad, takže se díky bohu nemusíte bát o nové adepty,“ řekl primátor a vyzval přítomné ke společnému přípitku. Primátor dále ocenil, že cech udržuje tradici, historii i hodnotu řemesla. Spolu s primátorem se setkání účastnili náměstek primátora hl. m. Prahy Antoním Weinert, radní hl. m. Prahy Aleksandra Udženija a předsedkyně výboru pro výchovu a vzdělávání Marie Kousalíková.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda se dnes v poledne setkal se zástupci Cechu malířů a lakýrníků České republiky. Dnešní cech chce navázat nejenom na svoji bohatou historii, ale především hodlá vyvíjet svou činnost tak, aby malířské a lakýrnické řemeslo znovu získalo tak dobré jméno, jaké mělo v minulosti, aby jeho členové dostávali informace o nových materiálech a zároveň byli proškolováni na jejich aplikace. To je velmi důležité pro dosažení profesionální práce.Malířským a lakýrnickým řemeslem na různé úrovni se v naší republice podle odhadů živí asi 15 – 20 tisíc řemeslníků. Cech spolupracuje s různými institucemi například Hospodářskou komorou ČR, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a dalšími, účastní se také celoevropských soutěží kvality. 

Cech malířů a lakýrníků zahájil svoji novodobou činnost v roce 2003. Navazuje však na bohatou tradici. Malíři a štítaři pražských měst založili bratrstvo již roku 1348. Karel IV. jim udělil výsady jako spolucechu „malířů duchovních“ a „malířů štítů“. Malíři do svého cechu postupně přibrali sklenáře, knihvazače, řezbáře, pergameníky, zlatotepce, iluminátory a další. Jako svého patrona uctívali sv. Lukáše s malířskými atributy.

 

Fotogalerie

 

 

V Praze 24. 1. 2011

 

 

 

 

 

 

 

24. ledna 2011
24. ledna 2011