Záznam z jednání výboru dopravy ZHMP, ze dne 8.3. 2007
.
Přítomni: Ing. Vodrážka, RNDr. Habrnál, Ing. Rückl, p. Zajíček, pí. Žižková, p. Lohynský, Ing. Mareček, p. Šteiner, Ing. Valenta, RNDr. Witzany Ph.D.
Omluveni: Mgr. Kolínská, p. Šlosár, Ing. Weinert CSc.
Přítomni přizvaní: Ing. Kubíková, Ing. Cvetlerová, Ing. Prokel, Ing. Sládek, Ing. Jílek, Ing. Adámek, Ing. Pivec, Ing. Heroudek
Jednání bylo zahájeno ve 14,10 hod.
Program: 1) Prezentace návrhu dalšího postupu zajištění realizace záměru pořádání LOH v Praze
2) Problematika BESIPu, řízení provozu – telematické systémy, nová SSZ, HDŘÚ
3) Rozvoj cyklistické dopravy
4) Různé
Na jednání byly předány písemné materiály:
1) BESIP – Dopravní výchova v hl. m. Praze
2) Bezpečnost dopravy v Praze
3) Cyklistická doprava v hl. m. Praze + mapy
4) Dopravní telematika v hl. m. Praze
Úvodem:
Jednání řídil předseda výboru Ing. Vodrážka, přivítal členy výboru a hosty a na základě žádosti Mgr. Štěpánka a Ing. Poláka navrhl upravit program předsunutím bodu Rozvoj cyklistické dopravy jako první bod jednání.
Hlasování: pro 9 proti 0 zdržel se 0
Ověřovatelem zápisu byl schválen jednomyslně RNDr. Habrnál.
Hlasování: pro 9 proti 0 zdržel se 0
K bodu 1)
Úvodní informaci k předloženému materiálu poskytl ředitel ÚDI Praha Ing. Pivec. Zmínil se o historii cyklistické dopravy jako tématu pro koncepční řešení. Ta se začala tvořit až po roce 1989. V současnosti koncepce zahrnuje cca 450 km cyklotras a je naplněna přibližně z poloviny.Následně přednesl komentář k aktuální mapě rozvoje cyklotras a informaci o komisi RHMP pro cyklistickou dopravu. Předsedou je Ing. Polák, jehož vystoupení navázalo.
Zmínil historii komise, která vznikla z pracovní skupiny. Předal doplňující materiály obsahující ročenku 2006 s podstatnými novinkami a systém číslovaných cyklotras v porovnání se starým značením. Podal informaci o měsíčním dokumentu TSK popisujícím stav rozpracovanosti tras a stezek. Tento rok by mohlo být až 12 km nových stezek. Materiály byly doplněny rovněž o klasické cyklomapy. V květnu by měla vyjít „harmonika“ novinek.
Rozdělení cyklistiky v Praze z hlediska koncepce kromě vlastních dopravních možností dává využití rekreační a sportovní. Apeloval na umožnění obousměrného pohybu cyklistů v jednosměrných ulicích a vytváření předřadných míst na světelných signalizacích. Současně rozvoj nové infrastruktury.
Navázal radní Štěpánek – zmínil pozici cyklistiky v programovém prohlášení RHMP. Zařazení systému cyklotras do závazné části ÚPn. Vazba na plnění závazků z Kjóta, i když není řešením. Cyklistickou dopravu je nutné vnímat jako plnohodnotný druh dopravy, nikoliv jako rekreační doplněk. Nám. prim. Žižková upozornila na potřebu urychleného dořešení majetkoprávních vztahů a nutnost koordinace se Středočeským krajem a nabídla pomoc ze strany MČ Praha 16.
Ing. Polák potvrdil, že vše probíhá.
Ing. Vodrážka připomněl, že VD by se měl omezit na koncepční problémy.
Ing. Valenta vznesl dotaz na osud přemostění Vltavy.
Mgr. Štěpánek informoval o aktuálním stavu.
Pan Zajíček vznesl dotaz ke koordinaci se Středočeským krajem v rámci územního plánování.
Ing. Polák i Mgr. Štěpánek potvrdili probíhající spolupráci.
RNDr. Habrnál upozornil na nutnost doplnit DZ na styku cyklostezek s ostatními komunikacemi, které je doplňováno dle Ing. Poláka postupně.
Na závěr bylo přijato usnesení.
Výbor dopravy ZHMP doporučuje pokračovat ve výkupech pozemků na budování cyklostezek a podporuje radního Štěpánka v jednání se Středočeským krajem při propojení cyklostezek.
Hlasování: pro 10 proti 0 zdržel se 0
K bodu 2)
Poslanec Ing. Bürgermeistner podal podrobnou informaci o prověřování možnosti usilovat o pořádání LOH v Praze. Úvodem zmínil historii analýz, vazbu na Veletržní areál v Letňanech, zapojení soukromého sektoru, zpracovatele jednotlivých kapitol a variant. Letňany jsou vhodné z hlediska dopravního napojení, které je problémem Strahova. Nutností je dodržet tempo výstavby dopravní infrastruktury ze strany státu (dnes 50 mld. ročně, potřeba 70 mld. ročně). Klíčová je dostavba Pražského okruhu. Předpokládá se rozmístění některých sportů do dalších regionů v možnostech olympijských regulí. Nutnost maximálního využití hromadné dopravy.
Nám. Žižková tlumočila podporu Středočeského kraje.
Ing. Bürgermeistner zdůraznil lepší dostupnost Letňan z celých Čech než mají některá sportoviště v rámci velkých městských aglomerací – např. Londýn.
Pan Zajíček vznesl dotaz zda postačí kapacita Letiště – Ruzyně či bude třeba zapojit jiná letiště. Dle poslance Bürgermeistnera toto netřeba, stačí dobudovat druhou VPD.
RNDr. Habrnál doporučuje přesunout co nejvíce mimo Prahu aby LOH získaly i jiné regiony a varoval před teoretickou možností přidělení LOH pro rok 2016.
Ing. Bürgermeistner to považuje za samozřejmé ale i nezbytné. Kdyby náhodou Praha získala pořadatelství v roce 2016, prodražilo by to nutné investice o 6 mld.
RNDr. Witzany chce vědět, kolik z investic představují dopravní stavby a jak bude Praha schopna zajistit případně rok 2016.
Ing. Bürgermeistner odkázal na prezentační materiál a zopakoval o 6 mld. vyšší náklady při pořadatelství 2016.
Usnesení: Výbor dopravy bere na vědomí zprávu ohledně návrhu postupu zajištění realizace záměru pořádání LOH v Praze.
Hlasování: pro 10 proti 0 zdržel se 0
K bodu 3)
Prezentaci písemného materiálu provedl Mgr. Mach. Zdůraznil pokles následků DN oproti nárustu počtu DN, pokles počtu usmrcených chodců na přechodech. Zvyšování bezpečnosti jednak při provádění rekonstrukcí a jednak v rámci realizace samostatných bezpečnostních opatření. Příkladem dobré rekonstrukce je Sokolovská.
Ing. Pivec referoval o dopravní výchově jako nezbytné prevenci. Probíhá na 9 dopravních hřištích, která jsou dnes jediným centrem dětské dopravní výchovy. Provádějí se přednášky na školách ve spolupráci s Městskou policií hl. m. Prahy.
Dále Ing. Pivec navázal informací k dopravní telematice, upozornil na brožované zásady dopravní telematiky a písemnou informaci. Zdůraznil význam dopravní telematiky. Rozvoj telematiky v Praze v 11 základních oblastech. Od roku 2002 nejvíce rozvíjeno řízení provozu, poskytování dopravních a provozních informací (dopravní informační centrum, proměnné informační tabule), parkovací systémy – optimalizace využití stávajících parkovišť – systém naváděcího systému, dohledové a varovné systémy – měření rychlosti + kontrola jízdy na červenou.
Ing. Sládek informoval o výběrovém řízení na údržbu, obnovu a dodávky SSŽ, ODÚ a koordinačních kabelů ukončeném podpisem smlouvy s Eltodo DS (subdodavatelé SbH a AŽD). Servis a rozvoj stávajícího stavu s čelem zvýšení kvality. Dále informace o realizovaných a připravovaných systémech dohledových a informačních.
Pan Zajíček zmínil připravovanou modernizaci HDŘÚ, nutnost osazení kvalitními pracovníky schopnými poskytnout prostřednictvím PIT relevantní informace, potřebu koordinace informačních a řídících systémů ve spolupráci s ŘSD a Středočeským krajem a možnou nutnost omezení příjezdu do Prahy po nové R6. Dle ujištění Ing. Pivce koordinace probíhá a Ing Heroudek zmínil možnost regulovat dopravu pomocí SSZ.
Dotaz pí Valentové na naplňování národní strategie BESIPu v rámci města, existenci pracovní skupiny BESIP a strategie rozvoje pěší dopravy. Dle Mgr. Macha samostatný strategický dokument neexistuje, pracovní skupina pracuje pod DOP MHMP (ÚDI, TSK, DOP, PČR, MD ČR). Pí Valentová doporučila rozšíření pracovní skupiny o zástupce neziskových organizací. Ing. Vodrážka doporučil projednat se zástupci DOP a případně navrhnout zástupce neziskových organizací. Ing. Pivec doplnil upozorněním na schválenou dopravní politiky hl. m. Prahy a strategický plán hl. m. Prahy s rozpracováním podpory mj. pěší dopravy.
Usnesení: Výbor dopravy bere na vědomí informaci problematiky BESIPu, řízení provozu telematických systémů, světelných signalizačních zařízení a HDŘÚ.
Hlasování: pro 10 proti 0 zdržel se 0
Ing. Vodrážka připomněl další jednání výboru dopravy 12.4.2007 a poděkoval za účast. Ukončil jednání v 15.35 hod.
Program příštího jednání:
1) Informace o postupu prací na městském okruhu
2) Informace o přípravě a realizaci investic a velkých rekonstrukcí
3) Problematika dopravy v klidu, zavádění zón placeného stání, možnosti výstavby hromadných garáží v návaznosti na okruhy + parkoviště P+R
Zaznamenal: Heroudek
Podpisy:
Ověřil: RNDr. Habrnál
Schválil: Ing. Vodrážka