Cena Petra Parléře 2008 – hold tichému prostranství
V reprezentačních prostorách Rezidence primátora hlavního města byly dnes odpoledne slavnostně předány ceny udělené v rámci 6. ročníku Ceny Petra Parléře. Jedná se o prestižní soutěž českých měst a architektů o nejzajímavější architektonické návrhy řešení veřejných prostranství, budov a interiérů ve veřejné správě. Za Prahu se předání hlavní ceny Petra Parléře ujala náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková.
- 3 minuty čtení
V reprezentačních prostorách Rezidence primátora hlavního města byly dnes odpoledne slavnostně předány ceny udělené v rámci 6. ročníku Ceny Petra Parléře. Jedná se o prestižní soutěž českých měst a architektů o nejzajímavější architektonické návrhy řešení veřejných prostranství, budov a interiérů ve veřejné správě. Za Prahu se předání hlavní ceny Petra Parléře ujala náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková.
„Je to zásluha vás, kteří ke kráse ulic, bytů, domů, parků či náměstí přispíváte svou invencí a talentem. Říká se, že architekt je člověk, který má místo fantazie pravítko. Není to pravda. Právě architekti musí mít fascinující dar představivosti a vizionářství, aby viděli to, co si my ostatní neumíme ani představit,“ řekla ve svém úvodním projevu náměstkyně primátora hlavního města Marie Kousalíková.
Ceny uděluje každoročně obecně prospěšná společnost Petra Parléře, která byla založena 3. února 2004. Hlavním cílem je podpora rozvoje architektury, humanizace sídel a péče o životní prostředí. Soutěž poskytuje městům každoročně možnost získat zdarma profesionálně zpracovanou architektonickou studii na zvolené téma.
Náměstkyně pražského primátora pro oblast školství Marie Kousalíková ve svém projevu dále dodala: „Architektura je zkamenělá hudba,“ řekl Johan Wolfgang Goethe. Podíváme-li se na Prahu pohledem Goethovým, najdeme tu snad všechny hudební žánry a útvary. Některá místa v Praze by se dala přirovnat k operetě, některá k symfonické básni, některá by patrně připomínala spíš ladění nástrojů nebo socialistické pochody. Naštěstí té kvalitní a krásné architektury je nejen v tomto městě, ale, jak věřím, v celé republice mnohem více.“
Letos přišlo celkem 15 architektonických studií na 11 vyhlášených témat. Do soutěže přijala porota 13 studií, které se zaměřily na zadání, které do soutěže zaslala města Hořovice, Cheb, Jeseník, Semily, Svatobořice-Mistřín,Třeboň a Vítkov. Žádné studie neobdržela města Čerčany, Hlučín, Loket a Opava. Soutěže se zúčastnilo celkem 31 architektů.
Tentokrát, na rozdíl od předchozích ročníků, hodnotitelská rada architektonické soutěže o Cenu Petra Parléře pod vedením prof. Ing. arch. Miroslava Masáka jednomyslně rozhodla, že nejvyšší cenu v hodnotě 200 000 Kč obdrží studie Ing. arch. Martina Rosy a Ing. arch. Jana Kratochvíla zabývající se rehabilitací městského hřbitova v městě Vítkově. Ocenila celkové řešení prostoru, které klade důraz na paměť tohoto historicky významného místa v Sudetech a přitom zachovává jeho kouzlo. Svým rozhodnutím hodnotitelská rada soutěže obrací pozornost veřejnosti k prostorům ticha, místům úkrytu a setkávání, které představují již po staletí záchytné a opěrné body, kde odpočívají předkové a kde vzniká paměť celého společenství.
Cenu Hochtief CZ – prostor pro život získal tým akad. arch. Michala Šrámka, Jana Proksy a Lucie Vencelidisové za studii nového centra obce Svatobořice-Mistřín. Autoři se zde invenčním způsobem zhostili poměrně obtížného tématu, neboť Svatobořice-Mistřín je obnovené ,,dvojsídlo“, které v současné době nemá přirozené jádro. Cena je dotována částkou 50 000,-Kč.
Cena SSŽ – za přínos k rozvoji architektury v hodnotě 50 000,- Kč – byla přiznána
Ing. arch. Zbyňku Ryškovi a Ing. arch. Petru Baletkovi za návrh revitalizace
a dostavby bývalého kláštera Voršilek v městě Jeseníku, jehož ústředním prvkem je budova nové knihovny koncipovaná jako rajský dvůr obklopený ambitem a vložený do již existujícího dvora.
„Cena nesoucí jméno Petra Parléře vyjadřuje nejen ocenění vaší dosavadní tvorby, ale také důvěru ve vaši budoucnost. K oceněním proto vám všem gratuluji a přeji vám, aby se vám i nadále dařilo obohacovat svět architektury tak vynikajícími projekty jako dosud,“ řekla náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková na závěr.
V Praze 21.1. 2009
Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas
do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.