Čeští ochránci přírody ve spolupráci s hlavním městem představují kampaň Pasti na ptáky upozorňující na zbytečné úhyny ptáků

Jeden z vizuálů kampaně Pasti na ptáky
Jeden z vizuálů kampaně Pasti na ptáky Autor: MHMP
21. října 2024
25. října 2024

Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) spolu s Českou společností ornitologickou (ČSO) se snaží upozorňovat širokou veřejnost na pasti, které lidé neúmyslně ptákům kladou. Ve spolupráci s hlavním městem proto nyní vznikla kampaň nazvaná Pasti na ptáky, která má za cíl pomoci zlepšit současnou situaci.

  • 2 minuty čtení
  • 4 fotografie

„V loňském roce přijala Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, kterou mám v gesci, rekordních 5 740 zvířecích pacientů. Z toho celkem 692 ptáků zraněných při nárazu za letu. Zranění při nárazu do prosklených bariér je nejčastějším důvodem příjmu opeřených pacientů. Jednoznačně podporuji nejen kampaň, ale líbí se mi také její forma. Věřím, že touto cestou dostane osvětu i k lidem, kteří běžně sami takové informace nevyhledávají,” uvádí Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán. Hlavní město přispělo na kampaň částkou 150 000 korun.

„Každým rokem uhynou v České republice přičiněním člověka statisíce ptáků a s nimi se ztrácí rozmanitost naší krajiny. Často by stačily jen malé změny a úhynům by se dalo zabránit,“ říká ředitelka CCBC a garant projektu Pasti na ptáky Kristýna Nováková a dodává: „Prostřednictvím umění chceme české společnosti připomenout, jak každý z nás může ptákům pomoci. Ať už zakrytím bazénů, v nichž se ptáci často topí, polepem reflexních nálepek proti nárazu do skla, či správným přikrmováním.“

„Na problém se snaží upozornit také Praha, která na svých akcích rozdává veřejnosti například záchranné plováky proti utonutí drobných živočichů. Plováky jsou vhodné jak do bazénů, tak i do nádob na vodu, které se mohou stát pastmi pro nejrůznější druhy živočichů, včetně ptáků,“ připojuje se Vendula Audolenská z oddělení environmentálních projektů odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy.

Ke kampani také speciálně vznikl emotivní ptačí klip, který natočil v české krajině režisér Radim Vaňous, pro přední tanečníky vytvořil choreografii Jan Kodet a hudbu složila Beata Hlavenková. „Moc ráda přidávám do hudby reálné zvuky a je snad nějaký krásnější, než ptačí zpěv?“ svěřila se Beata Hlavenková.

Projekt, který má producentsky na starost Kristýna Nováková a Leona Kunayová, představí tanečníky Markétu Jandovou, Jaroslavu Rameš Janečkovou, Kristínu Tukan, Michala Heribana, Františka Vlčka a Jindřicha Panského. Ti oblékli nádherné ptačí kostýmy z dílny Jany Smetanové a scénu vytvořil ve spolupráci s přírodou Pavel Svoboda.

„V ČSO se snažíme na problémy úhynu ptáků upozorňovat a přispívat k jejich řešení. Klíčová je osvěta veřejnosti, práce v terénu a spolupráce se státní správou. Velmi proto vítáme tuto kampaň, která ukáže, že každý z nás může přispět k tomu, aby ptáci v našem okolí už zbytečně nehynuli,“ doplňuje vedoucí komunikace ČSO Věra Sychrová.

Česká koalice pro ochranu biodiverzity a Česká společnost ornitologická si od projektu Pasti na ptáky slibují větší zapojení české společnosti do ochrany biodiverzity. „Chceme tak společně chránit rozmanitost naší přírody pro budoucí generace,“ dodává na závěr ředitelka CCBC Kristýna Nováková.

 

Vizuály kampaně Pasti na ptáky