Festival Jeden svět se vrací do kin, nabídne téma Cesty svobody
Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se po loňském online ročníku vrací zpět do kin. 24. ročník s podtitulem "Cesty svobody" proběhne ve 25 městech po celém Česku od 21. března do 3. dubna. V Praze bude od 23. do 31. března. Speciálně přidané projekce podpoří filmaře a filmařky na Ukrajině.
- 3 minuty čtení
Tématem letošního ročníku „Cesty svobody“ chtěli organizátoři obrátit pozornost na místa, kde se dějí věci, které otřásají světem lidských práv a připomenout, jak je svoboda a demokracie křehká.
„Netušili jsme, že několik dní před tiskovou konferencí a odhalením celého programu budeme zcela pohlceni Putinovou agresí na Ukrajině. Snaha prosazovat lidská práva a pomáhat tam, kde je to třeba, všemi možnými (i nemožnými) prostředky je vždy náročná a nepřináší výsledky přes noc. Právě naopak. Zatímco před dvaceti lety se situace jevila tak, že roztříštěný svět sice pomalu, ale přesto jistě kráčí blíž k jednomu, lepšímu světu, dnešek má k optimistickým vyhlídkám daleko. Přesto napříč programem letošního festivalu najdete příběhy lidí, kteří za svobodu a demokracii neúnavně bojují a dokazují, že aktivní odpor vůči bezpráví má smysl a nikdy nezmizí, ať se děje cokoliv,“ popisuje ředitel Ondřej Kamenický.
Festival letos nabídne 80 dokumentů a 6 snímků ve virtuální realitě. Chybět nebudou ani mezinárodně oceňované snímky, uvedené na prestižních zahraničních festivalech. Stejně důležité jako projekce filmů jsou i následné debaty s hosty z řad filmařů, filmových protagonistů, lidskoprávních aktivistů či českých expertů a expertek.
Soutěžní sekce a virtuální realita
Hlavní dokumentární kategorie festivalu ponese název Cesty svobody. Představí se v ní mimo jiné film Zk*rvená práce, který ukáže dopady Putinovy vlády na ruská média, snímek Hlas o demonstracích v Bělorusku nebo film Když město povstane o protestech v Hongkongu.
Festival obsáhne i každoroční tři soutěžní sekce. Českou soutěž, která je věnovaná dokumentárním filmům, které zkoumají téma rodinných vztahů a s ohledem na proběhlé podzimní parlamentní volby také téma politiky perspektivou mladých lidí. Mezinárodní soutěž, která je tematicky nejpestřejší. Jsou v ní k vidění snímky, ve kterých se palčivost tématu snoubí s jeho výrazným režijním uchopením. Soutěžní sekce Máte právo vědět zase tradičně přináší snímky informující o závažném porušování lidských práv.
Těšit se můžete i na dalších sedm tematických kategorií, včetně virtuální reality. Po loňské přehlídce projektů virtuální reality v Kasárnách Karlín se kategorie Jeden svět interaktivně přesouvá do Městské knihovny na Mariánském náměstí. Navštívit ji můžete každý den od 24. do 31. března, od 15.00 do 21.00, o víkendu od 13.00 hodin. Projekty virtuální reality jsou v anglickém znění nebo bez dialogů (specifikováno u každého projektu).
Institut dokumentárního filmu tradičně pořádá ve spolupráci s festivalem Jeden svět největší industry akci pro dokumentaristy a dokumentaristky ze střední a východní Evropy – East Doc Platform. Od 26. 3. do 1. 4. nabídne 11. ročník EDP ve Francouzském institutu v Praze filmovým profesionálům i široké veřejnosti pestrý program v angličtině zdarma. V reakci na současnou situaci na Ukrajině jsou přichystány tři projekce ukrajinských filmů v Kině 35. Výtěžek ze vstupného bude věnován na podporu Ukrajiny.
Festival Jeden svět pořádá společnost Člověk v tísni, která letos slaví třicet let od založení. Poprvé se uskutečnil v roce 1999. Podle organizátorů je přehlídka nejvýznamnější akcí svého druhu na světě a v roce 2007 získala čestné uznání UNESCO za výchovu k lidským právům.
Informace o festivalu i kompletní program najdete zde. |
Festival Jeden svět
V Praze od 23. do 31. března
Místa: kina Lucerna, Světozor, Atlas, Evald, Bio Oko, Ponrepo, Městská knihovna v Praze
Vstupné na filmy: 130 Kč, držitelé ZTP, ZTP/P 65 Kč, asistent diváka s průkazem ZTP/P zdarma, senior 65 Kč
Zvýhodněné balíčky: 5 vstupenek za 500 Kč a 10 vstupenek za 1 000 Kč