Hl. m. Praha ovlivňuje českou ekonomiku nejvíce ze všech krajů i měst ČR

Česká republika již zná výsledky unikátního projektu MasterCard (MC) česká centra rozvoje, na kterém několik měsíců pracoval tým odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze. Jedná se o českou variantu každoročního globálního žebříčku ekonomicky nejvýznamnějších měst MC Worldwide Centers of Commerce.

  • 4 minuty čtení

 

Česká republika již zná výsledky unikátního projektu MasterCard (MC)  česká centra rozvoje, na kterém několik měsíců pracoval tým odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze. Jedná se o českou variantu každoročního globálního žebříčku ekonomicky nejvýznamnějších měst MC Worldwide Centers of Commerce.

 

V rámci českého projektu byl také hodnocen kraj hl. m. Praha. Vzhledem k výjimečnému postavení Prahy mezi českými kraji a městy, není divu, že ve většině ukazatelů vykazuje nejvyšší úroveň a má pozitivní socioekonomický vliv i na celý Středočeský kraj.

Společnost MC ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze, Sdružením CZECH TOP 100 a developerskou společností ECM, zveřejnila výsledky odborného projektu MC česká centra rozvoje. Česká veřejnost má tak nyní k dispozici porovnání všech krajů a měst České republiky v oblasti socioekonomické úrovně. První místo mezi kraji obsadilo hlavní město Praha s 91,08 indexními body. Má tak před druhým nejvyspělejším krajem náskok o přibližně 30 %. Druhé místo s 61,91 body obsadil Středočeský kraj, na třetím místě se v těsném závěsu umístil Plzeňský kraj s 61,58 body.

 

POZITIVNÍ VÝSLEDKY

Praha má v ekonomice České republiky specifické postavení, protože vytváří téměř čtvrtinu celostátního HDP. „Úroveň HDP Prahy s hodnotou 662 815 Kč na jednoho obyvatele je více než dvojnásobná oproti celorepublikovému průměru a dosahuje 167 % průměru evropské sedmadvacítky,“ uvedl Ing. Ján Čarný, generální ředitel MC Europe pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu

„Praha je podle výsledků projektu MC česká centra rozvoje krajem a městem s nejvyšší socioekonomickou úrovní v ČR. Jedním z hodnocených indikátorů, ve kterém Praha dosáhla výborných výsledků, je indikátor atraktivity města pro zahraniční turisty. Tento závěr je velmi pozitivní tím spíše, že s rostoucí silou české koruny se Praha stává pro cizince poměrně drahou destinací. Připravujeme proto nejrůznější projekty, které mají zahraničním turistům pobyt v Praze zpříjemnit,” řekl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

Pro hlavní město je také typická nízká míra nezaměstnanosti, která v roce 2007 činila pouhých 2,5 %. Praha je navíc největším krajským trhem práce. Na jedno volné pracovní místo zde připadne pouhých 0,6 uchazečů.

Město Praha se mimo jiné vyznačuje i vysokou mírou kvalifikace pracovní síly. V Praze žije v tuto chvíli více než čtvrtina vysokoškolsky vzdělané populace ČR. Z průzkumu, který probíhal mezi českými vysokoškoláky v rámci projektu MC česká centra rozvoje na jaře letošního roku, vyplynulo, že po ukončení studií chce v Praze pracovat více než 45 % studentů. „Studenti významně preferují Prahu také z toho důvodu, že je zde nejvyšší nejčastější hodinový výdělek a to jak v sektoru veřejném, tak soukromém. Ve veřejném sektoru to byla za rok 2007 částka 141,91 Kč/hod a v soukromém sektoru dokonce 144,36 Kč/hod,“ dodává Ján Čarný.

 

PŘÍLEŽITOSTI

Praha je také velmi významným výzkumným centrem ČR. Na 1000 obyvatel zde připadá necelých deset výzkumných pracovníků.

Velmi zajímavé jsou také indikátory střední délky života mužů i žen. V obou případech Praha zaznamenává nejvyšší hodnoty mezi kraji, pro muže je to 75,21 let a pro ženy 80,36 let.

„Podle ukazatelů zkoumaných ve studii MC česká centra rozvoje jsou v současnosti pro Prahu největším problémem měrné emise SO2. Podle tohoto indikátoru se Praha s hodnotou 4,43 tun na km2 za rok 2006 řadí na 4. nejhorší místo mezi kraji,“ prozradil prof. RNDr. René Wokoun, CSc., vedoucí katedry regionálních studií a ředitel Střediska regionálních a správních věd VŠE, vedoucí metodického týmu MC česká centra rozvoje.

„Velké rezervy má Praha také v počtu sportovních zařízení na 10. tis. obyvatel. V roce 2006 připadalo na 10 tis. obyvatel pouze 0,51 sportovišť, což je nejméně ze všech českých krajů,“ dodává René Wokoun.

 

ŽEBŘÍČEK NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH MĚST ČR

V rámci projektu MC česká centra rozvoje byla kromě krajů hodnocena také nejvýznamnější česká města. Praha samozřejmé s hodnotou 86,1 indexního bodu vévodí i žebříčku socioekonomicky nejvyspělejších měst ČR. Mezi městy zaujímá první místo například v množství podnikatelských subjektů registrovaných ve městě. Ke konci roku 2006 byl počet podnikatelských subjektů registrovaných v Praze roven 437 882.

Metodika projektu MC česká centra rozvoje
ProjektMC česká centra rozvoje navazuje na úspěšnou světovou studii MC Worldwide Centres of Commerce a analyzuje česká města a kraje podle komplexní metodiky připravené expertním týmem Vysoké školy ekonomické v Praze.

Cílem bylo, aby koncept a metodika vycházely z globální studie, avšak byly přizpůsobeny podmínkám na českém trhu. Projekt byl realizován pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj ČR a analyzuje 14 krajů a 24 nejvýznamnějších měst v ČR.Jednotlivé kraje a města byla vzájemně srovnávána podle následujících 6 specifických kategorií složených z více než 40 indikátorů: zhodnocení intervencí veřejného sektoru, ekonomická stabilita, investiční atraktivita, finanční toky, business centra, technologická vyspělost a kvalita života. Ukazatele jsou zaměřeny tak, aby měly vypovídací hodnotu v dlouhodobém horizontu.  

 

 

V Praze 9. 9. 2008

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


 

 

9. září 2008
9. září 2008