Jak využije pražský magistrát novelu zákona o silniční dopravě proti službě Uber?
Zdroj: ČRo Plus Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 4. října 2017, 8:10
Renata Kropáčková, moderátor: Taxikáři v Praze hrozí pokračováním protestů proti řidičům Uberu, dokud nezasáhne pražský magistrát. Nelíbí se jim, že řidiči Uberu nemusejí splňovat tolik podmínek jako klasičtí taxikáři. Uber se ale od začátku hájí tím, že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Zatím k tomu chybí potřebná legislativa. MD (Ministerstvo dopravy) i pražský magistrát Uber za klasickou taxislužbu považují. Dnes ovšem začíná platit novela silničního zákona, která podle pražské primátorky Adriany Krnáčové z hnutí ANO přináší další možnosti:
Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Budeme mít více pravomocí postihovat taxikáře, kteří jednají protiprávně a nelegálně. To znamená, stejně tak jako ti, kteří jsou taxikáři a mají licenci, tak stejně tak to platí pro řidiče Uberu, protože na ty nahlížíme jako na standardní taxislužbu.
Renata Kropáčková, moderátor: Kvůli sporu taxikářů s Uberem se zítra také sejde na Úřadu vlády expertní skupina, která má navrhnout, jak situaci řešit. Našimi hosty nyní jsou Petr Dolínek, zastupitel a náměstek pražské primátorky pro dopravu, zároveň lídr ČSSD v Praze pro sněmovní volby, a Matěj Hollan z hnutí Žít Brno, náměstek primátora Brna pro dopravu, který v říjnových volbách nekandiduje. Pane Dolínku, co se mění s tou novelou silničního zákona v postoji pražského magistrátu k Uberu?
Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky pro dopravu, ČSSD: Samozřejmě jako v minulosti využíváme veškeré právní možnosti, které máme, tak abychom mohli kontrolovat toto regulované podnikání, což taxislužba je, a ten zákon nám v tuto chvíli umožní další možnosti, přísnější postihy – a my na to budeme takto reagovat. Samozřejmě ale ta restrikce nebo ty kontroly, to je až ta druhá část; ale to, co před námi je a o čem musíme zítra jednat, je nastavení celého toho systému, to znamená taxislužbu přizpůsobit 21. století, a jednání proběhne jak s vládním zmocněncem pro digitalizaci, tak se zástupci jednotlivých ministerstev.
Renata Kropáčková, moderátor: Pane Hollane, jaký máte vy názor na tu současnou legislativu v souvislosti s Uberem? Je na něj krátká? Nemá město pravomoc regulovat digitální platformy nebo vlastně už se to za stávající situace dá?
Matěj Hollan, náměstek brněnského primátora pro dopravu, Žít Brno: Město nepotřebuje regulovat digitální platformy. Ty jsou v pořádku. Ale v pořádku není, když globální firmy jako Uber ignorují legislativu napříč celým světem. Tam je potřeba ukázat jim, že zákony platí i pro ně.
Renata Kropáčková, moderátor: Vy jste v Brně taxislužbu Uber zakázali hned od počátku. Co vás k tomu vedlo?
Matěj Hollan, náměstek brněnského primátora pro dopravu, Žít Brno: My jsme taxislužbu Uber nezakázali, to zakázal soud, který řekl, že Uber musí dodržovat legislativu – že se nemůže chovat nezákonně, a tento stav trvá. Až se Uber stejně jako např. v Berlíně a v dalších desítkách měst začne chovat legálně a začne dodržovat českou legislativu, tak může jezdit v Brně, v Praze a kdekoliv bez omezení, stejně jako např. platforma Liftago, která je uživatelsky totožná, akorát dodržují zákony, což potvrzuje, že to není primárně o legislativě, ale primárně je to o tom, že Uber nechce dodržovat žádnou legislativu.
Renata Kropáčková, moderátor: Pane Dolínku, proč jste neudělali podobný krok, jako udělali v Brně?
Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky pro dopravu, ČSSD: My jsme na začátku před těmi třemi lety, kdy to začalo, nevedli město, a tehdejší město na to zavčas nezareagovalo.
Renata Kropáčková, moderátor: A proč jste to neudělali vy, když jste se dostali k vládě?
Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky pro dopravu, ČSSD: My už jsme neměli následně zákonné možnosti tu službu zakázat, ale tady je třeba vymáhat přesně to, co je. A zákon (a je jedno, jestli je to Liftago nebo někdo jiný) umožňuje to, že je tady taxislužba, taxikáři mají licenci, splňují požadavky a taxislužba může fungovat samozřejmě i v rámci nějakých aplikací. To znamená, toto už je možné. Ale na druhou stranu je oprávněný i požadavek taxikářů, když to takhle řeknu, že by se mělo zjistit, jestli požadavky jsou ještě stále potřeba – v době, kdy existují GPS navigace a další a další vymoženosti. Ale skutečně je pravda, že v tuto chvíli je problém s Uberem nejzásadnější v tom, že oni se odmítají podřídit, ta společnost v zásadě nedaní v ČR, oni si dělají, co chtějí, a přitom je to klasická taxislužba, tj. není to žádná sdílená ekonomika – nenaplňuje žádné takovéto aspekty (vy si zavoláte auto, v tom je řidič a ten vás sveze – a to je přeci taxislužba). Akorát oni to chtějí obcházet. A vezměte si, kdyby se v tom autě, nedej bože, někomu něco stalo, někdo zemřel, tak tam neplatí klasická pojistka jako u taxikáře. Takže tam by byly další a další problémy. Takže tady se s panem Hollanem shoduji.
Renata Kropáčková, moderátor: Takže, pane Hollane, vy si myslíte, že není zapotřebí nějaká nová legislativa k tomu, aby se reguloval Uber?
Matěj Hollan, náměstek brněnského primátora pro dopravu, Žít Brno: K tomu určitě ne. Ale nová legislativa by byla vhodná, protože v době, kdy jsou GPS-ky, je otázkou, proč je nutné vynucovat místopis a musí být taxametr. S tím si určitě zákonodárci mohou poradit. Je otázkou, proč v tom pan Ťok a MD (Ministerstvo dopravy) neudělali vůbec nic, když ten Uber je tady tři roky, a oni hážou tu odpovědnost na města. Legislativa by si modernizaci zasloužila, ale i kdyby to bylo modernizované, tak Uber nic dodržovat nechce. On se prostě nechce podřídit tomu, že je klasickou taxislužbou, a vymýšlí si, že je nějakou spolujízdou – že ti jeho řidiči náhodou celý den jezdí na ta místa, na která si je lidé objednávají... To tak není. Oni jsou normální taxislužba. Navíc ty své taxikáře aktivně platí od hodiny, což je „pokrok“ od těch klasických taxikářů, kteří si musejí na rozdíl od taxikářů Uberu vydělávat sami na sebe.
Renata Kropáčková, moderátor: Podle vás stát v tomto případě zaspal v nastavení nějaké legislativy?
Matěj Hollan, náměstek brněnského primátora pro dopravu, Žít Brno: Ano, zaspal v tom, aby měl více legislativních možností, jak vymáhat tu spravedlnost, a zaspal i v té modernizaci. Ten zákon je pořád zastaralý – a to je zbytečné. On se opravdu může modernizovat, ale není to jen o Uberu, je to o jakékoliv takové platformě, která bude fungovat podobně jako Uber (např. to Liftago).
Renata Kropáčková, moderátor: Pane Dolínku, vy chcete navrhnout nahrazení taxametrů chytrými aplikacemi. Co si myslíte, že by to změnilo v tom přístupu k Uberu nebo ke klasické taxislužbě?
Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky pro dopravu, ČSSD: Tady opravdu nejde o Uber jako takový, ten skutečně porušuje zákony. Tady jde o to, na co mít taxametr, když jsme už schopni mít inteligentnější systém. Např. v MHD připravujeme multikanálový operační systém – odbavovací – který umožní, aby kdokoliv zaplatil...
Renata Kropáčková, moderátor: Promiňte, zůstaňme u těch taxikářů. Nejde tady pouze o nějakou jednotlivost?
Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky pro dopravu, ČSSD: Ne, ne, ne. Tyto nové technologické postupy nám umožní, aby nemusel být ten klasický taxametr, ale aby to bylo součástí aplikace a aby ta aplikace byla otevřená a aby se kdykoliv dala zkontrolovat jízda a aby se člověk mohl zpětně podívat, zda jel tou nejekonomičtější/nejvýhodnější cestou, aby v případě předražené jízdy snadno prokázal, že jel ten taxikář špatně, nebo to, že se cesta mohla časově zkrátit. Takže nevidím důvod, proč trvat na strnulých věcech, jako jsou taxametry, když to může být takto jednodušší. Jízda se lépe prokazuje, lépe se to zúčtovává a i z hlediska danění a dalších povinností by to bylo daleko jednodušší a transparentnější.
Renata Kropáčková, moderátor: Pane Hollane, zúčastníte se osobně té zítřejší schůzky na Úřadu vlády, kde bude expertní skupina pod vedením vládního zmocněnce pro digitální agendu Ondřeje Malého se právě tím sporem mezi taxikáři a Uberem zabývat?
Matěj Hollan, náměstek brněnského primátora pro dopravu, Žít Brno: Ano, pojedu tam a budu prezentovat to, co prezentuji teď. Jak říkám, primárně není možné uhýbat před nějakou globální firmou, která se rozhodne ignorovat jakékoliv zákony, ale je potřeba to, co říkal pan Dolínek – udělat tam nějaké modernizační změny. Ale nemalujme si, že to Uberu bude stačit a že se tomu potom podřídí. On se tomu nepodřídí nikdy, dokud si to stát tvrdě nevynutí, aby ty zákony dodržoval, tak jako se to stalo v mnoha ostatních zemích.
Renata Kropáčková, moderátor: Pane Dolínku, co vy očekáváte od té zítřejší schůzky?
Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky pro dopravu, ČSSD: Jsem rád, že konečně začne dialog napříč resorty. Do této chvíle to byl takový horký brambor, který si všichni přehazovali. Tam se musíme dohodnout na několika postupech: Za prvé zpřísnit stávající legislativu, možnosti odebírání taxi licencí a dalších a dalších věcí – to je velmi nezbytné; za druhé se bavit o tom vývoji dál; a za třetí zkonstatovat, co tady zaznělo – že Uber musí dodržovat právní předpisy ČR, potažmo předpisy EU (Evropská unie). Nelze, aby si tady někdo dělal, co chce. Tyto aspekty se zítra musejí prodiskutovat. A očekávám také nastavení nějaké časové osy posunu těchto věcí. Dobré je také to, že v době, kdy se připravuje novela, Poslanecká sněmovna už bude zvolena, to znamená, že návrhy, které budou navrženy a které se musejí promítnout do legislativy, budou moci v nové Sněmovně být poměrně rychle předvedeny.
Renata Kropáčková, moderátor: Otázka pro vás oba, pánové: Mohou tyto diskuze kolem Uberu vyústit třeba ve větší tlak na legální taxislužby, které se mnohdy potýkají s takovou pochybnou pověstí? Může to mít i tento dopad, pane Hollane?
Matěj Hollan, náměstek brněnského primátora pro dopravu, Žít Brno: Ano, dokonce se to i děje. Různé dispečinky si dělají vlastní aplikace, tak aby to bylo uživatelsky pohodlné, protože jen volat na nějaké číslo a čekat, jestli ten taxík přijede nebo ne, to je v dnešní době už docela zastaralé. Tam je velmi dobré se dívat, jak se k vám ten taxík blíží, a je to tlak na taxikáře, aby se začali chovat slušněji, to bezesporu. My nemáme v Brně tak velký problém, jako je v Praze, kde některé ty taxi služby jsou skutečně úplně šílené.
Renata Kropáčková, moderátor: Pane Dolínku, jak si myslíte, že by se tato diskuze kolem Uberu mohla odrazit na těch klasických taxislužbách a jejich chování k zákazníkům?
Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky pro dopravu, ČSSD: V prvé řadě – já si nemyslím, že taxikář = podvodník. Myslím si, že 90 – 95 % těch lidí, co řídí taxíky, jsou velmi slušní lidé a podnikají jako každý jiný. Ale ano, v tom malém segmentu těch taxikářů, co porušují všechno, a ničí dobré jméno tomuto řemeslu, tam by to mohlo udělat pořádek a mohlo by se to ztransparentnit vůči uživatelům.
Renata Kropáčková, moderátor: Domnívá se Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky pro dopravu, který je lídrem ČSSD v Praze pro říjnové volby. Naším hostem byl i Matěj Hollan z hnutí Žít Brno, náměstek primátora Brna pro dopravu.