Jak vznikla Národní galerie?-článek radního hl. m. Prahy Bohumila Černého, uveřejněný v Listech hl. m. Prahy, čísle únor 2006
Před 210 lety, dne 5. 2. 1796, vznikla na popud představitelů vlastenecky zaměřené české šlechty Společnost vlasteneckých přátel umění za účelem pozdvihnutí upadlého vkusu české veřejnosti, povzbuzení zájmu o umění a bránění vývozu uměleckých děl.
Jak vznikla Národní galerie? |
|
|
|
Listy hlavního města Prahy | 1.2.2006 | rubrika: Pražské zpravodajství | strana: 7 | autor: Mgr. Bohumil
Před 210 lety, dne 5. 2. 1796, vznikla na popud představitelů vlastenecky zaměřené české šlechty Společnost vlasteneckých přátel umění za účelem pozdvihnutí upadlého vkusu české veřejnosti, povzbuzení zájmu o umění a bránění vývozu uměleckých děl. Právě tato společnost založila v Praze Akademii umění a veřejně přístupnou obrazárnu. Základ umělecké sbírky obrazárny zprvu tvořily obrazy ze sbírky františka Šternberka (Škréta, Brandl, Reiner, Brueghel, tintoretto...), vystavované v řadě pražských paláců.
Sbírka byla doplněna o další významná díla ze soukromých sbírek Vrtbů, Kolovratů, lobkoviců a Valdštejnů a umístěna do Černínského paláce. Již od roku 1835 začala Společnost aktivně budovat vlastní kmenový fond obrazárny a současně přijímat dary a odkazy. V roce 1843 věnoval obrazárně mecenáš a sběratel Josef Hoser 309 obrazů vlámských a holandských mistrů. Sbírka se rozrůstala i díky nákupům soudobého malířství, většinou z výstav, které Společnost a později Krasoumná jednota v Praze každoročně pořádaly. Po Černínském a později Šternberském paláci na Hradčanech byla roku 1884 stále se rozrůstající obrazárna nově instalována do budovy Rudolfina.
Kustodem se stal známý malíř Viktor Barvitius, z jehož popudu vznikl i první odborný katalog sbírky. expozice byla také doplněna o grafický kabinet ze sbírky Vojtěcha lanny. Po pádu monarchie a vzniku nového státu se obrazárna stala ústřední uměleckou sbírkou státu. Vedení obrazárny se roku 1919 ujal Vincenc Kramář, který z ní v krátké době vybudoval moderní, odborně spravovanou instituci. Pro nastalé finanční potíže dané úbytkem mecenášů a nedostatkem nových příznivců však byla Společnost nedlouho poté nucena požádat stát, aby sbírky převzal do své správy. to se stalo rozhodnutím vlády z 29. 12. 1932. fondy Moderní galerie přešly po jejím zrušení v roce 1942 pod správu Českomoravské zemské galerie. Sloučením obou sbírek byl vytvořen základ budoucí Národní galerie na základě zákona o Národní galerii z roku 1949.
O autorovi| Mgr. Bohumil, Černý, radní hl. m. Prahy