Nad pořádáním mistrovství světa v hokeji v ČR se stahují mraky

Radiožurnál - 5.4.2001
Bude tomu brzy rok, co padlo rozhodnutí, že v roce 2003 se u nás uskuteční hokejové mistrovství světa. Ovšem za podmínky, že do té doby vyroste v Praze moderní hokejová hala. Ta se zatím nestaví a pan René Fasel se nechal slyšet, že bychom o pořadatelství také mohli přijít. Hosty dnešního Radiofóra jsou pánové Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje, dále primátor Prahy Jan Kasl, Ladislav Malý, který je z ministerstva školství, mládeže, tělovýchovy, ale je také je vládním zmocněncem pro zmíněnou akci. Říkám to správně?

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
Ano, správně.

Moderátor (Ivan Hoffman):
No a čekáme, nevíme, zda se dostaví, zatím teda nepřišel zástupce finské firmy Multimedia pan Karpíšek, která by měla, tato firma, hokejovou halu postavit, nicméně zatím zde není. Vzhledem k tomu, že nad naším pořadatelstvím hokejového mistrovství se stahují mraky, tak bych tipoval, že se v této sestavě nesetkáváte určitě poprvé. Kdy jste se takto setkali naposledy? Karel Gut.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
Ano, to je pravda. Krátko po mistrovství světa v Petrohradu jsme se sešli nejdříve s panem primátorem. Vyvolali jsme pak návštěvu u pana premiéra a tam jsme se takto tři sešli. Tam vznikl taky i z tohoto pohledu vládní zmocněnec na návrh, tuším, pana primátora, že by měl být vládní zmocněnec pro to, aby se všechny věci urychlovaly...

Moderátor (Ivan Hoffman):
Koordinovaly.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
... a ne zpomalovaly. Takže to tak vzniklo a od té doby jsme se už několikrát právě v této trojici i sešli a dokonce i v širším složení i za účasti buď Finů, anebo jednoty Bohemians.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Jan Kasl. Kdy to bylo naposledy, kdy jste se naposledy viděli? A v přátelském duchu?

Jan Kasl, primátor Prahy:
No, tak v této sestavě myslím, že to bylo v tom lednu u vás, někdy 10. ledna, kdy nás vyzval pan vládní zmocněnec, abychom přišli, já, pan radní Dvořák, pan radní Kovářík, tam byl i TJ Bohemians, tam byl pan Gut. A tam jsme zjistili s překvapením, že není podepsána smlouva ještě mezi TJ Bohemians a Finy a že možná ani podepsána nebude. Tam se tvářil TJ Bohemians velmi tajuplně.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Já se vás zeptám, možná bude nejlepší, když každý z vás úvodem řekne, v čem vidí problém, proč se zatím zmíněná hala nestaví. Takže nejprve pan Malý.

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
No, tak ten problém jednak je v tom, že území Hagiboru je velice komplikované. Pozemkové poměry na Hagiboru nejsou jednoduché. Tam přetrvává takový ten relikt socialismu, kterému říkáme trvalé užívání. To byl takový v podstatě právní stav, kdy někdo něco vlastnil, ale nevlastnil. A za posledních 10 let se nepodařilo zákonnou normou tento relikt odstranit. Teprve teď v posledním roce jsou na stole dva zákony, zákon 103 a zákon 219 o majetku ČR, které se snaží, nebo které budou realizovat přechod právního institutu trvalého užívání do majetku, nebo nějakého dalšího užívání tělovýchovným jednotám. A právě proto, že ten právní stav k tomu majetku, k pozemkům není naprosto ujasněný, proto vzniká i ze strany finského investora, ale i dalších investorů, který měli zájem stavět, mnoho otazníků, jak dál postupovat. A proto je taky v té hře další subjekt, kterému říkáme TJ Bohemians, který v podstatě má do toho co mluvit a přitom žádná velká rizika nenese.

Moderátor (Ivan Hoffman):
V čem je hlavní problém podle Karla Guta?

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
No, tak problém. Já teďka už ten problém tak velký nevidím, pokud ještě nevystoupí další strany, který to nebudou chtít uskutečnit, protože my jsme měli termín, ne teda my, ale vlastně investor, aby do začátku dubna podal žádost o územní řízení. To se splnilo, ale teďka teprve nastane ten pravý boj. Ale já si myslím, že my bychom měli začít ne od té žádosti o územní řízení, ale od začátku, proč vznikl Hagibor. A k tomu bych rád něco řekl, protože to je to rozhodující. My jsme, jako svaz českého hokeje, jsme se rozhodli pro mistrovství světa proto pro rok 2003, my jsme koketovali už pro léta minulá, ale buď jsme prohráli, nebo jsme ustoupili Švýcarům, Norům, ta olympijská myšlenka, kde to Samaranch prostě dost všem státům jako trošičku nahrával, abysme byli pro Nory, tak to mistrovství světa bylo v Norsku. S Rusama jsme prohráli docela regulérně, protože ti měli mistrovství ještě dřív, nebo dřív, než bylo u nás, u nás bylo naposledy ve 92. roce. Ale tentokrát, protože ta veřejnost ty naše úspěchy opravdu tak přivítala a dala to najevo, že nás prostě, ta mužstva vždycky vítala nevídaným způsobem, tak jsme si řekli: My musíme prostě už po těch mnoha letech také to mistrovství přinést k nám. Ale v té první fázi jsme nemysleli na novou halu, protože jsme netušili, že by se tady mohla nějaká postavit. Já také v první žádosti na vládu, protože bez vládní pomoci si uvědomujeme, že nemůžeme mistrovství světa uskutečnit, to je tak náročná akce, tak jsme požádali, ale tím způsobem, že jsem požádal o rekonstrukci pražské haly, o pomoc, rekonstrukci vítkovické haly a rekonstrukci plzeňské haly. Než jsem odjížděl na mistrovství světa na kongres, tak jsem byl pozván panem primátorem, protože tam požádali o přijetí finští investoři, ještě jsme nevěděli, kdo to je, a na čele pan Sarikangas. A pan primátor tehdy řekl: Jediná možnost podle územního plánu v Praze je možnost postavit na Hagiboru. Není to sice možná ideální, řekl, že Maniny by byly třeba lepší, ale muselo by to být v dalších letech. Pan Sarikangas, tomu se zrovna tak nechtělo v prvním momentě. Ale řekl, že se do druhého dne rozhodne. A tak se rozhodl tak, že panu primátorovi napsal dopis, že to bere, že na Hagiboru postaví. A mně přivezli na letiště doslova do letištní haly před odletem dopis, abych měl doklad pro kongres, že mám zaručeno, že Finové postavěj, nebo chtěj postavit v Praze halu.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Dobře. Máme tady pana primátora, takže vlastně on možná to může ideálně rovnou zareagovat.

Jan Kasl, primátor Prahy:
To, co řekl pan předseda Gut, je naprosto přesné. Teď...

Moderátor (Ivan Hoffman):
A v čem je problém?

Jan Kasl, primátor Prahy:
... zrekapituloval perfektně tu historii. Problém je v tom, že Finové, kteří chtěli také, když se u nás objevili, my jsme je neznali, přišli, nevím, kdo to inicioval a prostě oslovil radnici, Finové také chtěli na Maniny. A to, proč chtěli na Maniny, je jednoduché. Oni chtěli méně komplikované území. My jsme jim vysvětlili, že bohužel, i když mně osobně třeba se Hagibor také příliš tou dobou nelíbil, nebo nelíbí se mi stále, tak není jiné místo v čase. Oni si to prostudovali, přistoupili na to. Ale podle mě si udělali poměrně jednoduché kalkulace, které dnes, kdy jsou v podrobnějším stupni příprav, jim nevychází. Já mám ještě záznam z jednání někdy, to bylo září loňského, nebo dokonce červenec, pardon, loňského roku, kdy ještě říkali, že zhruba 20-30 % vyvolaných investic jim vychází do kapacity haly na 15 tisíc, kde jim vychází zhruba 120 akcí za rok a stále ještě jaksi efektivita, nebo proveditelnost toho projektu je možná. Dnes domnívám se, že objevili věci, jako je ochranný systém metra, o kterém já třeba ani taky nevěděl, je potřeba na něj reagovat, kdy zřejmě si zvážili celou cenu té stavby od terénních prací po nároky Bohemians, po podzemní parkování, které v Hagiboru je nutné, když to mimo centrum by nebylo tak akutní, nebo nebylo ve 100 % rozsahu, tak jim prostě nevychází ekonomie toho projektu. A tam začínám vidět ten zásadní problém, který teď se objevuje. Zaprvé oni nemají smlouvu na pozemky, tudíž nechtěli riskovat, dříve projektovat, mohli projektovat před 9 měsíci. TJ Bohemians, které licitovalo velmi dlouho, kterého investora si vybere, kterou nevěstu, nebo kterého ženicha si ta bohatá nevěsta vezme, to byl další problém. A nyní, když už jsme skoro za termínem přípravy, neboť v Praze příprava akce trvá zhruba rok a pak se nejméně rok staví, a my už víme, že dneska ani nemáme v podstatě ani ty dva roky už ode dneška, tak dnes po termínu, tj. tedy včera v půl šesté přesněji, podává TJ Bohemians, ani ne ten investor, ale TJ Bohemians žádost o územní řízení. Jak jsem si dnes odpoledne zjišťoval během zastupitelstva, není úplná, takže tam bude velký problém. A už jsem dokonce objevil i v médiích zprávy, že budou občanské aktivity protestovat, jako se stalo zvykem proti všem stavbám v Praze.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Můj kolega Marek Janáč hovořil o problému jménem Hagibor s architektem Arnoštem Navrátilem, docentem fakulty architektury a specialistou na sportovní stavby. Vyslechněme si teď, co zjistil.

Marek Janáč, redaktor ČRo 1 - Radiožurnál:
Podle docenta Navrátila není problém haly Hagibor vůbec v tom, jestli bude mít samostatný vchod do metra, nebo ne.

Arnošt Navrátil, architekt:
Já si myslím, že by to řešení nemělo být takové, že by vyprázdnění toho území bylo zajišťováno jenom jednou stanicí.

Marek Janáč, redaktor ČRo 1 - Radiožurnál:
Další problém haly Hagibor vidí docent Navrátil v její jednoúčelovosti. Všechny moderní haly ve světě se totiž staví jako víceúčelové. Dokládá to halou amsterodamské arény, která je koncipována jako zařízení nejen sportovního typu.

Arnošt Navrátil, architekt:
Předpokládá výstavbu galerií, komerčních prostorů, jsou zde i bankovní objekty, dokonce divadla. Čili je to vlastně výrazně jiný pohled na to území než jenom osamocená stavba.

Marek Janáč, redaktor ČRo 1 - Radiožurnál:
Podobných zařízení je ve světě čím dál víc. Jejich využitelnost se většinou pohybuje nad hranicí 190 dní ročně, což by u Hagiboru kvůli jeho jednoúčelovosti patrně neplatilo.

Arnošt Navrátil, architekt:
Já prostě si myslím, že Hagibor, jehož půdorysný tvar je mj. taky formován vlastně existujícími hřbitovy po obou stranách, prostě není území, které je strategicky vhodné.

Marek Janáč, redaktor ČRo 1 - Radiožurnál:
Mnohem vhodnější se podle Navrátila ukázalo už v roce 97 místo v Praze na Maninách.

Arnošt Navrátil, architekt:
Dnes se o něm nehovoří z toho důvodu, že neustále vlastně se hovoří o tom, že Hagibor, jeho výhodou je okamžitá připravenost pozemku pro realizaci.

Marek Janáč, redaktor ČRo 1 - Radiožurnál:
Podle docenta Navrátila je to jediný klad tohoto území, vše ostatní prý hovoří pro Maniny.

Arnošt Navrátil, architekt:
Ať je to z hlediska polohy a významu ve městě, potenciálu území z hlediska dostupnosti, z hlediska prostorových možností a souvisejících aktivit haly.

Marek Janáč, redaktor ČRo 1 - Radiožurnál:
Vzhledem k velké prostornosti lokality Manin by se mohl areál i do budoucna vyvíjet. Vzhledem k tomu, že Český olympijský výbor se chce v dohledné době ucházet o pořádání olympijských her, je nutno myslet i na tuto eventualitu.

Arnošt Navrátil, architekt:
Já si myslím, že argumentem pro to, aby vznikla hala v prostoru Hagiboru, že by neměl být jenom zúžený pohled na to, že teda budeme pořadatelem mistrovství světa v hokeji, anebo nebudeme. Mně to připadá jako příliš zúžený pohled na to, co ta hala a tento počin pro město potom trvale znamená.

Marek Janáč, redaktor ČRo 1 - Radiožurnál:
Docent Navrátil říká, že pokud bude postavena hala Hagibor, pochybuje, že by někdy Praha měla ještě možnost získat jinou, ovšem moderně koncipovanou halu.

Arnošt Navrátil, architekt:
Protože bude se samozřejmě nadále využívat Paegas Arena, že jo, bude se využívat nová hala na Hagiboru. Ale ani jedna z těchto hal nebude mít možnost skutečnýho využití z pohledu prostě dnešního vývoje.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Tolik hlas architekta Navrátila. Všichni tři teď máte samozřejmě příležitost se k tomu, co zaznělo, vyjádřit. Začněme u pana Malého, vládního zmocněnce.

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
Já bych se dostal jenom k jedné věci. Tam, myslím, zazněla jedna věc, která není pravdivá. Ta hala by nebyla nikdy a nemůže být, žádný soukromý investor si nemůže dovolit v Praze, ani v žádném jiném velkém městě postavit jednoúčelový objekt s halou na hokej, na lední hokej. Od začátku je všem deklarováno, že ta hala bude víceúčelová, že se musí uživit. Soukromý investor si nemůže dovolit prodělku. Čili to je punkt číslo jedna. Druhý... Já bych ještě dokončil.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Říká Ladislav Malý. Jan Kasl. Ano, pardon, ano, můžete, můžete, samozřejmě můžete.

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
Otázka Maniny, Hagibor. Myslím, že to tady bylo už jednoznačně zodpovězeno. Praha nemá v tuto chvíli v územním plánu jiné území určené pro výstavbu víceúčelové haly, než je Hagibor. Nediskutujme o tom, jestli by to někde jinde bylo lepší. Asi, a pan primátor Kasl je architekt, sám to asi potom řekne, v Praze se najde možná 5, 10 daleko lepších lokalit. Ale to není věcí této rady, ta o tom nerozhodla. O tom rozhodla předcházející rada a rozhodla o Hagiboru. Asi někdo měl, myslel jinak, než přemýšlíme my, kteří tady dneska sedíme.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Jasně. Nebýt toho, tak ty Maniny by Vám přišly jak? Lepší, horší?

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
Samozřejmě jako Maniny, Strahov, další lokality. Je to... To jsou různé názory.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Víc lokalit. Jan Kasl.

Jan Kasl, primátor Prahy:
Těch lokalit není ani tolik, Strahov to určitě není i z hlediska dopravní dostupnosti. Ale Maniny by to jistě byly, bohužel ne v čase 2003. Já se podepisuji pod to, co řekl pan kolega Navrátil, s výjimkou té chyby, že to nebude jednoúčelová hala. Ale on řekl to v souvislostech širšího komplexu staveb kolem. Já trošku nedůvěřoval tomu, když pan Sarikangas a další říkali, že chtějí stavět jenom halu a ne to kolem, protože samozřejmě to kolem je normální business, tam měli kongresové centrum, hotel, kanceláře. To je přirozené a jaksi nic tomu nebrání. Ale dnes v trošku zhysterizované situaci, pan předseda se na mě nebude zlobit, kdy se to zužuje na problém našich zlatých hochů z Nagana, je třeba se dívat, že ta investice na ploše, které říkáme Hagibor nepřesně, na té celé křižovatce, na těch zhruba 12 hektarech bude z velké části normální komerční výstavba, jako se v Praze staví na mnoha jiných plochách. A z tohoto pohledu samozřejmě už nejde tak jenom o to, co udělá město a stát pro hokej, ale co udělá město pro soukromého investora.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Karel Gut, komentář k tomu, co zaznělo.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
Ne, tak já bych jenom právě, co zaznělo, protože se to pořád točilo kolem hokejové haly a to není pravda. Tak ten příspěvek asi je nějaký odborný, ale to není ten případ toho projektu, protože ten pan docent neviděl ten projekt, tak mluví o hokejové hale. Tam nejde o hokejovou halu. A to, jestli Finové chtějí hlavně udělat halu, tak jsou tady další zájemci, který chtějí udělat kolem tu komerci. Takže to všechno je samozřejmě ve hře, tam já nevěřím, že by to tam zůstalo osamoceno, protože přišli za mnou např. firma americká, která měla zájem vedle hned postavit hotel, super hotel.

Jan Kasl, primátor Prahy:
Pane předsedo, tam je jeden problém, že my víme, že vlastně, já co jsem mohl vidět, tak prostě Finové vzali Hartvar Arenu a přesadili ji do Prahy. Ono to právě navádí, proto i možná Arnošta Navrátila to vede k tomu zjednodušenému soudu, protože Finové skutečně hovoří pouze a jenom o tom bubínku té haly a to kolem jako by je vůbec nezajímá.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Přejděme trochu dál. Já se vás zeptám, jaké přínosy vyplývají pro ČR z pořadatelství mistrovství světa teda kromě toho, že samozřejmě všichni hokejoví příznivci chceme tady naše hokejisty vidět hrát. Ladislav Malý.

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
Tak přínosy jsou jasné. Já myslím, že každé takovéto zviditelnění republiky a hlavního města Prahy je nasnadě. Po vítězství našich hokejistů v Naganu vám každý obchodní zástupce v Asii řekne, jak se mu daleko lépe uzavíraly obchody. A obchodní kauzy, které se vlekly třeba dva roky, po vítězství našich hokejistů byly uzavřeny během dvou měsíců. To všechno prostě je tady ve hře. A také proto vláda řekla, že...

Moderátor (Ivan Hoffman):
To je image republiky, abychom to řekli cizím slovem.

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
Ano, je to v podstatě otázka imagová, ano. Hokej nám prostě tady dělá této republice image, nám to pomáhá, a proto je potřeba mu také pomoci.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Jan Kasl. Jsou i v tom nějaké peníze, které konkrétně z toho...

Jan Kasl, primátor Prahy:
Já věřím, že tam jsou i, ano, že tam jsou i ekonomické výnosy, pro stát ovšem musím dodat. Vidím imagový výnos i pro hlavní město Prahu, samozřejmě prestiž Prahy by tím samozřejmě opět jako Mezinárodní měnový fond, summit NATO a další velké akce by tím získával. Ale bohužel tím nezískává městský rozpočet a to je možná další kámen úrazu. Proto my říkáme: Státe, pomoc, starej se, vestibul metra, přidej na to peníze. To není akce, z níž by do pražské pokladny, městské pokladny přibyla koruna.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Zeptám se Karla Guta. Dokdy musí být položen základní kámen, abychom o pořadatelství hokejového mistrovství v roce 2003 nepřišli? Vy máte trochu teď nůž na krku.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
No, tak mně nejde ani o ten základní kámen, mně jde teďka o průběh toho územního řízení a o průběh stavebního povolení.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Jasně, tak to je samozřejmě řečeno.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
Jestliže odborníci dneska podle tisku, paní Kejvalová řekla, že je na to územní řízení zhruba dva měsíce, stejná doba je potřeba pro stavební povolení, tak je to dostatečné, protože investor tvrdí, že 14-18 měsíců, beru s rezervou 14, ale řeknu 16-18 a to jsou schopni dát tím do provozu. Takže to všechno je zatím reálný. Ale teďka se udělal ten první krok, že se podala žádost o územní řízení. Stát dal prostřednictvím ministerstva financí jednotě Bohemians pouvoir k tomu, aby to povolila, tzn. aby se vůbec mohlo požádat o územní řízení. A to je pro mě v tuto chvíli rozhodující.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Jan Kasl chce reagovat.

Jan Kasl, primátor Prahy:
Pane předsedo, proč to trvalo tak dlouho? Proč prostě ta licitace TJ Bohemians trvala 9 měsíců? Tam já vidím největší zpoždění, největší problém. Vy jste, já u toho nebyl, Vy jste u toho byli s panem vládním zmocněncem Malým, kdy oni vybírali...

Moderátor (Ivan Hoffman):
Je tam řevnivost mezi hokejisty a fotbalisty?

Jan Kasl, primátor Prahy:
Ale to ne, to nemá, to je TJ Bohemians, která nemá ani s jedním z obou sportů nic společného. Ale jde o to, že oni prostě podle mě nezodpovědně vybírali, že měli ten příslib získat ony pozemky. A trošku myslím, že i vás oba dva rozčaroval ten postup toho jejich výběrového řízení.

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
Já si myslím, že tady právě nastal ten největší zádrhel celé kauzy, protože do hry Praha - stát - Český svaz ledního hokeje vstupuje další subjekt, který si nějakým způsobem historicky osobuje právo na to o těch pozemcích rozhodovat, historicky i právně. Já jsem už tady naznačil, že ten právní stav bohužel velice dlouho tady rezidoval. Deset let trvalo, než se někdo rozhoupal změnit stav trvalého užívání. Jak už jsem řekl, ten stav je naprosto nepřijatelný pro současné poměry. A to je taky ten důvod, proč my máme teď největší a velké problémy. Samozřejmě funkcionáři TJ Bohemians, škoda, že zde s námi nesedí, mají jiné důvody pro to a dovedou prostě samozřejmě obhájit svoje pozice. Ale na druhou stranu ty pozemky neustále jsou státní, i když oni v podstatě jako trvalý uživatel o ně pečují jako hospodář a nelze, a říkám opravdu ze zákona, nelze jim je vzít. Čili v tuto chvíli jsme v patové situaci.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Ano. Než se nám za chvíli...

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
TJ Bohemians je ten, kterej drží a tahá za špagát.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Ano. Než se nám za chvíli ozvou posluchači, tak snad jenom jednou větou. Jste optimisté, pokud jde o konání mistrovství v roce 2003 u nás? Karel Gut. Jenom jednou větou.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
No, tak já už jsem to řekl teďka v poslední době několikrát i před Faselem. Když tady byl tu minulou neděli, tak jsem řekl: Já už jsem asi jediný, kdo tomu věří. A já tomu věřím i dnes.

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
Jsou to dvě věci. Z hlediska výstavby nové haly bych byl stoprocentním optimistou, kdybysme měli ještě rok. A z hlediska konání mistrovství světa jsem optimistou, protože já jsem přesvědčen o tom, že celá Evropa, celý svět si musí uvědomit, co znamená český hokej pro celý světový hokej. A na druhou stranu... Ještě bych jednu větu, prosím Vás.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Dobře. Jan Kasl, Jan Kasl, poslední věta.

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
A to je důležité. Pan Fasel je Švýcar a běžte se podívat zpátky o čtyři roky, kde se hrálo mistrovství světa ve Švýcarsku.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Ano. Jan Kasl jednou větou.

Jan Kasl, primátor Prahy:
Já bych si dovolil jedovatou poznámku na téma zubaře Fasela, ale nebudu rozvíjet. Jsem životní optimista, ale vidím, že to je velmi napjaté. A moc bych si přál jako hokejový fanoušek, aby tu bylo mistrovství světa, aby tu byla i nová hala.

Posloucháte Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Živé telefonáty, které teď budeme vysílat, nejsou redigovány a vyjadřují osobní názory posluchačů.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Dobrý den, zdravíme prvního z vás.

Posluchač:
Dobrý den.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Ano, můžete hovořit, dobrý den.

Posluchač:
Tady je Petr Handl, Ostrava, já vás srdečně zdravím. V roce 93, na konci roku, kdy v ČR bylo mistrovství světa juniorů v ledním hokeji, byl jsem tlumočníkem kanadského týmu. Tenkrát se mistrovství konalo v Ostravě a ve Frýdku-Místku, kdy se domnívám, že ohlasy na toto mistrovství byly velmi kladné. A chtěl bych zmínit jednu důležitou věc. V úvodu vašeho pořadu pan Gut rekapituloval historii zájmu o pořadatelství mistrovství světa v roce 2003 v ČR, kdy zmínil, že při zasílání žádosti na vládu o podporu při tomto mistrovství byly zmíněny možnosti rekonstrukcí stávajících sportovních hal včetně vítkovické a plzeňské. A potom se najednou přenesl do fáze, že jako jediná možnost bylo zvoleno postavení nové haly na Hagiboru. Chtěl bych se zeptat, proč už se dále neuvažovalo o možnosti pořádání mistrovství někde jinde než jenom v hlavním městě. Děkuji vám.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Výborně, děkujeme Vám za Vaši otázku. Zdravíme dalšího posluchače, dobrý den.

Posluchač:
Dobrý den, Horáček, Praha 10. Vážení pánové, v případě výstavby haly na Hagiboru dojde k zneuctění největšího pietního místa v Praze uprostřed několika hřbitovů, kde je pohřbeno více jak dva milióny lidí, dále poblíž krematoria vinohradské nemocnice. Dovedete si představit, co se bude dít, až se tzv. fanoušci budou odreagovávat po prohraných, nebo vyhraných zápasech? Příští generace nás za toto zneuctění rozhodně odsoudí. Děkuju.

Moderátor (Ivan Hoffman):
My Vám děkujeme za poznámku, určitě se k ní vyjádříme. Zdravíme dalšího posluchače, dobrý den.

Posluchač:
Dobrý den.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Máte slovo, dobrý den.

Posluchač:
Tady je Miloš Pokorný z Brna. Já by jsem měl otázku na pana Guta a chtěl bych se ho zeptat, proč my, vlastně země, ČR, který jsme v hokeji něco dokázali, a myslím si, že v hokeji něco znamenáme, už jsme tady párkrát mistrovství světa v ledním hokeji pořádali a myslím si, že úspěšně, jsme přistoupili na tak ponižující podmínky pořádání mistrovství světa v případě, pokud postavíme novou hokejovou halu. To je můj dotaz. Děkuji.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Ano, děkujeme pěkně. Zdravíme dalšího posluchače, dobrý den.

Posluchač:
Dobrý den. Prosím vás, já bych se taky připojil k tomu, že to místo na Hagiboru bylo vybráno dost nešťastně. Jednak z těch důvodů, co říkal ten pán, jednak je blízko bytová výstavba. Takže to znamená jaksi ty kravály těch jednak hokejových fanoušků, ale i fanoušků té rockové hudby, která, nebo těch koncertů, které se tam budou konat. To je další věc. A potom ještě z hlediska dopravního sice gros diváků bude jezdit metrem, čili je to u stanice metra, to je dobře. Ale ta dopravní obslužnost té haly, která tam zvýší provoz, tak je dneska možná již dnes přetíženou ulicí Želivského, anebo už dneska velice silně přetíženou ulicí Vinohradskou. Proto se domnívám a jednou vím, že pan Gut mluvil o tom, že by bylo nějaké místo u metra v Roztylech, nebo na Chodově apod., kde by příjezd diváků metrem byl zajištěný a přitom je tam odbočka z dálnice, čili doprava celkem přijatelná, přes jižní spojku se tam dá dostat i z druhé části Prahy.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Rozumíme, zkrátka proč právě Hagibor.

Posluchač:
Tak.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Zdravíme Vás a těšíme se na dalšího posluchače. Dobrý den.

Posluchač:
Dobrý den. Myslím si, že tam nepadla jasně jedna věc. Proč ty Maniny, které, myslím si, by byly vhodnější, vlastně, jak říká pan primátor, v čase nejdou. To nebylo vysvětleno, proč nejdou. A druhá poznámka...

Moderátor (Ivan Hoffman):
Ještě se k tomu vrátíme, ano.

Posluchač:
A druhá poznámka. Je to opravdu otřesné, že klub, který má jen užívací právo, není možné žádným způsobem legálním ve věci, která je v zájmu, řekněme teda, jak tam bylo řečeno, státním, nebo v zájmu Prahy nějakým způsobem usměrnit. To je opravdu hrozný, že někdy se na tom právu bazíruje, v jiných věcech vůbec ne. Děkuju.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Tady je Radiožurnál, Český rozhlas 1, Radiofórum, zdravíme dalšího posluchače, dobrý den.

Posluchač:
Kupec, Ostrava, dobrý večer.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Dobrý večer.

Posluchač:
Čili já v podstatě podobně jako ten první posluchač. Nechápu, proč vše, co se koná v ČR, musí se konat v Praze. Ad 1. A doufám, že za druhé nedopadne to tak, že za státní peníze nás všech se postaví něco v Praze, a tudíž Praha si zase bude budovat dál svoji nepostradatelnost. Děkuju.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Dobře, tak i tento názor jsme zaznamenali a zdravíme ještě dva posluchače v této části dnešního Radiofóra. A toho prvního z nich právě teď, dobrý den.

Posluchač:
Dobrý den. Já bych chtěl říct, že tam vůbec zatím nebyla nějak zmíněna ta role té Bohemians, kde...

Moderátor (Ivan Hoffman):
No, trochu jsme o tom hovořili.

Posluchač:
No, kde bych chtěl říct, že prostě já, když jsem v televizi viděl toho činovníka Bohemians, tak vybírá investora za 2,5 miliardy, to prostě je naprosto ujetý. A pokud bych mohl doporučit, tak všem z toho jednání s Bohemians vycouvat a najít místo buďto na Maninách, nebo ten Chodov, Roztyly, nebo tadyhle někde na Praze 9, u Černýho Mostu, kdekoliv jinde, protože to místo je naprosto nevhodný pro takový množství diváků, který by tam měli bejt. Děkuju.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Tak a teď zdravíme posledního účastníka této části dnešního Radiofóra, dobrý den. Aha, tak ten bohužel, zatímco čekal... Už ho máme, takže dobrý den.

Posluchač:
Dobrý den, tady Martin Vajc, Praha 10. Já jsem se chtěl zeptat, proč se pan primátor ptá na to, co přinese investor v Praze. Vždyť jaksi výstavba sportovního zařízení...

Moderátor (Ivan Hoffman):
Na to jsem se ptal já, co to přinese.

Posluchač:
Jo, takhle. Takže to přinese snad nejlepší protidrogovou jaksi i prevenci. A pak tam jsem se chtěl zeptat na to, proč pan architekt vlastně nevěděl o ochranným systému metra. Vždyť Don Giovanni hotel, ten v ochranném systému není?

Moderátor (Ivan Hoffman):
Dobře, tak to byla konkrétní otázka. My se omlouváme všem dalším, kteří se nedovolali. Abychom stihli na všechno odpovědět, tak tuto část Radiofóra ukončujeme. No a u té poslední otázky můžeme rovnou začít. Pane primátore.

Jan Kasl, primátor Prahy:
Jestli mohu, já se domnívám, že sportovní hala tohoto typu rozhodně nemá s protidrogovou prevencí nic společného. Tam si nemůžeme myslet, že bychom snad dokázali sportovat. To je hala, kam rozhodně nebudeme chodit bruslit, nebo alespoň ne standardně, ne běžně. Čili já souhlasím s názorem, že nejlepší prevencí je aktivní využití volného času, ale to zrovna asi takováto hala není. To je možná můj názor, možná pan Vajc má jiný názor.

Moderátor (Ivan Hoffman):
A teď ten ochranný systém.

Jan Kasl, primátor Prahy:
Ochranný systém metra. Uvědomte si, kde je Hagibor a kde je Don Giovanni. Tam je ještě mezi tím další budovy toho skutečného Hagiboru. To směřuje i k tomu omylu pána z Prahy 10 snad, který volal, že to je nevhodné místo. Pan Horáček. To není to shromaždiště těch židovských transportů, ono to bohužel, to používání názvu Hagibor, trošku zavádí. Ten vlastní Hagibor, to seřadiště bylo západně směrem do centra. A my jsme sami se snažili používat výraz křižovatka Malešická-Vinohradská, ale prostě Hagibor se tak nabízí, že to každý opakuje. Není to ono pietní místo.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Zeptám se Václava Malého. TJ Bohemians, výběr investora za 2,5 miliardy přišel našemu posluchači tak nepřístojný, anebo nevhodný, že až navrhuje vycouvat. Co k tomu řeknete?

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
Já s posluchačem souhlasím, ale bohužel musím opakovat, že právní stav z roku 55, 60 trvá do roku 2000 u nás. Deset let po revoluci nikdo neřešil situaci trvalého užívání, ať už sportovních klubů, nebo dalších spolků. A to trvalé užívání je hluboce zakořeněno v našem právním řádu. A bohužel, a říkám opravdu bohužel, se začíná řešit teprve v tomto roce 2000. A to je pozdě pro to, co potřebujeme pro výstavbu haly.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Otázka...

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
Ty zákony už jsou na stole, ale ještě v podstatě nejsou naplněny, ty zákony.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Vy byste mohli sice hrdě s nima přestat jednat, ale moc byste si tím nepomohli. Takhle asi by ta odpověď mohla znít.

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
Ano, samozřejmě. Já bych... Možná, že tady je potřeba zaznít ještě jedna věc. Já se setkávám s mnoha názory takovými rozhořčenými, proč tedy stát nezasáhne, proč TJ Bohemians ty pozemky nevyvlastní. Ono by se možná našel důvod, říkám, možná našel důvod, kdybychom hledali. Ale žijeme v právním státě a já chci věřit, že žijeme v právním státě.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Jasně, jasně, prostě to nejde.

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
A taky se podle toho chovám. A v tu chvíli samozřejmě nemůžeme TJ Bohemians ubírat právo se odvolat k soudu, zažalovat stát. A tady jsme rok, dva v soudních řízeních a to nám neřeší problém mistrovství 2003.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Já se teď obrátím na Karla Guta, aby každý z vás měl spravedlivě slovo. Proč ČR podle snad třetího z našich posluchačů přistoupila na ponižující podmínky? Vždyť jsme přece v hokeji něco dokázali.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
Ale my jsme nepřistoupili na ponižující podmínky. Podívejte se, ve světě kolem nás se teďka v poslední době stavějí nové haly, tzn. že teďka už kamkoliv se přijede, tak už se hraje v nové hale. My jsme byli připraveni bez nové haly kandidovat. Ale protože jsem dostal papír do ruky, že budeme mít, nebo můžeme mít novou halu, tak jsem tam...

Moderátor (Ivan Hoffman):
Tak jste to využil.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
... proto využil, vystoupil. Tím jsem to vyhrál, protože máme zase přednost v tomto případě před ostatními a tím to bylo. Pak tam byla taková otázka: Proč v Praze, že zase za státní peníze v Praze se bude na úkor ostatních měst stavět. To není... Tady pan primátor v úvodu, než jsem jel do toho, ten řekl jasně investorovi: Praha nemá na to peníze, stát na to nedá peníze. To jsou všechno peníze zahraničního investora, to nebude nás stát ani korunu, to je...

Moderátor (Ivan Hoffman):
Takže daňový poplatník má být klidný.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
Naprosto klidný. Naopak je podle mě ohromný, když někdo sem dokáže nalít třeba dvě miliardy jenom proto, že jde do Prahy. A potom tam byla taková otázka, proč se musí pořád hrát v Praze. Tak může se hrát i v jiných městech samozřejmě, i v jiných státech třeba hrajou mimo hlavní město. Ale já si myslím osobně, protože je to velice nákladná záležitost, mistrovství světa, a ať chceme, nebo nechceme, pro cizince je, si myslím, velice zajímavá právě Praha. A kdybychom to dali mimo Prahu, tak...

Moderátor (Ivan Hoffman):
Nenašel by se investor možná.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
Ne, zaprvé bysme tam neměli novou halu, všechno po rekonstrukci. Ale to všechno... Nejde teďka o to, jestli to je rekonstrukce, nebo nová hala. Ale hlavně já si myslím, že by to byl takový prodělek, že bychom ani to nemohli uspořádat.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Říká Karel Gut. Teď se obrátím na pana primátora Kasla. Vážná otázka, zazněla dvakrát, zneuctění místa, fanoušci se vyhrnou ven, budou křičet, kolem jsou hřbitovy, pochováno dva milióny lidí.

Jan Kasl, primátor Prahy:
Přiznávám, že i tohle je jeden z argumentů, proč jsem nebyl nadšen z Hagiboru, neboť tam jsou skutečně čtyři hřbitovy v těsné blízkosti. Pomíjím to, že nejde o Hagibor, ono shromaždiště transportů, že nejde o židovský majetek, jak byla původní mystifikace. V tisku se objevilo hned po té diskusi po loňském mistrovství světa, že jde o restituce židovského majetku. Nejde, je to mimo, ta plocha s tím nemá nic společného. Je to velmi citlivé a skutečně je jisté riziko, že prostě trošku zfanatizovaný dav hokejových fanoušků, a nejsou to zpravidla lidé zralého věku poklidně kráčející k domovu, by mohl způsobit nějaké nepříjemnosti.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Pak jsou ještě ti rockoví fanoušci, jak se řeklo, anebo rockoví lidé.

Jan Kasl, primátor Prahy:
Pak samozřejmě rockoví fanoušci a další.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Karel Gut chce k tomu říct pár slov.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
Ne, já bych úplně takhle s tím nesouhlasil. Já bych to bral, zneuctění tohoto místa, kdyby to byl otevřený fotbalový stadion. To prostě beru. Todle je hala, kde není ven slyšet vůbec nic. A jestliže jdu z Paegas Areny, tam není ten hokejovej fanoušek výjimečně, ale nechci říct, že by vyvádělo se tak, co se vyvádí na fotbalových hřištích. To znamená, že tohleto tady u nás neexistuje.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Ostatní hosté ve studiu přikyvují.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
Takže je to všechno krytý. Budou tam ale i koncerty zrovna tak a vážná hudba, vždyť to je víceúčelová hala. Tam budou... Ten hokej tam bude probíhat třeba minimálně mezistátně před naplněnou halou. Tam budou úplně jiný akce, který vůbec nemůžou narušit pietu toho místa.

Jan Kasl, primátor Prahy:
Atletika by tam měla být.

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
Já myslím, že je potřeba, aby tady zaznělo jednoznačně, že někdo kdysi v nějakém časovém horizontu rozhodl o tom, že území Hagiboru bylo zařazeno do územního plánu hlavního města Prahy jako území vhodné pro výstavbu víceúčelové haly. Ten někdo lze pojmenovat, to je prostě bývalé vedení...

Jan Kasl, primátor Prahy:
Zastupitelstvo.

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
... bývalé zastupitelstvo hlavního města Prahy. Každý, kdo byl v zastupitelstvu, nějak hlasoval, to je jedna věc. Čili jestliže dneska diskutujeme o tom, jestli je Hagibor vhodný, nebo nevhodný, pak pláčeme už nad rozlitým mlékem. Tady o tom někdo kdysi rozhodl. Praha jiné místo v tuto chvíli nemá, to je jedna... To je číslo jedna samozřejmě. A pak...

Moderátor (Ivan Hoffman):
Jinými slovy to je tomu posluchači, který se ptal, proč ne Maniny. Tak především proto.

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
Ano, ano, samozřejmě. A pak ještě další věc. Já myslím, a ode mě je to tak trošku knížecí rada, protože tady sedí pan primátor a bude asi pravděpodobně a rada, zastupitelstvo hlavního města Prahy o tom bude diskutovat, ale já si myslím, že Praze chybí jedno a to je jakýsi plán rozvoje sportovní infrastruktury. Praha nemá sportoviště na světové úrovni, ať už to jsou fotbalové, lehkoatletické, hokejové a další arény. A jestliže hovoříme o tom, a pan primátor jednal s olympijským výborem, jehož jsem členem, o tom, že by jednou za 20, 30 let jsme mohli požádat a že bychom si zasloužili pořádat olympijské hry, pak ale v prvním kole to pořádání olympijských her znamená plán rozvoje sportovní infrastruktury a ten Praha dodnes nemá. A proto jsme v problému dneska s touto halou.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Rozumím. Dovolte jednu ještě otázka, která teda nezazněla od posluchačů. A já jsem taky dlouho uvažoval, jestli ji vůbec říct, bude to taková malá provokace. Ale žijeme ve světě, který se díky globalizaci rychle mění. Díky médiím jsme u všeho, aniž bychom museli opustit obývací pokoj, v televizi navíc každý gól vidíme několikrát z opakovaných záběrů několika kamer. No a při těch záběrech do hlediště pak vidíme, že haly bývají při mistrovstvích světa ve většině zápasů poloprázdné. Karel Gut.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
No, tak samozřejmě ten turnaj mistrovství světa je dost dlouhý a především ty úvodní zápasy nejsou tak navštěvovány. Ale protože se to stalo, taky samozřejmě i to mistrovství světa otázkou komerce, takže pak se přišlo na sice sportovně jakoby nespravedlivý způsob, ale způsob play-off, který je nesmírně zajímavý. Je to kruté, tzn. ta koncovka, těch osm mužstev, který hrajou systémem play-off, jsou zápasy vždycky téměř vyprodané.

Moderátor (Ivan Hoffman):
Zeptám se Ladislava Malého. Nestačila by malá hala?

Ladislav Malý, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:
Tak já myslím, že musíme přemýšlet, malých hal máme dost, takhle to řeknu, já myslím, že musíme trochu přemýšlet do budoucnosti. A každý, kdo někdy stavěl dům, tak ví, že není možno šetřit, že to, co ošidíte, tak jednou draze musíte dodělávat. A já tady vzpomenu jednoho takového krásného židovského přísloví: Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit laciné věci. A to platí dvojnásob v této...

Moderátor (Ivan Hoffman):
Ještě se vás všech zeptám, jestli se na ten hokej raději díváte naživo v hale, anebo přece jenom raději v té televizi. Primátor Kasl.

Jan Kasl, primátor Prahy:
Tak samozřejmě hokej naživo je nesrovnatelně jiný zážitek než chladná atmosféra v obývacím pokoji. A dneska...

Moderátor (Ivan Hoffman):
A někdy bývá horká.

Jan Kasl, primátor Prahy:
Mohu vám říct, že už dneska ty obrazovky na těch stadionech, ty v těch halách jsou a opakují se góly i tam.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
Já bych jenom, my jsme sklouzli trošičku, že hala na Hagiboru se rovná lední hokej. To není pravda, prosím vás...

Moderátor (Ivan Hoffman):
Je tam toho víc, ano.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
... protože olympijskej výbor má velkej zájem, aby tady taková hala vyrostla. Mě předseda lehké atletiky už oslovil, chtějí tam udělat mistrovství Evropy. To přece, to je naprosto klidná záležitost, tam lidi... Basketbal se tam může...

Jan Kasl, primátor Prahy:
Atletika.

Karel Gut, předseda Českého svazu ledního hokeje:
... ohromné soutěže, tenis. Tam může cokoli být a navíc tam můžou být, jak jsem říkal, koncerty, komerce, výstavy atd. No, já prostě těžko... Některý ty otázky mi připadají, že to je všechno zaměřeno, jak kdyby tam bouřliváci na fotbale někde řádili jako... Ale to není tento případ.


Redakce IN
Beseda přinesla dost nových informací, ke kterým pro úplnost přidáváme ještě orientační výpočet nákladů na stavbu vestibulu metra, který zpracoval Dopravní podnik hl.m.Prahy. Jsou nižší, než zatím uváděl investor, ale jde stále o stamilióny korun.
K reálnosti termínů pro realizaci projektu potom možná stojí za to připomenout, že výsledek nemusí mít nakonec v ruce ani investor ani Praha...Protože pokud dojde v rámci územního řízení k odvoláním, může začít mechanizmus končící až u soudních řízení a termíny už potom neovlivňují ani orgány státní správy. Realisticky je přitom nutné uvést, že občanská sdružení či jiná uskupení zatím takto napadla prakticky každou větší stavbu v hlavním městě a vezmeme li případ tunelu Mrázkovka, dokázala investici zpozdit už řádově nikoli o měsíce, ale o roky. To zvýrazňuje onu pasáž besedy, kde se Jan Kasl pozastavuje nad mnohaměsíční časovou ztrátou způsobenou výběrem investora a jeho spory s Bohemians. Tyto ztracené měsíce se totiž nakonec mohou ukázal jako naprosto klíčové.

Orientační výpočet nákladů stavby vestibulu uvádíme dále.

1. Úpravy pro OSM  celkové náklady bez DPH - 115 milionů Kč
z toho přesuny objektů – 80 milionů Kč

2. Druhý vestibul metra Želivského  celkové náklady bez DPH – 500 mil. Kč
z toho :stavební část - 230 mil. Kč

 pohyblivé schody, výtahy – 45 mil. Kč

 vzduchotechnika – 20 mil. Kč

 přeložky, přípojky – 30 mil. Kč

 energetická zařízení – 110 mil. Kč

z toho: silové rozvody (kabeláže) odhadl projektant na cca 85 mil. Kč, dle jednání na DP dne 5. 4. 2001 lze tuto částku odhadnout na cca 25 mil. Kč
6. dubna 2001
6. dubna 2001