Nájemné v bytech hlavního města vzroste

/Zpráva z 38. jednání Rady hl. m. Prahy 24. 11. 2009 /

  • 4 minuty čtení

/Zpráva z 38. jednání Rady hl. m. Prahy 24. 11. 2009 /

Rada hlavního města dnes podle doporučení Výboru bytové politiky zastupitelstva rozhodla o zvýšení nájmu v bytech spravovaných hlavním městem. Rozhodnutí se týká části bytů spravovaných přímo hlavním městem, nikoli bytů svěřených městský částem.

„Zvyšování nájmů, o kterém dnes rozhodla rada, se dotkne zhruba 5 000 bytů. Ve vlastnictví hlavního města Prahy je v současné době asi 61 000 bytů. Z tohoto počtu je však 50 000 bytů zákonem o hlavním městě svěřeno do správy městským částem, které si o nich rozhodují samy. Hlavní město má tak ve své pravomoci 11 000 bytů a z těch je 6 000 v režimu tzv. věcně usměrněného nájemného a dnes schválená cenová úprava na ně nemá vliv. Zvýšení nájemného se tedy dotkne 5 000 bytů,“ upřesnil Janeček.

Graf: Struktura bytového fondu v Praze je v příloze této tiskové zprávy

„Nejpodstatnější je pochopitelně cena: nárůst nájemného činí 7 – 15 Kč/m2, výše nájemného tak bude v příštím roce 73 - 110 Kč/m2. Jaká bude skutečná výše nájmu v konkrétním bytě, stanovuje cenová tabulka Ministerstva pro místní rozvoj. Ta rozděluje Prahu na 28 katastrů, z nichž každý má cenový nárůst trochu jiný,“ popsal Janeček

Cenovou tabulku Ministerstva pro místní rozvoj naleznete v příloze.

O skutečnosti, že se jeho bytu týká plánované zvýšení nájemného, uvědomí nájemníka příslušná správcovská firma. Ze zákona musí být nájemník uvědomen 3 měsíce před zvýšením nájemného, aby měl čas reagovat na případné nesrovnalosti. Pokud nájemník neobdrží písemné vyrozumění, jeho byt spadá do jiné kategorie a toto zvýšení nájmu se ho netýká.

Důvodů, proč pro rok 2010 doporučil Výbor bytové politiky ZHMP využít maximální zvýšení nájemného, je několik:

-    Nevyužití možnosti zvyšování nájemného v části bytového fondu hlavního města Prahy s regulovaným nájemným dle dříve platných právních předpisů by znamenalo neopodstatněné a neodůvodnitelné zvýhodnění části obyvatel hl. m. Prahy oproti tisícovkám nájemců v bytech dalších vlastníků.

-    Nastavení deregulace navíc dále deformuje trh s nájemním bydlením. V případě bytového fondu hl. m. Prahy se jedná o historické nájemní smlouvy, na základě kterých byty užívají klienti, kteří nebyli vybráni dle stávajících kritérií (limitovaný finanční příjem, nesmí být vlastníkem nemovitého majetku ….)

-    Nájemcům bytů hl. m. Prahy (nesvěřených městským částem) město v případě zájmu poskytuje menší a levnější byty.

Jako další důvod lze uvést stagnaci vývoje nájemného od roku 2002 do roku 2007. Ta způsobila rozevírání nůžek mezi výnosy z nájmů a reálnými náklady, které každým rokem stoupají. Nynější zvyšování pouze dohání vzniklý deficit. Vývoj nájemného, který zastavilo v roce 2002 rozhodnutí Ústavního soudu, je patrný z tabulky v příloze. Disproporce mezi tržním a regulovaným nájemným se začala zmenšovat až s platností zákona 107/2006 Sb.

Tabulka vývoje nájemného mezi lety 1994 – 2002 je v příloze a k dispozici též na adrese http://byty.praha-mesto.cz/, zcela dole v sekci Nájemné.

Rada hlavního města rozhodla o zvýšení nájemného na rok 2010. Vývoj v dalších dvou letech (zákon 107/2006 počítá s možností zvyšování nájemného do roku 2012) je v jednání. Jednou z alternativ je vytvoření cenové mapy města a zvyšování nájemného podle lokality. Místa s největším počtem bytů spadajících do této kategorie, například sídliště Černý most, by tak do další fáze zvyšování nespadala, případně by zde byl nárůst nižší než v centrálních částech metropole.

Jak vyplývá ze statistik, hlavní město není v pražské aglomeraci rozhodujícím správcem bytového fondu. „Podle mého názoru taková role ani hlavnímu městu nepřísluší, nemá být hráčem na trhu nemovitostí, má vykonávat funkce, které jiné subjekty vykonávat nemohou, nebo nechtějí. Naší dlouhodobou strategií je změna struktury bytového fondu ve správě hlavního města tak, aby mohlo plnit funkci záchranné sítě v případech, kdy obyvateli hlavního města nemůže pomoci například městská část. Za tímto účelem by město mělo směřovat k vlastnictví co možná největšího počtu malometrážních bytů. Předpokládám, že využijeme všechny cesty tímto směrem, to znamená výměnu stávajících bytů s větší výměrou, nákupu menších bytů, ale v úvahu připadá i nová výstavba,“ popsal radní Janeček.

Směr, kterým by se město mělo ubírat, naznačují byty určené seniorům. Hlavní město ze svého fondu vyčlenilo malometrážní byty určené speciálně pro tento účel. V roce 2009 je nájemné v bytech pro seniory fixně stanoveno na 50 Kč/m2, v roce 2010 pak stoupne fixní nájemné na 60 Kč/m2. Dále se bude zvyšovat již jen o inflaci.

Příloha k TZ

Prezentace z TK - formát pdf

 

V Praze 24. 11. 2009

_________________________________________________________________________________________________________________

Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl. m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.

________________________________________________________________________________________________________________

 

24. listopadu 2009
24. listopadu 2009