Náměstkyně primátora Marie Kousalíková se zúčastnila oslav 65. výročí osvobození
Náměstkyně primátora hl. m. Prahy Marie Kousalíková se včera odpoledne zúčastnila pietního aktu v Národním památníku - Kobyliské střelnici, který byl jednou z akcí pořádaných v Praze u příležitosti oslav 65. výročí konce II. světové války.
- 2 minuty čtení
„V těchto významných květnových dnech si připomínáme šedesáté páté výročí ukončení nejkrutější války v dějinách lidstva. Vzpomínáme na hrdiny, kteří bojovali za svobodu naší vlasti. Proto jsme se sešli na tomto místě klidu, abychom uctili památku těch, kdo se osvobození naší země a vítězství nad fašismem nedožili. Vzpomínáme na ty, kteří se v temných dobách okupace odmítli smířit s ponížením, porobou a za svou odvahu zaplatili životem,“ uvedla náměstkyně Kousalíková.
Kobyliská střelnice vznikla v roce 1980. Původně sloužila k výcviku pěchoty a byla také oblíbeným výletním místem. Během II. světové války zřídila německá správa Prahy v zadní části střelnice popraviště. Právě tady byly popraveny desítky mužů a žen po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Hendricha, který českoslovenští parašutisté spáchali v čele s Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 27. května 1942. Od 30. května do 3. července tu bylo popraveno téměř 540 lidí včetně známých osobností, jakými byli např. generál Alois Eliáš, spisovatel Vladislav Vančura, atlet a sportovní novinář Evžen Rošický a další. Dodatečně tu také byli zastřeleni představitelé Československé církve pravoslavné v čele s biskupem Gorazdem, kteří po atentátu na Heidricha ukryli československé parašutisty. Po skončení války byla Kobyliská střelnice nejdříve pietně upravena Pražany a v roce 1978 byla prohlášena národní kulturní památkou.
„Pietní místa, jako je toto, nám připomínají odvahu našich spoluobčanů, kteří v aktivním boji za svobodu naplňovali význam slov hrdinství, vlastenectví a občanská statečnost skutečnými činy. Vyslyšme zde napsaná slova básníka Miroslava Floriana a zastavme se na chvíli nad kouskem země, do níž vstoupila krev hrdinů. Nechť nejsou jejich oběti a odkaz zapomenuty,“ řekla na závěr náměstkyně Kousalíková a sklonila se před památkou těch, kteří za svobodu zaplatili nejvyšší daň.
Tento týden se na mnoha místech Prahy vzpomínalo na Pražské povstání a osvobození Prahy od německých okupantů v roce 1945. Náměstkyně primátora Marie Kousalíková se mimo jiné setkala na Ministerstvu obrany s přímými účastníky Pražského povstání a také uctila památku padlých na mostě Barikádníků. Tuto sobotu 8. 5. 2010 se náměstkyně Kousalíková osobně zúčastní pietní vzpomínky u památníku II. odboje na Klárově.
Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas
do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.