Pořad Šedesátka: Ohrožuje služba Airbnb nabídku volných bytů na trhu? A měla by se nabídka pro turisty na bydlení v soukromí svázat pravidly? Odpovídají Stanislav Křeček a Jan Wolf.
Zdroj: ČRo Plus Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 23. června 2017, 5:15
Pořad Šedesátka: Ohrožuje služba Airbnb nabídku volných bytů na trhu? A měla by se nabídka pro turisty na bydlení v soukromí svázat pravidly? Odpovídají Stanislav Křeček a Jan Wolf.
Martina Spěváčková, moderátor: Byty nejsou od toho, aby nahrazovaly hotelové služby: Zlobí se Sdružení nájemníků. Vedení Prahy žádá o to, aby prověřilo službu Airbnb. Ta nabízí turistům ubytování v soukromých bytech. Podle spolku tím ale stát přichází o daně a služba sdíleného bydlení má porušovat stavební zákon, ztěžovat soužití v domech, a navíc vést k tomu, že kvůli několikadenním pronájmům turistům mizí z trhu byty pro běžné nájemníky. To pak ale podle kritiků služby vede k vylidňování center. V nabídce Airbnb je 16 tisíc bytů – z toho 11 500 v Praze. Přes tuto aplikaci se loni v Česku ubytovalo 710 tisíc turistů. Na lince je teď Stanislav Křeček, zástupce veřejné ochránkyně práv, který v minulosti Sdružení nájemníků vedl, a ve vysílání vítám také zastupitele a radního za KDU-ČSL Jana Wolfa. / Pane Křečku, co podle vás je ten nejzávažnější důvod, proč by se mělo vedení města službou sdíleného bydlení zabývat, a jak konkrétně si to představujete?
Stanislav Křeček: Vy jste to v úvodu řekla docela přesně – jaké jsou problémy. Ty problémy jsou hlavně proto, že řada západoevropských měst už toto zakázala nebo to velmi podstatně omezuje, takže Praha by měla přistoupit ke stejným krokům, jako to dělají tato města. Odnímají se byty k bydlení za situace, kdy máme nejdražší nájmy v Evropě a kdy to, opatřit si bydlení, je velmi obtížné, a dále – zhoršují se situace v domě – lidé, kteří tam přechodně bydlí, nemají žádný vztah k těm sousedům, chovají se způsobem, který narušuje soužití a nelze to nijak regulovat. Porušují se samozřejmě i daňové předpisy, protože příjmy, které z toho plynou, samozřejmě nejsou nijak zdaněny, nejsou pod žádnou kontrolou. A samozřejmě je porušován i stavební zákon, protože něco jiného je bydlení – ten byt je zkolaudován k bydlení, ale jestliže je určen k nějakým podnikatelským účelům, tak by se samozřejmě stavební úřad měl ptát, jestli je to takto vhodné. Takže je to celý komplex problémů...
Martina Spěváčková, moderátor: Ano, tomu rozumím, ale vy jste zmiňoval ty problémy toho soužití – vy máte konkrétně nějaká data nebo statistiky o tom, kolik lidí si třeba na ty problémy stěžuje?
Stanislav Křeček: Statistiky samozřejmě nemáme – nikdo to nesleduje.
Martina Spěváčková, moderátor: A z čeho tedy vycházíte?
Stanislav Křeček: Vycházíme ze stížností, které jsou v našich poradnách, kdy se na nás lidé obracejí...
Martina Spěváčková, moderátor: A kolik takových stížností evidujete?
Stanislav Křeček: Řekl bych, že v poslední době se jich objevilo takových 10 až 20, v těch našich poradnách. Problém je v tom, že lidé se nedovolají – oni se nemají na koho obrátit. Ten majitel je někde mimo, nájemník bydlí v nějakém jiném bytě a samozřejmě ty byty pronajímá nějaká kancelář – ty byty jsou dány k dispozici nějakým zprostředkovatelům – čili je to zacházení s bytovým fondem, který by město/obec rozhodně neměl-o/a na svém území připouštět.
Martina Spěváčková, moderátor: Pane Wolfe, vyslyší Praha tu výzvu Sdružení nájemníků? A jak vy se díváte na argumenty, které tady zopakoval a rozvedl pan Křeček?
Jan Wolf: Co se týká toho, co uvedl pan Křeček, myslím si, že tady není rozpor. My v podstatě také chceme mít Airbnb pod kontrolou. Ale my se nemůžeme pořád bavit jen o Airbnb. Měli bychom mluvit o sdíleném bydlení. Airbnb je totiž firma, zatímco sdílené bydlení je děláno i mimo Airbnb. Když vezmeme v potaz čísla, která jste řekla – 11 tisíc bytů v Praze sloužící firmě Airbnb – my jsme si dělali takový hrubý odhad – pokud jsou v průběhu roku sto dnů tyto byty pronajaty průměrně dvěma lidem, tak se bavíme o dvou milionech turistů, kteří v Praze přespí – mimochodem za loňský rok – 2016 – v Praze v hotelových ubikacích bylo ubytováno 6,5 milionů turistů – tady se tedy bavíme skoro o třetině. Pro nás jako pro město je to i velký únik financí za tzv. ubytovné.
Martina Spěváčková, moderátor: A máte to spočítáno, jak velký je ten únik?
Jan Wolf: Hrubý odhad pouze u Airbnb (tentokrát ne u sdíleného bydlení jako celku) je 80 milionů korun. Takže pokud si řekneme, že zde může být možná i násobek v rámci celkového sdíleného bydlení, tak se můžeme bavit o zhruba 150 milionech korunách úniku jen ve prospěch města. To jsou pak finance sloužící hlavně na rozvoj cestovního ruchu.
Martina Spěváčková, moderátor: Pane Křečku, co by podle vašich představ mělo být výsledkem prověření té služby? A chtěli byste to popřípadě i vztáhnout na celé sdílené bydlení? Jak si představujete, že by měl vypadat výstup od vedení města?
Stanislav Křeček: Jsem rád, že se tím Praha zabývá. Je to velice důležité. Je velmi obtížné do toho zasáhnout. Tento systém pronajímání bytů je příkladem toho, jak se dobrá věc může zvrhnout. Jestliže nechám u sebe v bytě přespat člověka, u kterého jsem minulé prázdniny bydlel, tak je to bezvadné – na tom nic špatného není, ale jestli se z toho stane masivní podnikatelská aktivita, tak už to potřebuje jiné zázemí. Takové byty by měly být sledovány – měly být sledovány inzeráty v rámci tohoto – měl by to sledovat vlastník nebo obec – měli by se dotazovat vlastníků nebo nájemníků, kde oni vlastně bydlí, zda neporušují zákon, zda zdaňují, jak mají apod. Těch možností je samozřejmě celá řada.
Martina Spěváčková, moderátor: A budou na to mít kapacity?
Stanislav Křeček: Hledání zákona vyžaduje nějaké kapacity a je třeba sledovat, jestli tam nedochází k masovým únikům. A jestliže se situace s bydlením spíše zhoršuje, než zlepšuje, tak to stojí za to, pro to něco udělat.
Martina Spěváčková, moderátor: Pane Wolfe, šel byste touto cestou (za vedení města)?
Jan Wolf: Co se týká věci, abychom věděli, kde je kdo ubytován, tak to není možné. Jestliže jsme říkali, že je 11 tisíc ubytování jen v rámci Airbnb, další tisíce bytů jsou v soukromých rukou, které takto fungují, tak s pěti, šesti úředníky, které má magistrát na kontrolu, to v podstatě nezvládne. Máme tady odbor živnostenský, který se tím zabývá, ale je spíš třeba, aby stát udělal legislativu. Aktuálně spolupracujeme s MMR (Ministerstvo pro místní rozvoj) a s MPO (Ministerstvo průmyslu a obchodu) na tom, abychom legislativně změnili zákon. Musíme se bavit i o věcech, jako je třeba bezpečnost, musíme se bavit o ekologii – likvidaci odpadů, o úklidovém hospodářství... Protože tito lidé bydlí v těch bytech a samozřejmě produkují věci... A tyto věci jsou na úkor obyvatelům, kteří v těchto domech bydlí. To znamená, je třeba zregistrovat, je potřeba zákonnou úpravou změnit systém Airbnb, resp. sdíleného bydlení.
Martina Spěváčková, moderátor: Pane Křečku, ale nemá to být na majiteli bytu – pokud odvádí poplatky – a dělá to podle toho, co mu nařizuje zákon, jak se rozhodne ten byt využívat a jak se rozhodne ho pronajímat? Je to nutné, ho rovnou svazovat nějakým zákonem, novými pravidly?
Stanislav Křeček: Já především nesnáším výmluvy na legislativu. Když někdo neumí něco řešit a řekne, že je chyba v zákoně... Není tomu tak. Zákony jsou v tomto smyslu dostatečné.
Martina Spěváčková, moderátor: Takže byste je neměnil?
Stanislav Křeček: Musíme chránit bydlení. Bydlení je sociální potřeba – a obec musí chránit bydlení svých lidí. To je základ. Vlastník bytu si nemůže s tím bytem dělat, co chce (pokud byt kolaudoval na pronajímání nájemců, musí ho nájemci využívat). Obec musí ve veřejném zájmu chránit veřejný statek – a to je dostupnost k bydlení. To je obecná pravomoc, velice důležitá.
Martina Spěváčková, moderátor: Pane Wolfe, ještě krátká reakce na to, co řekl pan Křeček – tedy, že legislativa není zapotřebí a že je spíše zapotřebí větší zapojení obcí.
Jan Wolf: Legislativa je určitě zapotřebí (i pro zapojení obcí). Na druhou stranu máme zde soukromý sektor a městský sektor, a pokud se bavíme o městských bytech, zde je samozřejmě jasná úprava zákona, a pokud se bavíme o soukromých bytech, tak samozřejmě není možné překročit mezi zákona. Žijeme v právní společnosti, kde vlastník, který vlastní bytovou jednotku, s ní může nakládat. Ale pak je potřeba, aby třeba MF (Ministerstvo financí) nebo Finanční správa vyvinula takové parametry a aktivity, které neumožní daňový únik. Jak se budou odvádět daně, jsem přesvědčen, že i klesne počet sdíleného bydlení, protože v tuto chvíli je to pro vlastníky bytu velmi výhodné.