Praha chystá novelu zákona o shromažďování

Hlavní město Praha připravuje návrh novelizace zákona o právu shromažďovacím. Ten by měl vyřešit sporné body stávajícího právního předpisu, které městu ztěžují snahu o zajištění bezpečnosti v souvislosti se shromažďováním notoricky problematických skupin. Pražský magistrát již pro tento rok registruje devět akcí, kterých by se mohli účastnit stoupenci organizací s extremistickými názory a sklony k násilí.

  • 2 minuty čtení

 

/zpráva ze 7. jednání Rady hl. m. Prahy 19. února 2008/

 

Hlavní město Praha připravuje návrh novelizace zákona o právu shromažďovacím. Ten by měl vyřešit sporné body stávajícího právního předpisu, které městu ztěžují snahu o zajištění bezpečnosti v souvislosti se shromažďováním notoricky problematických skupin. Pražský magistrát již pro tento rok registruje devět akcí, kterých by se mohli účastnit stoupenci organizací s extremistickými názory a sklony k násilí.

 

„V současné době pracovní skupina složená z úředníků magistrátu, odborníků v oblasti práva a specialistů z Policie České republiky a městské policie zpracovává analýzu stávající právní úpravy. Ta by měla být hotova do poloviny června tohoto roku. Při návrhu řešení sporných bodů zákona hodláme využít také zkušeností v oblasti shromažďování z jiných evropských měst,“ uvedl iniciátor legislativní změny, první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence spadá také bezpečnostní problematika města.

Zásadní problémy působí městu především třídenní lhůta, ve které musí dle stávajícího zákona rozhodnout o zákazu shromáždění. Lhůta začíná běžet od okamžiku podání oznámení a nezastaví se, ani pokud připadá na sobotu, neděli nebo svátek. „Šibeniční lhůta nedává městu prostor opatřit si v případě podezření dostatečné podklady pro rozhodnutí o zákazu shromáždění a náležitě je prozkoumat. Město musí také během těchto tří dnů oznámení zpracovat, posoudit, zda má všechny náležitosti, vyhotovit rozhodnutí a vyvěsit jej na úřední desce,“ vysvětlil náměstek Blažek. V praxi proto může podle něj nastat například situace, kdy svolavatel zašle oznámení v pátek ve 20 hod. prostřednictvím e-mailu se zaručeným elektronickým podpisem na elektronickou podatelnu úřadu. Připadne-li na pondělí den státního svátku, pracovníci úřadu se o oznámení dozvědí až v úterý, tj. po skončení lhůty pro vydání rozhodnutí o zákazu. „Proto i v případě, kdy by oznámení naplňovalo zcela jasně důvody k zákazu, nebylo by již možné shromáždění zakázat. Podle našeho názoru krátká lhůta poškozuje zájmy obyvatel,“ prohlásil Rudolf Blažek. 

Pracovní skupina hodlá také zapracovat do komplexní analýzy problematiky shromažďování zkušenosti z průběhu letošních prvomájových shromáždění. Rada hl. m. Prahy by návrh novelizace zákona měla projednat koncem června.

 

 

V Praze 19.2.2008

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví

     V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


19. února 2008
19. února 2008