Praha uvolní 13 milionů korun na sociální služby

Pražské správní obvody začnou zavádět systém komunitního plánování sociálních služeb. Projekt, který počítá s vytvořením tzv. triád, v nichž spolu jednají poskytovatelé sociálních služeb, jejich uživatelé a zástupci veřejné správy v dané lokalitě, bude čerpat podporu z Evropského sociálního fondu. Rada hl. m. Prahy dnes schválila poskytnutí dotace v celkové výši necelých 13 milionů korun

  • 3 minuty čtení

Pražské správní obvody začnou zavádět systém komunitního plánování sociálních služeb. Projekt, který počítá s vytvořením tzv. triád, v nichž spolu jednají poskytovatelé sociálních služeb, jejich uživatelé a zástupci veřejné správy v dané lokalitě, bude čerpat podporu z Evropského sociálního fondu. Rada hl. m. Prahy dnes schválila poskytnutí dotace v celkové výši necelých 13 milionů korun.

Hlavním cílem schváleného projektu, který vypracovalo a bude realizovat Městské centrum sociálních služeb a prevence, je vytvoření komplexního systému sociálních služeb v pražském regionu. Komunitní plánování sociálních služeb má potenciál reagovat na skutečné potřeby občanů a efektivně využit všech zdrojů dostupných v dané lokalitě. Základem je společné vytváření koncepce služeb za účasti veřejné správy, uživatelů a také poskytovatelů sociálních služeb. Komunitní plánování je založeno na partnerských vztazích, kde mají všechny zúčastněné strany stejnou váhu. Projekt, jehož realizace je naplánována na 30 měsíců, mimo jiné čerpá ze zkušeností z česko-britského projektu, do kterého bylo zapojeno Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Výcvik v komunitním plánování je založen na myšlence, že sociální služby pomáhají lidem udržet si nebo znovu nabýt místo ve společnosti. Lidé i jejich přirozené společenství (komunita) se musí na zvládnutí tohoto úkolu připravit (plánovat). To v praxi znamená, že ještě než se o sociálních službách začne rozhodovat, je nutné se domluvit se všemi, jichž se to týká, jak se budou na procesu sami podílet. Konkrétními výsledky takovéhoto komunitního plánování jsou: koncepce rozvoje sociálních služeb, dohoda o plánu plnění této koncepce a společné uskutečňování plánu.

Prozatímní situace, kdy tvorba koncepcí sociálních služeb spadá do pravomoci jednotlivých pražských správních obvodů, zapříčinila absenci funkční strategie rozvoje těchto služeb. Použitím totožné metodiky ve vzdělávacích cyklech triád komunitního plánování Městské centrum sociálních služeb a prevence docílí kompatibility dosažených výstupů v jednotlivých městských částech. Získané informace od jednotlivých správních obvodů dále také poslouží při zpracování strategie rozvoje sociálních služeb na úrovni města jako celku.

Projekt Městského centra sociálních služeb a prevence bude čerpat podporu z Jednotného programového dokumentu pro Cíl 3 (dále JPD 3). Tento program podpory je z 50 % financován Evropským sociálním fondem, zbylou polovinu prostředků dodávají státní rozpočet ČR a hl. m. Praha. JPD 3 je jediným programem, v rámci kterého je možné v Praze čerpat podporu ze strukturálních fondů na rozvoj lidských zdrojů. Celková alokace programu na období mezi lety 2004 až 2006 převyšuje 3,5 miliardy korun. Hl. m. Praha má na starosti administraci více než poloviny těchto prostředků. Možnost získat podporu z JPD 3 je otevřená pro velmi široké spektrum organizací, zejména nestátní neziskové organizace, školy všech úrovní, organizace zřizované veřejnou správou i podnikatele. Právě nyní běží 3. kolo výzev k předkládání žádostí o podporu. V předchozích kolech se na projekty podařilo přidělit více než 60 % všech prostředků, které má Praha na JPD 3 k dispozici. Více informací je možné získat na internetových stránkách Prahy věnovaných JPD 3 www.praha-mesto.cz/jpd3.

 

V Praze 15. 11. 2005

 

__________________________________________________________________________

Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945
15. listopadu 2005
15. listopadu 2005