Praha zaplatí za úklid chodníků navíc 350 miliónů korun

Snahou hlavního města je dlouhodobě zvyšovat úroveň čistoty v hlavním městě Praze. Proto již v roce 2007 pro tuto oblast navýšilo finanční prostředky o 250 mil. Kč a v roce 2008 o 160 mil. Kč. V letošním roce se město rozhodlo řešit celou situaci komplexně, a proto v rámci Projektu čisté a zelené Prahy, pro zdravé město se do celého řešení zapojily i městské organizace a došlo k navýšení rozpočtu o 250 mil. Kč. Celý záměr byl schválen 18. 6. 2009 Zastupitelstvem hl. m. Prahy, situaci ale výrazně zkomplikovala novela zákona o pozemních komunikacích. Praha, stejně jako další obce, nemá v trvající globální ekonomické krizi dostatek prostředků, aby dokázala zajistit údržbu chodníků v plném rozsahu, a musí letos zimní údržbu pěších komunikací přizpůsobit finančním možnostem.

  • 4 minuty čtení

 

/zpráva z 30. jednání Rady hl. m. Prahy 22. září 2009/

 

Snahou hlavního města je dlouhodobě zvyšovat úroveň čistoty v hlavním městě Praze. Proto již v roce 2007 pro tuto oblast navýšilo finanční prostředky o 250 mil. Kč a v roce 2008 o 160 mil. Kč. V letošním roce se město rozhodlo řešit celou situaci komplexně, a proto v rámci Projektu čisté a zelené Prahy, pro zdravé město se do celého řešení zapojily i městské organizace a došlo k navýšení rozpočtu o 250 mil. Kč. Celý záměr byl schválen 18. 6. 2009 Zastupitelstvem hl. m. Prahy, situaci ale výrazně zkomplikovala novela zákona o pozemních komunikacích. Praha, stejně jako další obce, nemá v trvající globální ekonomické krizi dostatek prostředků, aby dokázala zajistit údržbu chodníků v plném rozsahu, a musí letos zimní údržbu pěších komunikací přizpůsobit finančním možnostem.

 

 „Dlouhodobý záměr města a jeho snahu novela zákona o pozemních komunikacích zkomplikovala mimořádně. Místo toho, aby podpořila zapojení občanů do péče o město tak, jak je to obvyklé v jiných zemích Evropy, vkládá na bedra vlastníků komunikací novou odpovědnost a v době celosvětové finanční krize zatěžuje naprosto neúměrným způsobem rozpočty měst. Uvedené legislativní změně se vedení města nepodařilo i přes značné úsilí zabránit. Komplexní údržba komunikací před platností novely zákona o pozemních komunikacích stála hlavní město Prahu ročně kolem jedné miliardy korun. V případě, že by se hlavní město Praha rozhodlo zajistit schůdnost na všech chodnících ve svém vlastnictví, muselo by vynaložit navíc ročně částku blížící se dvěma miliardám korun,“ řekl primátor Pavel Bém.

Ředitel Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK)  Luděk Dostál vysvětluje: „V Praze  je zhruba 1 400 hektarů chodníků. Hlavní město vlastní 1 050 hektarů chodníků, z toho odbor správy majetku Magistrátu hl. m. Prahy má v majetkové správě 250 hektarů chodníků, které se nacházejí především v blízkosti bytových domů vlastněných hlavním městem Prahou. TSK má v majetkové správě 800 hektarů chodníků. Dosud TSK zajišťovala zimní a letní údržbu na 100 hektarech chodníků. Praha nově doporučuje zařadit do letní a zimní údržby dalších 150 hektarů chodníků. Jedná se především o nejvíce používané chodníky. Na jejich výběru se, kromě TSK, podílí i městská policie a o konzultaci budou v tomto týdnu požádány i městské části. Zimní a letní údržba těchto 150 hektarů chodníků si vyžádá z rozpočtu města až 350 milionů korun ročně.“

Vzhledem k tomu, že finanční situace města je v souvislosti s finanční krizí poznamenána propadem daňových příjmů o více než 5 mld. Kč, nemůže si hlavní město dovolit vynaložit další finanční prostředky na úklid zbylých 550 ha chodníků Ty budou proto vyňaty z údržby. Hlavní město požádá městské části, zda by v případě kalamitní situace mohly zajistit údržbu chodníků z vlastních prostředků.

Hl. m. Praha zařadí vybranou síť chodníků do výběrového řízení, v němž město vybírá firmu, která zajistí zimní i letní údržbu komunikací. Podle zadávacích podmínek bude Praha hledat partnera na dobu osmi let.

Hlavní město Praha se pokusí zmírnit negativní dopady novely zákona o pozemních komunikacích úpravou vyhlášky 39/1997 Sb. Její úprava zlevní zimní údržbu chodníků, protože umožní zařadit chodníky do 1. a 2. pořadí, prodlouží pro 2. pořadí dobu zásahu. Také znovu umožní posyp chodníků inertem do velikosti zrn 8 mm. Posyp chodníků solí bude stále zakázán.

Hlavní město Praha bude také po dodavatelích úklidových služeb požadovat zapojení problematických skupin obyvatel prostřednictvím probační a mediační služby.

Předpokládá se, že v souvislosti s navýšením výměry uklízených chodníků o 150 ha bude nově vytvořeno cca 350 pracovních míst.

Zimní sezóna 2009-10 bude testem, jak město zvládne zimní úklid. Již nyní se začínají hledat  efektivnější postupy pro řešení dalších zimních období, včetně návrhu na legislativní změnu zákona o pozemních komunikacích a eventuelně optimalizace daně z nemovitostí ve prospěch majitelů domů v souvislost s úklidem chodníků.

 

 Příloha  
 Chodníky v Praze  - shrnutí majetkového rozdělení   Word

 

 

V Praze 22. 9. 2009

 

 

22. září 2009
22. září 2009