Pražské náplavky zůstanou uzavřeny i o víkendu, je nejdříve nutná sanace, úklid a revize veškerých elektrických zařízení. Stále platí varování před možným pádem stromů

Demontáž protipovodňových zábran v Praze
Demontáž protipovodňového hrazení v Praze Autor: HZS HMP
19. září 2024
19. září 2024

Ve čtvrtek se od 13:00 hodin opět sešla Povodňová komise hlavního města Prahy, která projednala aktuální situaci ohledně povodňové aktivity. Vzhledem k vývoji situace bude i nadále odstraňováno protipovodňové hrazení, v pátek například v Libni a Troji, od pondělí pak postupně na Zbraslavi a Malé Straně. Pražské náplavky zůstanou uzavřeny i o víkendu, jelikož před jejich zprovozněním je nutná sanace, úklid a zejména revize všech elektrických zařízení a rozvodů, aby bylo bezpečné pro veřejnost se na místech pohybovat. Metropole chce varovat obyvatele, že i nadále hrozí kvůli podmáčené půdě pád stromů v parcích, lesoparcích a na dalších místech, kde jsou vzrostlé stromy. Povodňová komise hlavního města Prahy opět zasedne nejpozději v pondělí od 13:30 hodin.

  • 4 minuty čtení

Hlavní město stále aktivně sleduje povodňovou situaci. Ve čtvrtek se sešla Povodňová komise hlavního města Prahy, která projednávala aktuální situaci v Praze a okolí. Vzhledem k pozitivnímu vývoji předpovědí bude pokračovat odstraňování dalších částí protipovodňové ochrany, v pátek na Braníku nebo v Troji a v pondělí na Zbraslavi a Malé Straně. Vrata na Čertovce zůstanou uzavřena.

„V první řadě chci znovu poděkovat všem, kteří se podíleli na zvládnutí povodní v hlavním městě. Život v Praze se pomalu vrací do normálních kolejí, přesto je stále třeba dodržovat bezpečnostní doporučení. Nechodit k břehům řeky a potoků, omezit pohyb tam, kde by mohly padat stromy nebo větve a na místa, kde hrozí sesuv půdy. Opatření budou ještě platit několik dní, začínáme již ale minimalizovat vzniklý nepořádek. Dále samozřejmě platí nabídka pomoci Prahy postiženějším lokalitám,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Vzhledem k vysokému průtoku vody ve Vltavě, který bude pokračovat minimálně do příštího týdne, zůstanou v pátek a o víkendu uzavřeny všechny náplavky. V současné době je průtok ve Vltavě okolo 700 m3/s, přičemž sanace a úklid jsou možné nejdříve při průtoku 600 m3/s. Zásadní je však povinná revize všech elektrických zařízení, aby nebyla ohrožena veřejnost. Ta se může uskutečnit až ve chvíli, kdy klesne průtok na 450 m3/s, což se do konce týdne neočekává. Povodňová komise se sejde opět v pondělí 23. září od 13:30 hodin, kde se bude řešit další vývoj situace.

„Je nám samozřejmě jasné, že provozovatelé podniků na náplavce by rádi využili jedny z posledních slunečných dní, ale průtok ve Vltavě bohužel klesá pozvolna. Od včerejška poklesl o cca 100 kubíků za vteřinu, ale do klíčové hodnoty 450 kubíků za vteřinu má ještě daleko. Doufáme, že během víkendu by již na náplavkách mohly začít úklidové práce. Prosíme o trpělivost, naším hlavním cílem je, aby nedošlo ke zbytečnému ohrožení Pražanů či návštěvníků Prahy,“ doplňuje náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.

Plavba na Vltavě bude s ohledem na pokles průtoku obnovena ze strany Státní plavební správy pouze v části mezi Jiráskovým a Barrandovským mostem, o čemž bude informovat pomocí opatření obecné povahy na svých webových stránkách. V dalších částech Prahy nebude možná lodní doprava, ani používání různých jiných prostředků, jako jsou kajaky, paddleboardy nebo například surfovací prkna apod. Za nerespektování hrozí pokuta ve výši až 100 000 korun. V případě pádu lidí do Vltavy je navíc vysoké riziko úmrtí a lidé tímto ohrozí i zasahující složky IZS, jelikož případná záchrana je nejen složitá, ale i nebezpečná pro samotné záchranáře. Hlavní město chce tedy důrazně upozornit, že ačkoli v současnosti průtok na Vltavě klesá, je důležité, aby se lidé k řece nepřibližovali, jelikož terén v okolí Vltavy, a také i menších toků, je podmáčený a může zde hrozit nebezpečí.

„Společnost Pražské vodovody a kanalizace spustila linku na balenou pitnou vodu ve vodárně v Káraném. Díky ní, ve spolupráci s odborem bezpečnosti pražského magistrátu, organizujeme pomoc pro oblasti zasažené povodněmi. Kromě pitné vody připravujeme i dodávku čisticích prostředků a dalšího vybavení, potřebného k řešení následků povodní,“ dodává radní hl. m. Prahy pro oblast infrastruktury Michal Hroza.

Praha i nadále varuje obyvatele před možným pádem stromů a vyzývá k velké obezřetnosti při návštěvě parků, lesoparků a dalších míst s výskytem stromů. Kvůli podmáčené půdě může stále hrozit pád stromů. Lidé by také měli omezit venkovní volnočasové aktivity a dbát opatrnosti i v okolí hřišť a parků, kde se nacházejí stromy. Hlavní město a další organizace aktivně kontrolují místa se stromy, kde se obvykle pohybuje více lidí, aby identifikovalo ty stromy, u kterých hrozí pád.

Materiální pomoc ze strany metropole již dorazila do Brantice u Krnova, Opavy a do Jeseníku. Další pomoc je koordinována s jednotlivými subjekty podle požadavků zasažených obcí.

Uzavřena je i nadále silnice v Břežanském údolí, kde došlo k sesuvu půdy. Průjezd zde zůstane uzavřen i v následujících dnech. Lanovka na Petřín by měla být mimo provoz nejspíše do konce tohoto týdne.

Primátor hl. m. Prahy také o všech opatřeních informoval starosty městských částí a aktuální situaci s nimi projednal, a nadále s nimi zůstává v úzkém kontaktu.

Povodňová komise se opět sejde nejpozději v pondělí 23. září 2024 od 13:30 hodin a upřesní veškerá opatření. Hlavní město tímto žádá obyvatele, aby sledovali média, stránky praha.eu a další kanály metropole, kde budou veškerá opatření aktualizována.