Pražským vítězem Adapterra Awards 2024 je budova pro výzkum i výuku s fasádou s tisíci rostlinami

Pavilon environmentálních studií ČZU
Pavilon environmentálních studií ČZU Autor: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)
8. listopadu 2024
15. listopadu 2024

  • 2 minuty čtení
  • 36 fotografií

Držitelem ceny Adapterra Awards pro nejlepší projekt, který připravuje Prahu na změnu klimatu, se stal Pavilon environmentálních studií České zemědělské univerzity. Budova propojuje prostor pro vzdělávání a výzkum s ekologicky šetrnou výstavbou veřejných budov. Hlavní výsadou budovy je fasáda s celkem 12 300 rostlinami.

Nová budova Fakulty životního prostředí je pevně propojena se dvěma sousedními areály, a tak je formálně považována za dostavbu. Nicméně svým vzhledem, použitými materiály i funkcemi je zcela jedinečná.

„Česká zemědělská univerzita dokázala realizovat ambiciózní a náročný projekt, který navíc plně odpovídá snahám našeho klimatického plánu. Doufám, že podobných projektů pracujících s modrozelenou infrastrukturou bude v hlavním městě přibývat. Stejně tak obecně obdobných projektů, které budou financovány z veřejných prostředků. Jako hlavní město máme jít příkladem a ukazovat, jak vypadá kvalitní městská udržitelná výstavba,“ říká Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán.

Hlavní dominantou vítězné budovy je zelená fasáda osázena přibližně 12 300 rostlinami, což nejen esteticky působí na veřejnost, ale přispívá i k ochlazování okolí budovy v létě, zlepšování kvality ovzduší, podpoře městské biodiverzity a snižování hluku. Na ploché střeše je vybudována intenzivní zahrada o rozloze 530 metrů čtverečních s technologickou nástavbou zajišťující větrání a klimatizaci.

Dešťová voda sbíraná ze střech a fasád putuje do jezírka vedle budovy, odkud je pouštěna k dočištění do vertikálního kořenového filtru a následně do nádrží. Zde se finálně dočistí i spolu s šedou vodou a odebírá na závlahu, kterou řídí čidla a meteostanice. Šedá a dešťová voda pokrývá potřebu až z osmdesáti procent.

Budova nového pavilonu je nízkoenergetická a technologie řídí chytrý systém, který automaticky ovládá také světla a vzduchotechniku. Ve vnitřních prostorách ale bylo pamatováno i na uživatelský komfort. Chodby zdobí stěny z mechu, které jsou konzervovány na základě aplikovaného výzkumu odborníků z fakulty. „Nový pavilon slouží jako živá laboratoř. Veškeré instalované technologie jsou zapojené do výzkumných a vzdělávacích procesů univerzity. Moderní laboratoře, kanceláře, učebny i ateliéry mohou využívat i zástupci z jiných fakult,“ vysvětluje za Českou zemědělskou univerzitu Eva Soulková. 

Veřejnost i členové odborné poroty Adapterra Awards letos vybírali z dvacítky finalistů. Vítěze pořadatelé soutěže vyhlásili v rámci konference Voda a veřejný prostor 6. listopadu v Praze. Všechny projekty se staly součástí online databáze dobré praxe #jaknaklima dostupné na www.adapterrawards.cz, která slouží jako inspirace pro obce, jednotlivce i firmy, jež hledají osvědčené způsoby, jak připravit města i krajinu na čím dál častější extrémy počasí. Soutěž pořádá Nadace Partnerství a Integra Constulting.

Pražský vítěz soutěže Adapterra Awards 2024

Fotografie ze slavnostního vyhlášení 2024