Příloha č. 1 k zápisu ze zasedání sociálního výboru ZHMP, ze dne 5.3. 2007
Příloha č. 1
Plánování rozvoje sociálních služeb na území hl. m. Prahy
Stav plánování rozvoje sociálních služeb v HMP
S cílem vytvoření kvalitní sítě sociálních služeb a efektivního využití finančních prostředků určených pro sociální oblast na území HMP byla pro rozvoj sociálních služeb zvolena metoda komunitního plánování sociálních služeb (dále jen „KPSS“).
Ø Sociální a zdravotní výbor ZHMP usnesením ze dne 19.5.2003 pověřil SOC MHMP, aby připravil strategii pro vytvoření komunitního plánu HMP.
Ø Dále bylo usnesením RHMP č. 1475 z 14.10.2003 pověřeno Městské centrum sociálních služeb a prevence (dále jen „MCSSP“) koordinací procesu zavádění a realizace KPSS na území HMP.
K tomuto úkolu MCSSP přistoupilo realizací vzdělávacího projektu „Vzdělávání účastníků komunitního plánování sociálních služeb ve správních obvodech hl. m. Prahy“ (více uvedeno níže)
Stav KPSS na jednotlivých městských částech je velmi rozdílný. Komunitní plán má zpracovaný pouze MČ Praha 12. Ve většině dalších městských částí probíhá proces KPSS v různých fázích.
Pro podporu procesu plánování sociálních služeb jsou realizovány tyto aktivity:
1. PROJEKT: Vzdělávání účastníků komunitního plánování sociálních služeb ve správních obvodech hl. m. Prahy
2. PROJEKT: Zajištění místní a typové dostupnosti sociálních služeb
3. Setkávání metodiků a koordinátorů KPSS V Praze
PROJEKT: Vzdělávání účastníků komunitního plánování sociálních služeb ve správních obvodech hl. m. Prahy
Vzdělávání probíhá v rámci projektu „Vzdělávání účastníků komunitního plánování sociálních služeb ve správních obvodech hl. m. Prahy“, který je podpořen finančními prostředky z ESF. Realizátorem projektu je Městské centrum sociálních služeb a prevence. Projekt je realizován od 1.11.2005 do 30.4.2008, je financován díky podpoře ESF ve výši 12 815 152 Kč.
Informace o vzdělávacím programu:
Ø je realizován ve třech cyklech. V cyklu jsou proškolováni zadavatelé, poskytovatelé a uživatelé ze správních obvodů Prahy. První a druhý cyklus byly ukončeny, třetí cyklus začal v únoru 2007
Ø vzdělávacích cyklů se účastní nebo účastnily všechny městské části Praha 1 – 22 mimo MČ Praha 4.
Ø přínos pro účastníky vzdělávání:
w kompletně zpracovaný harmonogram práce triád na jeden rok
w následná podpora – supervize na MČ, dvakrát pomoc při moderování veřejného setkání, poskytnutí podpory a pomoci při analýze současného stavu
Ø podmínkou účasti na vzdělávacím programu bylo zajištění politické podpory KPSS na dané městské části
PROJEKT: Zajištění místní a typové dostupnosti sociálních služeb
Dvouletý celorepublikový projekt, který je realizován za podpory ESF na základě veřejné zakázky MPSV. Informace o projektu:
Ø cílem je zajistit metodicky jednotný přístup k plánování sociálních služeb na místní a regionální úrovni a vytvořit jednotný a ucelený systém vzdělávání a metodické podpory pro plánování sociálních služeb
Ø pro každý kraj je školen tým metodiků - v Praze 7členný tým[1]
Ø týmy metodiků ve svých krajích v druhé polovině tohoto roku zrealizovaly vzdělávací programy, které jsou určeny pro účastníky KPSS
Ø v Praze bylo v období od září do prosince 2006 prostřednictvím týmu metodiků proškoleno 6 triád.
Setkávání metodiků a koordinátorů KPSS V Praze
Byla vytvořena platforma pro setkávání koordinátorů na MČ a týmu metodiků. První setkání se uskutečnilo 23. listopadu 2006. Cílem je:
Ø zajistit předávání informací mezi HMP a MČ a vzájemně mezi jednotlivými MČ.
Ø získat přehled o dění v KPSS na jednotlivých MČ
Ø vytipovat a zajistit vhodnou podporu MČ v procesu KPSS
Ø umožnit MČ možnost setkávat se a nabídnout tak možnost řešení existujících problémů za pomoci kolegů, kteří s řešením těchto problémů již zkušenost mají
Dále byl pro zajištění informovanosti vytvořen prostor na webu , kde je zajištěna pravidelná aktualizace dat. Byla vytvořena el. adresa kpss@cityofprague.cz .
Zodpovědný pracovník na HMHP: Mgr. Veronika Boháčková, metodik KPSS
Kontakt: veronika.bohackova@cityofprague.cz
236 00 4156
Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb
Východiska
Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (dále jen „zákon“), v § 95 ukládá krajům povinnost zpracovat střednědobý plán rozvoje sociálních služeb (dále jen „střednědobý plán“) ve spolupráci s obcemi na území kraje, se zástupci poskytovatelů sociálních služeb a se zástupci osob, kterým jsou poskytovány sociální služby.
Střednědobý plán se od roku 2007 předkládá MPSV jako součást žádosti o dotaci ze státního rozpočtu dle § 101 zákona. Dotace se poskytuje k financování výdajů souvisejících s poskytováním sociálních služeb v souladu se zpracovaným střednědobým plánem. Žádost o dotace se bude předkládat zhruba v září roku 2007.
Struktura střednědobého plánu
Struktura střednědobého plánu vychází z § 3 písm. h) zákona:
„plánem rozvoje sociálních služeb je výsledek procesu aktivního zjišťování potřeb osob ve stanoveném území a hledání způsobů jejich uspokojování s využitím dostupných zdrojů, jehož obsahem je popis a analýza existujících zdrojů a potřeb, včetně ekonomického vyhodnocení, strategie zajišťování a rozvoje sociálních služeb, povinnosti zúčastněných subjektů, způsob sledování a vyhodnocování plnění plánu a způsob, jakým lze provést změny v poskytování sociálních služeb.“
Střednědobý plán v roce 2007
Střednědobý plán v roce 2007 je prvním takovým plánem a pro jeho zpracování v rozsahu stanoveného zákonem není k dispozici dostatek relevantních dat - není zpracován plán rozvoje sociálních služeb HMP a taktéž není dokončen proces plánování sociálních služeb na pražských městských částech.
Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem bude „nultý“ střednědobý plán v roce 2007 popisný, bude charakterizovat současný stav poskytovaných sociálních služeb. Při stanovování priorit se nebude opírat o zjištěné potřeby v oblasti sociálních služeb, ale východiskem pro stanovení obecných priorit v tomto „nultém“ střednědobém plánu Prahy jsou národní strategie a koncepce a dále strategické dokumenty HMP (např. Strategický plán HMP).
Návrh struktury střednědobého plánu v roce 2007
1) Popis a analýza existujících zdrojů a potřeb, vč. ekonomického vyhodnocení
a) zdroje
Popis stávající sítě sociálních služeb (druhy sociálních služeb, kapacita a využití služeb uživateli, zastoupení sociálních služeb v městských částech podle druhů, případně forma subjektů) vč. finančních nákladů.
Vstupy:
- popis existujících finančních zdrojů v roce 2006 a pro rok 2007
- dotace ze státního rozpočtu na provoz sociálních služeb
- rozpočet hl. m. Prahy
- rozpočet městských částí
- struktura příjemců příspěvku na péči
- finanční podíl různých druhů sociálních služeb na celkovém finančním objemu alokovaném do oblasti soc. služeb,
- finanční požadavky podle druhů sociálních služeb,
- celková suma = požadavek na zajištění poskytování soc. služeb
- popis finančních nákladů na poskytování sociálních služeb v roce 2006
- vyúčtování dotací jednotlivých příjemců v roce 2006
- rozbor hospodaření
- popis kapacit
- Analýza typové a místní dostupnosti služeb sociální péče pro občany se zdravotním postižením v hl. m. Praze 2006
- Současný stav sítě poskytovatelů sociálních služeb na území hl. m. Prahy 2006
- Informace o poskytovatelích získané z žádostí o dotaci ze státního rozpočtu pro rok 2007
b) potřeby
Popis stavu plánování rozvoje sociálních služeb na městských částech s důrazem na zjišťování potřeb
Pozn. § 94a) pojednává o tom, že obec aktivně zjišťuje potřeby poskytování sociálních služeb osobám nebo skupinám osob na svém území
2) Strategie zjišťování a rozvoje sociálních služeb
Popis stávající sítě sociálních služeb (dle spádové oblasti, typologie, kapacity, cílové skupiny, zřizovatele).
Vzhledem k výše popsaným východiskům se strategie neobjeví ve střednědobém plánu v roce 2007, ale až ve střednědobých plánech v následujícím období.
3) Povinnosti zúčastněných subjektů
Popis vymezení rolí
- SOC MHMP
- městských částí
- další zainteresované subjekty
Pro rok 2007 bude obsahovat pouze informace o požadavcích na dodání vstupních dat. Dále nástin vymezení rolí pro následující období.
Role kraje a obcí jsou vymezeny v §§ 94 a 95 zákona.
4) Způsob sledování a vyhodnocování plnění plánu
Stanovení měřitelných kritérií, na jejichž základě bude možno hodnotit plnění plánu.
5) Způsob, jakým lze provést změny v poskytování sociálních služeb
Vytvoření odborného zázemí pro rozhodování (koordinaci sociálních služeb v kraji) – zapojení odborníků, poskytovatelů, propojení s volenými zástupci HMP a městských částí.
V „nultém“ střednědobém plánu budou východiska pro stanovení rozvoje sociálních služeb a tedy i pro jejich změny na území hlavního města Prahy vycházet z národních strategií a koncepcí a strategií HMP. V dalších letech bude rozvoj sociálních služeb dále určován (v souladu s výše zmiňovanými strategiemi) zjištěnými potřebami uživatelů, poskytovatelů a zadavatelů sociálních služeb.
[1] členové týmu zde: http://magistrat.praha-mesto.cz/(enuoqc45hgiyvcmayp4gg031)/default.aspx?id=68439&ido=6914&sh=-387630696