Primátor přivítal na radnici „nositele štěstí“

Příslušníci Cechu pražských kominíků a Jednoty kominíků se dnes odpoledne sešli na tradičním novoročním přijetí primátorem hlavního města Prahy Pavlem Bémem. Zástupci sdružení informovali primátora především o aktuálním vývoji a moderních trendech v příslušných oborech. Akce se zúčastnila i náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková.

  • 3 minuty čtení

 

Příslušníci Cechu pražských kominíků a Jednoty kominíků se dnes odpoledne sešli na tradičním novoročním přijetí primátorem hlavního města Prahy Pavlem Bémem. Zástupci sdružení informovali primátora především o aktuálním vývoji a moderních trendech v příslušných oborech. Akce se zúčastnila i náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková.

 

„Přeji hodně štěstí do nového roku 2009. Dál noste toto štěstí do pražských domácností.“ Tak zní nápis, který primátor Bém vepsal do pamětní knihy Jednoty kominíků v Praze.

Všechny vás v novém roce moc rád vidím,“ uvítal přítomné pražský primátor. „Velice si vážím tradičního řemesla, které zde zastupujete. Jste nositelé štěstí a symbolem tepla rodinného krbu.“

Primátor Pavel Bém po rozhovoru s mladými učni vyjádřil potěšení nad tím, že cechovní mistři udržují kontinuitu a mladé generaci předávají nejen svůj um, ale také hrdost na dobře odvedenou práci, které zasvětili celý život. Učiliště na Jarově, které vychovává mladé kominíky a kamnáře, zastupoval Pavel Hospodka a Společenstvo kominíků ČR reprezentoval Jiří Koutný. Jak velí tradice, byl primátor pro štěstí sazemi pomazán a převzal dar v podobě šunky vytažené z komína.

„Říká se, že kominík přináší štěstí. Nejen, že je to krásné povolání, ale je zároveň velmi potřebné. Na trhu se dnes projevuje naprostý nedostatek kvalifikovaných absolventů některých oborů vzdělání s výučním listem a právě kominíci patří mezi ty nejpotřebnější. Navzdory tomu, že naše školy mají dostatek volných kapacit pro jejich profesní přípravu, s politováním musím konstatovat, že v minulém ročníku se v pražských školách učili kominickému řemeslu pouze 3 žáci a v tomto školním roce pak pouze žáci 4,“ řekla Marie Kousalíková, náměstkyně primátora pro školství.

Učební obor kominík nabízí v České republice pouze jediné učiliště v Praze na Jarově. Škola obdržela na příští rok přibližně 15 přihlášek na tento učební obor. Celkově lze říci, že zájem o tento učební obor stoupá. Další možností, jak získat potřebnou kvalifikaci, nabízí Společenstvo kominíků ČR. Jsou jí kurzy, které ve spolupráci se školou na Jarově pořádá.

7.–8.srpna 2008 proběhl v Praze Mezinárodní kongres kominických mistrů ESCHFOE. Společenstvo kominíků České republiky uspořádalo kongres této profesní organizace, která v loňském roce oslavila 50 let svého trvání. Společenstvo kominíků ČR sdružuje zhruba 600 tuzemských kominíků. Tento kongres byl velmi úspěšný, Praha přivítala více než 80 delegátů z Evropy a USA. Kongres se konal pod záštitou primátora hl. m. Prahy Pavla Béma.

Kominictví jako živnost vzniklo v Čechách v 16. století, kdy se obecněji rozšířilo užívání kamen a s ním stavba úzkých „vlašských“ komínů. Před tím čistila široké komíny a průduchy krbů a ohnišť kuchyní čeleď a pomahači. Odborné vymetání komínů přinesli do Čech a do Německa Italové.

Kominický cech vznikl v pražských městech až po všeobecném rozšíření řemesla
a jeho nejstarší dochovaná pečetidla a písemné materiály pocházejí z 18. století. Patronem cechu zobrazovaným v cechovním znaku, na cechovní korouhvi a na pečetích byl sv. Florián s praporcem, vědrem a kominickými škrabkami. Po zrušení cechů v roce 1849 vzniklo podle nového živnostenského řádu C. k. privilegované společenstvo kominíků v Praze a Jednota kominických tovaryšů ku vzájemné podpoře. Po vzniku Československé republiky se v roce 1920 ustavila Jednota kominíků v Praze, jejíž činnost byla opakovaně přerušena v letech 1939–1945,
1951–1968 a 1981–1990, avšak vždy byla znovu obnovena. Kominíků registrovaných v Jednotě je nyní zhruba 500.

 

 

V Praze 14. 1. 2009

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika poct
a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


 

 

14. ledna 2009
14. ledna 2009