Současnost
Podle zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze (§ 13), o názvech ulic, silnic, náměstí, parků a mostů, jakož i dalších veřejných prostranství rozhoduje hlavní město Praha, a to zpravidla na základě návrhů podaných městskými částmi. Ulice nebo jiná veřejná prostranství se nepojmenovávají shodnými názvy. Ulice a veřejná prostranství se nepojmenovávají podle jmen žijících osobností veřejného života.
Náklady na označení ulic a jeho údržbu nese obec v samostatné působnosti. Vlastníci nemovitostí jsou ze zákona povinni bezplatně strpět umístění označení na své nemovitosti a nesmějí označení zakrýt ani v blízkosti tabulky umisťovat jiné nápisy.
Smaltované tabule s názvy ulic se v Praze používají od konce 19. století. Tabule si i přes drobné změny dosud zachovaly unikátní rukodělný vzhled. Jednotlivá písmena byla tvořena z ručně kreslených šablon. Novější tabule byly vytvářeny z počítačového písma (nejčastěji písma Helvetica z roku 1957), které bylo na tabulích často deformováno.
V návaznosti na jednání Expertní skupiny primátora pro vizuální podobu města Rada hlavního města Prahy usnesením č. 1267 z 28. srpna 2012 schválila manuál jednotného vzhledu uličních tabulí. Manuál respektuje tradiční barevné, grafické, rozměrové i obsahové provedení (tedy např. že i nadále se na tabuli uvádí název čtvrtě a městského obvodu, ale nikoliv název městské části ani správního obvodu), a současně definuje nový styl písma (písmo SMALT) a stanoví jeho proporce (základní výška písma 90 a 47 mm, vzory znaků ve čtyřech šířkových variantách – 100, 700, 400 a 100, prostrkání, umístění řádků, maximální šířka textu atd.) a barvy (červená RAL 3000, bílá RAL 9003). Písmo SMALT vzniklo v roce 2011 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením Mgr. Filipa Blažka. Z návrhů Filipa Krause, Jana Kříbka, Jana Nováka a Vojtěcha Říhy bylo vybráno písmo Filipa Krause, který dnes na škole působí jako vedoucí ateliéru Tvorby písma a typografie.
Podoba písma SMALT a vzorová tabule s textem:
Výroba uličních tabulí je zadávána formou veřejné zakázky. Pražské uliční tabule jsou vyráběny metodou postupného šablonování smaltu. Základním materiálem je ocelový plech o minimální tloušťce 1,2 mm. Tabule jsou vyduté – bombírované a mají rozměry 800 mm x 400 mm.
Barevnost tabulí je červená modrá a bílá. Na uliční tabuli je uveden název veřejného prostranství, označení katastrálního území a městského obvodu.