Soudy potvrzují, že postup nastolený DPP ve sporu s firmou Rencar je správný
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) opět uspěl v rámci řízení u soudních orgánů ve sporu s firmou Rencar, členem skupiny JCDecaux. Celkem tak soudy první a druhé instance zamítly pět návrhů Rencaru na vydání předběžných opatření, bránících DPP využívat vozový park k reklamním účelům. Naposledy Obvodní soud pro Prahu 9 zamítl návrh na předběžné opatření Rencar, které by DPP znemožňovalo umisťovat na autobusy reklamu třetích osob.
- 1 minuta čtení
„Těší nás, že ze strany soudů obou instancí je potvrzována správnost našeho právního názoru o neplatnosti smlouvy s Rencarem. Potvrzuje se tak, že naše snaha o přehodnocení dlouholeté a pro DPP nevýhodné spolupráce s Rencarem je legitimní,“ říká Martin Gillar, předseda představenstva a generální ředitel DPP.
Soudy ve svých rozhodnutích dovozují, že smlouva mezi DPP a Rencarem (a její dodatky) mimo jiné nedostatečně vymezuje majetek DPP, který by měl mít Rencar k dispozici. „Pro nás je to ve sporu s Rencarem zásadní, protože neurčitost předmětu smlouvy znamená její neplatnost,“ říká Dalibor Kučera, vedoucí Právního odboru DPP.
Dopravní podnik v říjnu podal kvůli nedůvodným předběžným opatřením žalobu proti Rencaru, v níž požaduje náhradu škody ve výši 1 550 000 Kč.
DPP také vyslovil pochybnost o tom, jestli Rencar podává pravdivé a úplné informace o svém podnikání. Mohlo by tak docházet k neoprávněnému ponižování odměny pro DPP. Městský soud v Praze 3. října 2017 souhlasil s verdiktem soudu nižší instance, kterým vyhověl DPP a jmenoval znalcem pro přezkum zprávy o vztazích Rencaru za rok 2015 znalecký ústav Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Rencar má soudně uloženou povinnost poskytnout znalci veškerou nezbytnou součinnost a musí DPP zaplatit náhradu nákladů řízení.
Podle právních analýz DPP 20 let nevýhodně pronajímal Rencaru majetek podle neplatné smlouvy. Na smlouvě navíc za dobu jejího trvání tratil stovky milionů korun.