Správa služeb hl. m. Prahy podá ústavní stížnost do rozsudku Nejvyššího soudu ve věci odtahů vozidel ve veřejném zájmu

Rada hl. m. Prahy dnes vzala se souhlasem na vědomí, že Správa služeb hl. m. Prahy podá ústavní stížnost do rozsudku Nejvyššího soudu ze dne 9. 12. 2010. Ten konstatoval, že odstranění silničních vozidel z místních komunikací - odtahů prováděných Správou služeb hl. m. Prahy ve veřejném zájmu – je podmíněno vrácením vozidel zpět na místo, odkud byla odtažena.

 

/zpráva ze 7. jednání Rady hl. m. Prahy 22. února 2011/

 

Rada hl. m. Prahy dnes vzala se souhlasem na vědomí, že Správa služeb hl. m. Prahy podá ústavní stížnost do rozsudku Nejvyššího soudu ze dne 9. 12. 2010. Ten konstatoval, že odstranění silničních vozidel z místních komunikací -  odtahů prováděných Správou služeb hl. m. Prahy ve veřejném zájmu – je podmíněno vrácením vozidel zpět na místo, odkud byla odtažena.

 

„Jedná se o odtahy prováděné Správou služeb hlavního města Prahy na základě oprávnění podle zákona o pozemních komunikacích, a to ve veřejném zájmu. Tím je zejména komplexní údržba komunikací, tedy provádění úklidových prací, což je jednoznačně v zájmu zajištění čistoty města. Ale veřejným zájmem je například i havárie vodovodu, kanalizace, rozvodů plynu apod., jsou to i stavební úpravy komunikací a v neposlední řadě i odtahy související s bezpečnostními opatřeními během významných státních návštěv,“ uvedl první náměstek primátora hl. m. Prahy Karel Březina a pokračoval: „Po posouzení vzniklé právní situace bylo rozhodnuto, že proti rozhodnutí Nejvyššího soudu bude podána ústavní stížnost. Ta bude odůvodněna jak krácením tak i porušením ústavně zaručených práv a rovněž praktickou nemožností vyžadovanou podmínku na vracení odtažených vozidel na místo odtahu splnit.“  


Faktografie:

Nejvyšší soud České republiky ve svém rozhodnutí dospěl k závěru, že „dočasnost“ zákazu stání v důsledku „veřejného zájmu“ odpovídá a explicitně rovněž i přikazuje „dočasnost“ odstranění vozidla, jehož provozovatel neuposlechl příkaz daný mu přenosným dopravním značením z důvodu „veřejného zájmu“. Nejvyšší soud České republiky tak ze smyslu „dočasnost“ zákazu stání odvodil i termín zcela nový, který zákon o pozemních komunikacích vůbec nezná, a to „dočasného odstranění“. Tedy kdy po odpadnutí důvodu „veřejného zájmu“ má být „dočasně odstraněné“ vozidlo vráceno zpět na místo, odkud bylo odstraněno.

Splnění této podmínky není možné zejména z těchto důvodů:

  • prakticky nelze zajistit vrácení odtaženého vozidla zpět na místo odkud bylo odtaženo, neboť po skončení komplexního úklidu nelze zabránit tomu, aby na stejném místě již nebylo zaparkováno jiné vozidlo,

  • v případě stavebních úprav komunikace došlo k zániku parkovacího místa (např. zúžení vozovky),

  • na odtahovém parkovišti je vozidlo chráněno před poškozením nebo ztrátou, v případě jeho vrácení zpět na místo, odkud bylo odtaženo, nemůže být tato ochrana nadále zajištěna,

  • provozovatel vozidla se by se o jeho odtažení ani nemusel dozvědět, byl by tak vytvořen prostor k enormnímu nárůstu stížností a žalob (např. na údajné poškození nebo zcizení vozidla),

  • nucené odtahy vozidel by v důsledku uplatnění tohoto modelu vedly k neúměrným nákladům na tuto činnost, což by se promítlo do výše ceny za odtah vozidel, cena by se zpětným odtahem minimálně zdvojnásobila (stávající cena je stanovena Právním předpisem hl. m. Prahy č. 13/2001 Sb., ve výši 1.300 Kč za úplný a 850 Kč za neúplný odtah, cena za případný zpětný odtah není stanovena),

  • ve veřejném zájmu nejsou prováděny pouze odtahy vozidel za účelem zajištění komplexního úklidu komunikací, jsou to i odtahy prováděné z důvodu realizace odstraňování havárií vodovodů, rozvodů plynu, kanalizačních sítí apod., které jsou rovněž prováděny ve veřejném zájmu, přičemž provozovateli je vozidlo vydáno bezúplatně (cenu odtahu platí žadatel), dále jsou odtahy realizovány v souvislosti s bezpečnostními opatřeními při státních návštěvách a ochraně ústavních činitelů.

 

 

V Praze 22. 2. 2011

 


Ing. Karel Březina – první náměstek primátora hl. m. Prahy

Do funkce zvolen 30. 11. 2011. Působnost v oblasti dopravy a informatiky, dočasně mu byla svěřena oblast životního prostředí. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním, neurčí-li primátor jiného náměstka.


 

 

 

22. února 2011
22. února 2011