Trojská botanická zahrada nabízí mnoho možností, kde se 1. května políbit
Kde se vzal tradiční český zvyk, políbit prvního máje ženu pod rozkvetlou třešní, se přesně neví. Aby však přítelkyně, partnerky či manželky neuschly, byly krásné a měly i v dalším roce šťastné a spokojené vztahy, vezměte je do trojské botanické zahrady v Praze. Kde jinde se políbit než na místě, které je plné květů a líbacích míst se nabízí hned několik.
- 1 minuta čtení
„Tradice se uvolnila a není nutné políbit ženu jen pod rozkvetlou třešňovou korunou. Může to být také pod jinou flórou. Návštěvníci se v botanické zahradě mohou líbat pod rozkvetlými šeříky nebo na kouzelné pivoňkové louce, kde se pivoňky chystají ke květu a magnolie kvetou naplno. Nabízí se i netradiční sousoší zamilovaných lam,“ vyjmenovává Věra Bidlová, ředitelka Botanické zahrady Praha.
Lamí pár přeje lásce
Sousoší lamího samečka a samičky, které vytvořil sochař Lukáš Rais, stojí ve stráni zahrady. Líbajícím se tak nabízí romantický výhled na Prahu. Lamí pár je navíc opředen příběhem. „Právě v době, kdy jsem na sousoší pracoval, seznámil jsem se se svou ženou. Lamí milenci se tak stali symbolem lásky, kterou svedla náhoda dohromady. A až se nám narodí dítě, přibyde na stráň malá lama a rodina bude kompletní,“ vypráví příběh Lukáš Rais, tvůrce soch.
Afrodiziakum patří k lásce
V botanické zahradě jsou běžně k vidění i rostliny s afrodiziakálním účinkem. „Tradičním afrodiziakem jsou lusky vanilkovníku plocholistého. Využívají se například v homeopatii a fungují jako lék proti potenci. Méně známé afrodiziakum je kopřiva dvoudomá. Chlupaté listy obsahují kyselinu mravenčí, ta dráždí pokožku, a proto se s ní od starověku lidé navzájem mrskali na nahé tělo. Kopřiva tak byla sexuální stimulant. Klasickým afrodiziakem je víno. Už ve starém Egyptě jej v zahradách popíjeli zamilovaní, dokud se v nich nerozohnila vášeň. Lidé, kteří se k nám přijdou políbit, mohou zakončit svou návštěvu ve vinici sv. Kláry a vyzkoušet, zda je toto tvrzení pravdivé,“ říká Bidlová.