V centru Prahy je kvůli Airbnb nedostatek volných míst pro bydlení

Zdroj: ČRo Radiožurnál Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 1. července 2018, 8:09

Moderátor:

– Online službu Airbnb mnoho lidí vnímá jako snadný přivýdělek. Má to ale i negativní efekt. Hlavně v centru Prahy je kvůli tomu nedostatek volných míst pro bydlení. V Česku totiž Airbnb nemá jasně stanovenou regulaci a z úřadů zaznívá, že je potřeba nastavit určité mantinely. Jaké jsou zásadní problémy Airbnb a co je naopak výhoda, zjišťovala redaktorka Kristýna Křupková.

Kristýna Křupková, reportér:

– Praha je v Česku jednoznačně nejnavštěvovanější město. Každoročně přivítá několik milionů turistů. Loni jich bylo více než 7,5 milionu. Airbnb v Praze nabízí asi 700 tisíc bytů. Cizinci sice hlavnímu městu přináší více peněz do cestovního ruchu, primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO ale říká, že v souvislosti se sdílením bytů a pokojů vzniká víc problémů.

Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO:

– Ti, kteří sem chodí se ubytovávat do soukromí, tak za prvé nejsou registrování, druhá věc je, že ti, kteří pronajímají, je to už regulérní byznys, takže důsledkem toho se nám vylidňuje centrum.

Kristýna Křupková, reportér:

– Ředitel odboru evropských záležitostí a vnitřního trhu ministerstva průmyslu Jan Havlík vidí jako výhodu Airbnb hlavně to, že si touto službou můžou přivydělat sociálně slabší skupiny nebo lidé, kteří řeší finanční problémy.

Jan Havlík, ředitel odboru evropských záležitostí a vnitřního trhu MPO (Ministerstvo průmyslu a obchodu):

– Problém je v tom, že české zákony neznají formu přivýdělku. Český právní řád zná pouze formu OSVČ nebo formu podnikatele, takže to právě způsobuje tu právní nejistotu.

Kristýna Křupková, reportér:

– Ministerstvo financí uvádí, že je primárně potřeba v souvislosti s Airbnb zajistit výběr daní a poplatků. Resort financí proto ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj vytvořil novelu zákona o místních poplatcích. Co mění, vysvětluje mluvčí MMR (Ministerstvo pro místní rozvoj) Vilém Frček.

Vilém Frček, mluvčí MMR (Ministerstvo pro místní rozvoj):

– Zavádí jediný turistický poplatek namísto stávajících dvou, což byl lázeňský poplatek a poplatek z ubytovací kapacity. Nový poplatek už také nebude rozlišovat mezi různými druhy ubytovacích zařízení, čímž dojde nejen ke zpřesnění povinnosti plátců a poplatníků, ale také ke zjednodušení celé administrativy s tím spojené.

Kristýna Křupková, reportér:

– Airbnb v Česku funguje od r. 2009. Loni bylo u nás aktivních více než 11 tisíc hostitelů. Běžný hostitel si podle statistik Airbnb vydělal ročně zhruba 54 tisíc korun.

 

1. července 2018
1. července 2018