V Praze se konal seminář na téma využití pohonu na zemní plyn v MHD

V Praze se dnes konal seminář, jehož tématem bylo využití zemního plynu (CNG) v městské hromadné dopravě. Akce se zúčastnili zástupci státní správy a samosprávy, zástupci podnikatelů v dopravě a výrobci autobusů. Společně diskutovali o podpoře a rozšíření užití zemního plynu jako alternativního paliva v městské a příměstské dopravě.

  • 3 minuty čtení

 

V Praze se dnes konal seminář, jehož tématem bylo využití zemního plynu (CNG) v městské hromadné dopravě. Akce se zúčastnili zástupci státní správy a samosprávy, zástupci podnikatelů v dopravě a výrobci autobusů. Společně diskutovali o podpoře a rozšíření užití zemního plynu jako alternativního paliva v městské a příměstské dopravě.

 

„Zemní plyn patří dnes mezi nejvíce využívané alternativní pohonné hmoty. Nespornou předností pro ekologii je v případě vozidel poháněných zemním plynem snížení emisí ,“ uvedl Petr Štěpánek, radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí, který se také semináře zúčastnil.

Hlavní město Praha se spolu s Pražskou plynárenskou, a.s. podílí na realizaci projektu Pražských služeb, a.s., který má za cíl zahájit postupnou obměnu stávajících vozidel pro svoz odpadu a vozidel pro samosběrné zametání s naftovým pohonem na zemní plyn.

„Od ledna tohoto roku jsou v provozu tři nová svozová vozidla odpadu s pohonem na zemní plyn (CNG). Vozy, u nichž je minimalizován negativní vliv na kvalitu ovzduší, budou nasazovány do oblastí, které patří mezi nejzatíženější. Obyvatelé auta uvidí v současné době především v oblasti Prahy 1 a 7,“ řekl radní Štěpánek. Uvedl také, že dalším faktorem, který znečišťuje pražské ovzduší, je prach. Proto jsou vozy vybaveny speciálními prachovými filtry. Další dva samosběrné čistící vozy budou uvedeny do provozu v průběhu května.

Využití zemního plynu v městské dopravě podporuje i Vláda ČR, která v rámci usnesení z roku 2005 doporučuje hejtmanům a primátorům měst s městskou hromadnou dopravou zavést krajské a městské příspěvky na pořízení autobusů na tento ekologický pohon.

„Redukce škodlivin významně ovlivňuje tvorbu smogu, přízemního ozonu, dokonce i skleníkového efektu. Nemalou výhodou je i snížení hluku. Zejména ve velkých městech, kde je automobilový provoz jedním z nejvíce diskutovaných problémů, by varianta využití zemního plynu v mnohém ulehčila lidem i životnímu prostředí. Hlavním problém, s kterým se ovšem budou města potýkat, jsou finanční náklady spojené s pořízením takovýchto vozů, či jejich přeměny ze stávajících vozů s naftovým pohonem,“ uvedl Petr Štěpánek.

Postupná přeměna vozů s naftovým pohonem na zemní plyn v městské hromadné dopravě přinese městům jednoznačný pozitivní ekologický přínos, což je důležité vzhledem k zvyšujícímu se počtu automobilů ve městech. „Vozidla na plyn mají ve srovnání s naftou zanedbatelné emise prachu a jejich zavedením a provozem tak města významně snižují prašnost ovzduší, zejména v centrální části města. Praha se tak již dnes se svým projektem postupné obměny svozových vozů, zařadila mezi další evropské metropole, jakými jsou například Madrid, Berlín, Paříž, ale i menší města Švédska nebo Švýcarska, které už výhody komunálních vozů na tento ekologický pohon využívají," doplnil radní Štěpánek.

 

 

V Praze 9.4.2008

Za správnost: Michal Mikšík/ tel. 236 004 402

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

9. dubna 2008
9. dubna 2008