V Praze vznikne Národní památník hrdinů heydrichiády
Na dnešním zasedání Rady představil ředitel magistrátu Martin Trnka pražským radním výsledek umělecké soutěže na zhotovení a osazení pamětní desky – seznamu 294 obětí heydrichiády. Rada schválila výsledný návrh na podobu památníku od akademické sochařky Marie Šeborové. Stéla se jmény se stane součástí Národního památníku hrdinů heydrichiády v areálu pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze 2.
- 3 minuty čtení
/Zpráva ze 17. jednání Rady hl. m. Prahy 4. 5. 2010 /
Národní památník hrdinů heydrichiády chce připomenout památku vlastenců, kteří tvořili širší rodinné i odbojové zázemí parašutistických výzvědných a diverzních skupin. Jejich obětavá pomoc vedla k úspěchu akce Anthropoid, v rámci níž byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Byli to příbuzní parašutistů a rodiny, které je ukrývaly, zásobovaly potravinami, pomáhaly navazovat kontakty, obstarávat doklady a orientovat se v nebezpečných protektorátních poměrech.
„Tyto lidi gestapo po atentátu systematicky vyhledalo, pozatýkalo a důsledně vyvraždilo. My tímto symbolickým gestem připomínáme celé České republice, že tento národ má mnoho hrdinů, z nichž mnozí nebojovali se zbraní v ruce, ale s nemenší odvahou vědomě riskovali životy své i svých blízkých,“ řekl primátor Pavel Bém.
Tito lidé dodnes nemají (na rozdíl samotných atentátníků a od světově známých symbolů plošného nacistického teroru – obcí Lidic a Ležáků) žádnou připomínku, žádný památník a téměř anonymně se rozplývají mezi tisíci dalších obětí oněch let. Jednalo se o skupinu 294 českých vlastenců i s manželskými partnery a dětmi staršími 13 let, kteří byli zatčeni krátce po atentátu a na příkaz pražského gestapa deportováni do koncentračního tábora Mauthausen. Zde byli ve dvou vlnách - 24. října 1942 a 26. ledna 1943 - tajně povražděni.
„V loňském roce se Rada hlavního města Prahy rozhodla dluh těmto obětem splatit za celou naši republiku a schválila návrh na zřízení pamětní desky – seznamu obětí – jako součásti Národního památníku hrdinů heydrichiády u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze 2. Radní také schválili uvolnění finanční částky na zhotovení a osazení desky a uložili příslušným odborům Magistrátu hlavního města. Prahy provést kroky potřebné k realizaci záměru. Úřad úkol splnil, radní dnes výsledek soutěže a výsledný návrh na podobu tohoto památníku od akademické sochařky Marie Šeborové schválili,“ uvedl ředitel Magistrátu hl. m. Prahy Martin Trnka.
Rada současně projednala návrh dalšího postupu zhotovení a osazení desky, který počítá s realizací Národního památníku hrdinů heydrichiády ve třech krocích:
- zhotovení pamětní desky - seznamu obětí - do 31. května 2010;
- statické prověření a technická příprava místa osazení (pravoslavný chrám sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze 2) – do 1. října 2010;
- slavnostní odhalení pamětní desky – 24. října 2010 (v den 68. výročí první a největší vlny mauthausenských poprav).
Rada hl. m. Prahy dnes zároveň schválila poskytnutí dodatečné částky 420 000 Kč na technickou přípravu osazení desky a finální úpravu místa.
Faktografie:
Autorkou vítězného návrhu je Marie Šeborová, ak. soch. abs. AVU Praha – ateliér figurálního sochařství a medaile prof. Jana Hendrycha (1993-1996), tamtéž abs. ateliéru kresby prof. J. Svobodové (1990-1993), stáž na Mathesius Fachhochschule Kiel u prof. J. Koblasy (1992)
Je autorkou volné plastiky monumentální (soch) v kameni: figurálních (Pomona), torz, abstraktních forem, autorka drobné plastiky medailí a mincí v bronzu, cínu, stříbře – symbolických i konkrétních pamětních (Jednota bratrská, 10 toletí architektury, Kutná Hora, Svaz lyžařů, Matěj Rejsek, pam. 200 Kč). Účastnice mezinár. sochařských sympózií (ČR: Džbán, Uh. Hradiště, Př. Kopanina, Vlašim, Dobřichovice; zahraničí: S.Maria di Leuca-Itálie, Grasse-Francie, Woerden-Nizozemí, Frauenstein-SRN, Antalya-Turecko ad.
Druhý se v soutěži umístil, ak. soch. Oldřich Hejtmánek, renomovaný sochař a restaurátor, autor obnovených pam. desek na Nár. hřbitově v Terezíně, autor sochy W. Wilsona, třetí v pořadí byl doc. ak.soch. Milada Ottová, renomovaná sochařka-medailérka, působí na AVU v ateliéru prof. J. Hendrycha