Ve všech autobusech DPP jsou samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály

Od pondělí 16. ledna 2023 si cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. Celkem je v autobusech, elektrobusech a trolejbusech naistalováno 1 200 těchto terminálů, které mají stejné funkce, na jaké jsou cestující zvyklí u obdobných přístrojů v tramvajích či vestibulech metra.

  • 3 minuty čtení
Samoobslužný jízdenkový terminál
Autor: DPP, Daniel Šabík

V každém autobusu, elektrobusu nebo trolejbusu DPP jsou oranžové samoobslužné terminály umístěny jednotně v blízkosti druhých dveří bez ohledu na typ vozidla. Obdobně jako v tramvajích či vestibulech metra jsou vybaveny barevným grafickým dotekovým displejem a nabídkou v českém, anglickém a německém jazyce. Cestující si v nich budou moct zakoupit jízdenky pro jednotlivou jízdu nebo krátkodobé jízdenky pro spoje na území hl. m. Prahy, tj. pásma P, B a 0, a to jak na jízdu na 30 či 90 minut nebo na 24 hodin, včetně varianty zlevněného jízdného. Nákup bude možné uhradit pouze bezhotovostně jakoukoliv platnou debetní nebo kreditní kartou asociací Europay, MasterCard nebo Visa. Jízdenku zakoupenou v samoobslužném terminálu již není potřeba označovat, datum a čas začátku její platnosti je na ní již vytištěn.

Definitivně tím končí doplňkový prodej jízdenek u řidičů na městských autobusových spojích, který byl fakticky zrušen již během pandemie. Výjimkou zůstává linka Airport Expres (AE) se specifickým tarifem a samozřejmě všechny příměstské autobusové spoje PID, kde prodej jízdenek u řidiče za hotové i bezhotovostně pokračuje beze změn.

„Každému se stalo, že na poslední chvíli hledá trafiku a shání jízdenku. To již nebude nutné, protože ode dneška si cestující můžou sami pohodlně koupit jednorázové jízdenky nejen v tramvajích, ale už i v autobusech. Výhodou terminálů je i menu v několika jazykových mutacích, což ocení zahraniční turisté,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

„Je to další krok k pohodlnějšímu cestování v pražské MHD i pro ty, kteří si z různých důvodů kupují jízdenky pro jednotlivou jízdu či krátkodobé jízdenky. Pevně věřím, že přispějí k dalšímu snížení počtu tzv. černých pasažérů, a že se stanou alespoň tak oblíbenými a využívanými jako v tramvajích,“ uvádí Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

„Některé pražské autobusové linky provozují též jiní dopravci. U nich předpokládáme dovybavení prodejními terminály v průběhu prvního pololetí letošního roku,“ dodává Petr Tomčík, ředitel Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy (ROPID).

Za celou historii provozu všech samoobslužných terminálů v tramvajích, ve vestibulech metra, u lanovky v Zoo Praha a ve vestibulech petřínské lanovky, včetně testovací fáze, DPP prostřednictvím tohoto distribučního kanálu prodal celkem 14 054 083 jízdenek za 454 275 291 korun. V prvních tramvajích je DPP začal testovat v dubnu 2016, naplno je ve všech zprovoznil v dubnu 2019. U lanovky v Zoo Praha je nainstaloval v říjnu 2017. V prvních vestibulech metra se objevily v březnu 2018, ve všech vestibulech je DPP nainstaloval v červenci 2019. Mezi posledními byla petřínská lanovka, kde jde cestující mohli využívat od srpna 2021. Loni o letních prázdninách začal DPP s instalací držáků pro terminály do všech autobusů. V září zahájil instalaci samotných terminálů a od října jejich testování. Jejich dodavateli včetně platebního a kontrolního systému jsou společnosti Bankovní informační technologie ze skupiny ČSOB a Mikroelektronika.

 

16. ledna 2023
16. ledna 2023