01092004-rozhovor-MF DNES-Z Prahy zmizí tovární čtvrti
Z Prahy zmizí tovární čtvrti |
|
Mladá fronta DNES | 9.1.2004 | rubrika: Praha | strana: 3 | autor: PETR SEHNOUTKA
Náměstek primátora Jan Bürgermeister o budoucnosti města v příštích dvaceti letech
Téma
PRAHA DNES
Jan Bürgermeister tvrdí, že zatímco teď změny probíhají v průmyslových částech a na okrajích města, za deset let bude problémem vzhled prostranství ve staré zástavbě.
Máte na starosti rozvoj města. Jaké nejvýraznější změny čekají Pražany v horizontu 20 let?
Demografické studie říkají, že Pražanů nepřibude. Také síť komunikací a systém hromadné dopravy je již definován i v této časové perspektivě v územním plánu. S výjimkou umístění prodloužení trasy A směrem k Ruzyni a zcela nové trasy metra D, která v územním plánu je, ale je ji potřeba upřesnit.
Bude se tedy město rozrůstat?
Město se vyvíjí do značné míry spontánně a územní plán může jenom stanovit pravidla. Jsem přesvědčen, že za dvacet let nebude při pohledu na město z desetikilometrové výšky patrná žádná zásadní změna. Jinak řečeno - nepromýšlíme expanzivní rozvoj města, ale půjde o zlepšení kvality žití ve městě. To znamená zklidnění dopravy v centru, pohodlná hromadná doprava nebo efektivní způsob parkování v přehuštěných částech města včetně rezidenčních zón na sídlištích a atraktivní nabídka bydlení v částech na kraji Prahy.
Do okrajových částí se tedy bude stěhovat mnoho lidí...
V horizontu pěti až sedmi let se postupně naplní cíl, aby v Praze nebyla žádná izolovaná vesnice, která není napojena na městský systém infrastruktury. Za deset let však bude problém spíše v centrálních městských částech, kde je mizerná úroveň veřejných prostranství. Tu musíme zkvalitnit tak, aby zde lidé byli spokojeni se svou adresou.
Nedávno jste říkal, že město chce výrazně omezit svou roli investora nových bytů. Jak se tedy bude výstavba bytů vyvíjet dál?
V současné době je trh s novými byty v Praze těsně před nasycením. Jinak řečeno - investoři stavějí efektivně, a tak není důvod, aby město stavělo další byty, nechceme doplňovat trh s těmito byty. Rozhodně chceme dále pořizovat byty, které budou důstojným způsobem zajišťovat pomoc lidem, kteří ji potřebují, když se ocitli v nouzi nezaviněně.
Bude bydlení za deset až dvacet let pro Pražany dražší, nebo levnější?
Nové byty mají reálnou cenu již nyní. Bude důležité, jestli se udrží příznivý stav s hypotečními úvěry. Byty v Praze dostupné budou a role obce bude vymezena jen pro tu skupinu, která pomoc potřebuje.
Ostatní výstavbu nebude město kontrolovat?
Na pozemcích, které vlastníme, budeme mít přesnou představu, jaký druh bytů zde má vzniknout, a investor je zde potom postaví. Dokončujeme například sídliště Černý Most a na něj navazující lokality Horních i Dolních Počernic. Obecně nám jde o východ Prahy, který je dobře napojen na dopravu. Bohužel v lokalitě, která se měla stát západním satelitním městem, byly pozemky vydány v restitucích, a proto zde budou vznikat komerční stavby. Určitě se také objeví nové investorské snahy se stavbou v okolí nových linek metra. Praha má dost rezerv pro výstavbu dalších bytů.
Neleží tyto pozemky v zóně, kde má vzniknout pás zeleně?
Čas od času se o tomto plánu hovoří a já to pokládám za velmi futurologickou myšlenku. Problémem pro město je spíše znečištění prachem, který se tvoří na pozemcích, jež jsou určeny k zemědělskému využívání, a zde by se měl změnit územní plán tak, aby byly tyto plochy trvale zatravněné.
Budou mít Pražané kde odpočívat?
Nyní připravujeme změnu územního plánu pro záplavové území hlavního města, která se podstatně týká i změny území na soutoku Vltavy a Berounky. Uvažovalo se o odtěžení štěrkové terasy a vytvoření nové vodní plochy na jih od Chuchle směrem k Zbraslavi. Území v této části navíc překročí mostem dálniční spojka brněnské a plzeňské dálnice. Tato plocha by tu mohla vzniknout v horizontu tří až čtyř let.
Uvažuje se o budování jiných rekreačních ploch?
To souvisí se spoluprací se Středočeským krajem. Musíme nalézt oblasti v návaznosti na infrastrukturu, což je na dalších deset let velkým úkolem pro samosprávy obou regionů - aby se vnímaly v jednom celku. Pražané potřebují zázemí pro volný čas, střední Čechy zase potřebují pracovní příležitosti v Praze. Tento potenciál zatím není využit.
Jak změní nové stavby tvář Prahy za dvacet let?
Uvolnily se prostory bývalých průmyslových periferií v údolí Rokytky a Botiče. Zóna začíná v Holešovicích, Libni a končí u Černého Mostu. Totéž se týká obrovských prostor železničních nákladových nádraží, která Praha nebude potřebovat. Nejde o nic jiného, než centrum města posunout severněji a vnímat město od Hradu přes Holešovice směrem na východ. Jinak řečeno: Praha bude kypící velkoměsto, jak si ho v dnešní době ani neumíme představit.
Změní se i doprava? Bude zde jezdit více spojů příměstských železnic na úkor autobusů?
Tento problém obnažila nedávná povodeň. Příměstská železniční doprava je naším velkým zájmem a záleží na drahách, aby tento potenciál využily.
Jak bude vypadat Praha za dvacet let
Změny v údolí Rokytky
Z bývalých průmyslových čtvrtí Holešovic, Libuš a Vysočan se stanou zcela nové čtvrti.
Pražský okruh
V roce 2020 bude samozřejmostí objetí metropole po dálničním obchvatu či průjezd po víceproudých silnicích městského okruhu vedených převážně v tunelech.
Přibudou stanice metra
Místo současných 51 bude mít metro 63 stanic, které přibudou zejména na nové trase D z nám. Míru na Libuš. O osudu rychlého spojení na letiště stále není rozhodnuto.
Nákladová nádraží město nepotřebuje
Z města zmizí prostory po nákladových nádražích Žižkov, Vršovice a Bubeneč. Místo toho tu budou Pražané bydlet, nebo chodit na nákupy do obchodních center.
Další změny:
Rekreační zázemí v Chuchli. V horizontu čtyř let by se sem mohli chodit Pražané koupat do nových uměle vytvořených jezer.
Kbelská letiště. Pokud tento prostor opustí armáda, měla by zde v letech 2015 až 2020 vyrůst nová čtvrť v zeleni.
Mezinárodní letiště. Ruzyňské letiště se má oproti dnešku dvojnásobně rozrůst, do republiky tudy bude proudit i několika násobně více lidí.
Olympiáda v Praze. Metropole díky možnému pořádání olympiády v roce 2018 nebo 2020 zažije nebývalý rozmach. Změní se volná prostranství ve městě a vyrostou nové tu areály.
Jižní Smíchov. Na přestavbu oblasti okolo smíchovského Andělu naváže rekonstrukce části nádraží, jižního Smíchova i Císařské louky. Po roce 2010 by mělo být toto území k nepoznání.
Východní Město. V oblasti mezi Černým Mostem a Dolními a Horními Počernicemi budou bydlet stovky Pražanů v nových bytech a domech.