100. výročí republiky otevírá dveře a brány zajímavých objektů
Oslavy stého výročí naší republiky vrcholí. A velkolepě. Ve dnech 27. a 28. října mimo jiné otevřou dveře veřejnosti mnohá ministerstva, kulturní instituce, či architektonické skvosty, které vznikly v období první republiky. Nahlédněte politikům "pod pokličku", navštivte místa, kam se běžně nedostanete, poznejte umění významných prvorepublikových architektů. Je to jedinečná příležitost!
- 3 minuty čtení
Nabídka je vskutku pestrá. Stačí si jen ujasnit, co vás zajímá. Je libo prozkoumat nějaká ministerstva, nebo se vypravit za uměním do některého z muzeí, nasát atmosféru akademického prostředí, či se seznámit s tím, jak se dřív stavělo? Záleží jen na vás. Vstup je všude zdarma, či za symbolickou částku!
Pokud potřebujete trochu popostrčit, pomůžeme vám. Nabízíme vám několik tipů.
Pražská muzea 1918 – 2018
Československé výročí se rozhodly společně oslavit mnohá muzea. A to speciální víkendovou akcí nazvanou Pražská muzea 1918 – 2018. V rámci ní na návštěvníky čeká ve třiceti muzejních objektech kromě stálých či aktuálních výstav doprovodný program, přednášky, prohlídky, které v duchu probíhajících oslav představí naši historii. A to zcela zdarma nebo za symbolické vstupné.
Za historickým četníkem a do objektů Muzea hl. m. Prahy
Například bez placení vstupného vám prohlídku svých expozic nabídne Muzeum Policie ČR, kde se také setkáte tváří v tvář s historickým četníkem. Ten nejenže zájemcům povypráví něco o historii bezpečnostních složek, děti navíc u něj můžou splnit pátrací úkol.
I Muzeum hlavního města Prahy nabízí kromě Müllerovy a Rothmayerovy vily do ostatních svých objektů o víkendu vstup zdarma. A pestrý program k tomu. Třeba výtvarné workshopy pro rodiče a děti, komentované prohlídky výstav, pátrací hru pro děti…
Výtvarné dílny si připravil i letohrádek Hvězda, pro děti pak také workshopy, které hravým způsobem malým návštěvníkům přiblíží nejvýznamnější spisovatele uplynulých 100 let.
Zajímavý program i v Uměleckoprůmyslovém museu
Celodenní program bude v sobotu čekat i návštěvníky Uměleckoprůmyslového musea. Například PhDr. Lucie Vlčková, Ph. D. ve své přednášce shrne svůj pětiletý výzkum na téma Krásná jizba.
Pokud se rozhodnete projít si výstavu Krásná jizba Družstevní práce, potkáte se s významným sběratelem Tomášem Sanetrníkem, který se na předměty značky Krásná jizba specializuje.
Užitečné rady v oblasti kompozice předmětů pro reklamní fotografii vám tu také může dát fotograf UPM Ondřej Kocourek. Na své si přijdou i děti. Zapojit se můžou do asistovaného programu v rámci výstavy Hana Podolská, legenda české módy. Společně s lektorkou si vytvoří vlastní model a prozkoumají dobové látky.
Seznam všech institucí zapojených do projektu Pražská muzea 1918 – 2018 najdete na stránkách akce.
Architektura první republiky
Pokud vás zajímá architektura první republiky, pak byste se měli zaměřit na projekt organizace Open House Praha, která v rámci něj 28. října zpřístupní 9 prvorepublikových skvostů včetně historického parníku Vyšehrad, jenž v dřívějších dobách nesl jméno prezidenta T. G. Masaryka.
Po celý den bude zdarma otevřený Dům zemědělské osvěty na Vinohradech, Husův sbor Vinohrady, Husův sbor Vršovice, Kostel Nejsvětějšího srdce páně na Vinohradech, Kostel sv. Václava ve Vršovicích, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR na Františku, Palác Metro a Divadlo Image na Národní třídě, Tyršův dům na Malé Straně a parník Vyšehrad.
Své objekty zpřístupňuje i Úřad vlády
Chcete vědět, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény? Pak v neděli 28. 10. zamiřte do Kramářovy vily, kde jsou v ten den rovněž veřejnosti dveře otevřené dokořán.
Těšit se můžete na průvodcovskou prohlídku nejen interiérů této známé stavby, ale i její rozsáhlé zahrady s vyhlídkou. Během výkladu se dozvíte leccos o historii vily, i o jejích majitelích Naděždě Kramářové a Karlu Kramářovi – prvním československém předsedovi vlády.
Úřad vlády při příležitosti oslav výročí vzniku Československa zájemcům mimo jiné otevírá i reprezentativní a obytné místnosti Benešovy vily. Během prohlídky se podíváte také do přilehlého parku, který jako jeden z mála zahradních komplexů nese podobu 30. let minulého století.
Slaví i Univerzita Karlova
Slaví i Univerzita Karlova, jejíž fakulty a vědecká pracoviště rovněž bezprostředně reagovaly na důležité dějinné okamžiky. O víkendu 27. a 28. 10. se můžete v rámci komentovaných prohlídek seznámit s vybranými univerzitními pracovišti a seznámit se jak s jejich historií, tak i současností. Zpřístupněny budou areál Karolina, budovy Filozofické, Katolické teologické, Právnické a Přírodovědecké fakulty.
Časy prohlídek najdete na stránkách UK.
Své dveře otevírají také ministerstva…
Ministerstvo zahraničních věcí
27. – 28. 10., 9:00 – 16:00
27. 10., 10:00 – 14:00
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
27. 10., 10:00 – 15:00
Ministerstvo pro místní rozvoj
27. – 28. 10., 9:30 – 16:00
28. 10., 10:00 – 16:00
Ministerstvo průmyslu a obchodu
28. 10., 10:00 – 18:00