zápis č. 2 z 24. jednání Finančního výboru ZHMP konaného dne 28. ledna 2004

Přítomni :  dle prezenční listiny : přítomno  16 z 17ti členů výboru 

Nepřítomen:  Ing. J. Mach 

Hosté  Ing. J. Paroubek–náměstek primátora HMP, Ing. V. Boura- ředitel FIS MHMP, M. Škoda- asistent předsedy FV ZHMP   . 

Zahájení:  15,00 hodin

Ukončení :  16,40 hodin

Jednání řídil: Předseda finančního výboru p. J. Štrof

 

1)  Úvod

Předseda finančního výboru p. J. Štrof  přivítal přítomné na  jednání FV ZHMP, konaném v zasedací místnosti Nová rada, I. patro Nové radnice. 

a) Schválení programu:

Navržený program jednání (dle pozvánky) byl bez připomínek  schválen všemi 10ti přítomnými členy FV ZHMP.

c) Ověřovatelem dnešního zápisu byla  jednomyslně  zvolena Ing. M. Kousalíková 

 

2) Tisk 5691 k návrhu časového plánu vyúčtování výsledků hospodaření hl. m. Prahy za rok 2003

Problematiku v nepřítomnosti náměstka primátora Ing. J. Paroubka (vzhledem k pracovním povinnostem se dostavil na jednání FV ZHMP později) uvedl předseda finančního výboru p. J. Štrof. Jedná se o materiál, který je zpracováván každoročně  a jde o scénář jednotlivých úkolů a postupů v časovém harmonogramu rozpracovaný na jednotlivé subjekty (organizace, odbory MHMP, úřady MČ , RHMP, FV ZHMP a ZHMP) podílející se na zajištění zpracování, projednání a schválení závěrečného účtu HMP za rok 2003, respektive  zprávy o plnění rozpočtu a vyúčtování výsledků hospodaření hl. m. Prahy za rok 2003. Tento rutinní materiál již projednala RHMP dne 20. 1. 2004 a schválila ho usnesením č. 0097.

FV ZHMP se seznámil s předloženým tiskem 5691 - k návrhu časového plánu vyúčtování výsledků hospodaření hl. m. Prahy za rok 2003 a přijatým usnesením RHMP č. 0097  a vzal ho bez  připomínek na vědomí.

Hlasování: ve 15, 15 hod. (Přítomno 11 členů FV ZHMP)

Pro: 11
Proti : 0
Zdržel se: 0

 

3) Rating hl.m. Prahy a celkové hodnocení zpracované agenturou Standard & POOR’S

Projednání tohoto bodu zahájil  předseda finančního výboru p. J. Štrof,  který připomenul, že projednání této problematiky se uskutečňuje  na základě návrhu RNDr. J. Witzanyho, Ph.D., který současně originál zprávy hodnocení předložil a Ing. Zdena Javornická- zástupce ředitele MHMP pověřená řízení ROZ MHMP  zajistila doplnění o český překlad. Zrekapituloval dosavadní projednávání problematiky ratingu HMP ve FV ZHMP a upozornil na  „slabá místa“ HMP v tomto hodnocení z pohledu agenturou Standard & POOR’S a na přístup  jejich řešení ze strany HMP. Následně otevřel diskusi, která probíhala jako vzájemná výměna názorů přítomných k formulacím hodnocení a na některé konkrétně  položené otázky odpovídal Ing. V. Boura- ředitel FIS MHMP. V diskusi vystoupili:

M. Gregor upozornil na v rámci nepříznivých faktorů hodnocení uváděný pojem: „potřeby řešení určitých problémů ve vedení města“, V odpovědi vystoupil RNDr. J. Witzany, Ph.D. , který se v dalším vystoupení obecně vyjádřil k  hodnotícím zprávám ratingových agentur jak veřejné části tak neveřejné s tím, že je třeba, aby je HMP vyžadovalo, sledovalo a projednávalo v příslušných orgánech (vč. FV ZHMP)  a nespokojilo se jen s výsledným ratingovým oceněním. Zde je obsažena řada pohledů a dílčích hodnocení, které mohou být pro HMP doporučením. Zdůraznil, že ze Zprávy jasně vyplývá  dosáhne-li zadlužení města 100% provozních  příjmů bude to pravděpodobně znamenat zhoršení ratingu města. Dále je očividné, že agentura nesleduje jen zadlužení HMP (vč. MČ) ale sleduje  a vyhodnocuje i zadluženost akciových společností vlastněných městem (DP, a.s., KCP, a.s.). Upozornil na očekávání agentury ke klesajícímu vývoji objemu kapitálových možností HMP v dalších letech a oproti tomu připomenul zároveň nutnost řešit mamutí investice typu ČOV a MO. Dále  upozornil i na skutečnost, že agentura sleduje podíl města v případu splácení 50ti mil. úvěru (respektive dluhu za společností Kalivoda, a.s.) za který HMP v r. 1998 poskytlo záruku. I když se zde přiznává, že HMP do doby dořešení celého případu (respektive soudní kauzy) vyčlenilo- účelově vázalo tyto prostředky ve svém rozpočtu, je tento případ agenturou prozatím hodnocen k tíži HMP. K problematice záruky společnosti Kalivoda, respektive k pohledu agentury Standard & POOR’S a váze které mu v hodnocení přikládá se v další diskusi rozpoutala dlouhá debata za účasti více členů FV ZHMP.

Požádal o vysvětlení detailů problematiky (právních, věcných ekonomických) případnému převodu fakultních nemocnic v hl.m. Praze na HMP jako kraj, která je ve hodnocení HMP zmíněna jako možnost vyvolávající „potencionální finanční tlak a negativní dopady v důsledku decentralizace ztrátových a zadlužených nemocnic“. K této problematice se vyjádřili předseda finančního výboru p. J. Štrof,  JUDr. Ing. M. Ludvík, M. Gregor.

Předseda finančního výboru p. J. Štrof  navázal  na téma možnosti  vývoje kapitálových výdajů  v dalších letech a jeho uměřenosti a připomenul že počátkem 2. pololetí 2004 bude na programu diskuse kolem aktualizovaného investičního výhledu

Ing. J. Kaňák zareagoval na úvodní výzvu k případným námětům na doplnění zprávy od ratingové agentury, což může být z našeho pohledu leckdy pochopitelné a přitažlivé, ale nelze očekávat, že se agentura nechá v tomto směru ovlivnit. Zdůraznil, že tato zpráva slouží  hlavně a v prvé řadě investorům, kteří zde investují vč.těch, kteří HMP zapůjčili finanční zdroje. V této souvislosti vyjádřil přesvědčení, že přetrvávající vysoká výše (podíl) volných finančních rozpočtových prostředků města ( i když  je ve zprávě  hodnoceno jako příznivý signál o bezpečí či dobrém hospodaření) může být podle jeho názoru naopak pro stávající a potencionální investory určitým varováním. V této souvislosti se znovu vyslovil proti uplatňované konzervativní strategii odkládání zdrojů pro splácení jistin přijatých půjček.

Dále se vyjádřil k metodice a způsobu periodického sledování derivátních transakcí  a opčních obchodů atd. ve FV ZHMP.

JUDr. V. Jaroš otevřel diskusi k pasáži „Podrozvahová pasiva“ věnované ve zprávě společnostem  DP, a.s., KCP, a.s. PMB, a.s. a jejich vlivu na hodnocení HMP vyvozovaném ratingovou agenturou a zvláště pak poslednímu tématu v této pasáži tj. Záruka společnosti Kalivoda. Této diskuse s dotazy k formulacím zprávy, (respektive k původu informací ze kterých agentura vychází při vyvozování koncepčních záměrů města), případně s vysvětleními se dále zúčastnili předseda finančního výboru p. J. Štrof,  RNDr. J. Witzany, Ph.D., R. Šteiner- radní HMP, Ing. V. Boura- ředitel FIS MHMP, M. Gregor

Skutečnost, že  agentura Standard & POOR’S v celkovém hodnocení zmiňuje jako přitěžující negativum již zmíněnou kauzu záruky za společností Kalivoda ve výši 50 mil. Kč (což je zcela zanedbatelné ve srovnání s celkovou výší rozpočtu HMP) přesto, že tento případ je městem soudně řešen a navíc je tato  částka v rozpočtu HMP účelově vázána, se setkala většinou s nevolí a řadou kritických výhrad k postupu agentury a jejich schematismu při zhodnocování získaných informací  a případně prověřování a vyhodnocování až nelogických vazeb na další  subjekty, které nejsou přímo vázané na hospodaření HMP. Pouze  RNDr. J. Witzany, Ph.D a Ing. J. Kaňák obhajovali obecně postup agentury, která posuzuje schopnost hodnoceného subjektu dostát svým závazkům (kdy nemusí jít jen o otázku solventnosti, ale i o jiná hlediska, která mohou být indicií pro investory) , i když souhlasili, že v tomto případě jde z celkového pohledu ekonomiky HMP o zcela zanedbatelný problém.  Ing. J. Kaňák návazně argumentačně zmínil  i  hodnocení problematiky KCP, a.s., které nesporně nadále je pro město zátěží či problémem k řešení.  JUDr. V. Jaroš znovu  navázal téma kritického nesouhlasu s duchem hodnotící zprávy,  která je v pasáži KCP, a.s. vcelku popisně správná, ale nezmiňuje se vůbec  o již deklarovaných snahách a záměrech města ke zlepšení hospodaření a výkonnosti KCP, a.s. do budoucna.

Ing. V. Boura- ředitel FIS MHMP v odpovědi  na opakovaně pronesené kritické výhrady ke způsobu hodnocení, respektive k formulacím hodnotící zprávy zpracované agenturou Standard & POOR’S , připomenul, že při obdobných výhradách prezentovaných při společném výjezdním zasedání RHMP a FV ZHMP v r. 2003 přislíbil  Ing. J. Paroubek–náměstek primátora HMP kontaktovat další ratingovou agenturou, aby HMP mohlo  získat srovnávací ratingové hodnocení od další agentury. S tímto cílem probíhají úvodní kontaktní jednání s jinou ratingovou agenturou.

 

4) Informace o uložených volných finančních rozpočtových prostředcích hl.m.Prahy k 31.prosinci 2003

Pravidelný měsíční informační materiál FIS MHMP uvedl Ing. V. Boura- ředitel FIS MHMP, který spolu s  Ing. J. Paroubkem–náměstkem primátora HMP odpovídal na položené otázky. Výše prostředků k 31. 12. 2003 dosáhla 15 197 209 tis. Kč. Materiál obsahoval přehled o uložených prostředcích u jednotlivých bank, dále přehled o jednotlivých finančních transakcích u konkrétních bank, jejich výši, časových termínech a dosažených úrokových sazbách v průběhu prosince 2003 a přehled srovnání výnosu depozit HMP s mezibankovním trhem v prosinci 2003.

V diskusi vystoupili:

Ing. J. Kaňák, který s odkazem na mnohaleté vklady těchto prostředků v trvalé vysoké výši (10- 16 mld. Kč) navrhl učinit ze strany HMP aktivní krok a oslovit tyto banky, s tím, že HMP o nich očekává návrh restrukturalizace takovýchto  vkladů, jejichž výši bude HMP u několika vybraných bank garantovat po několik let a bude za to očekávat nadstandardní zhodnocení vkladů .

Ing. J. Paroubek–náměstek primátora HMP v odpovědi zdůraznil, že z celkové sumy jsou skutečně volné prostředky jen asi 4 mld. Kč. Ostatní prostředky jsou účelově vázané, dokonce jsou  již rozpočtem na rok 2004 defakto účelově vázány i očekávané přebytky hospodaření za r. 2003 (na příloze č. 1 usn. ZHMP 13/01 je určeno k čemu budou přebytky  ve výši 3,1 mld. Kč v v 1. čtvrtletí r. 2004 přednostně do rozpočtu zapojeny). Zdůraznil, že tento krok,  kdy již se při schválení rozpočtu rozhodlo o užití přebytku roku předchozího je novum; běžně se podobné zdroje rozdělovaly až v polovině roku při vypořádání roku předchozího. Je třeba si uvědomit, že tím pádem se defakto připravujeme  o část rezerv (pro případ mimořádných situací) se kterými bylo možné v průběhu roku nakládat a máme tím určitým způsobem svázané či omezené nakládání s volnými fin. prostředky. Dále připomenul, že volné zdroje do výše 6 mld. Kč jsme již několikrát využili v prosinci při schvalování rozpočtu na příští rok jako dočasnou náhradu státní provozní dotace, abychom se tak vyhnuli nutnosti vyhlašování rozpočtového provizoria do doby schválení SR a rozepsání těchto zdrojů z úrovně MF ČR. Nicméně souhlasil, že se můžeme pokusit navrženou  cestou jít a doporučil řešit tuto úzce specializovanou pracovní skupinou vč. fundovaných  členů FV, kterou sezve.    

RNDr. J. Witzany, Ph.D se vyjádřil k výběru konkrétních finančních obchodů – bankovních produktů a požádal Ing. V. Bouru - ředitele FIS MHMP, o písemnou informaci k podrobnějším podmínkám u  amortizovaného depozita u Deutsche Bank. Současně znovu připomenul možnost využívat nákupu dluhopisů ať již státních či vybraných korporátních případně zpětného nákupu vlastních dluhopisů jako nejlepší možnosti dlouhodobého zhodnocení prostředků.

Mgr. O. Sedláčková, M.B.A. se dotazovala k otázce rozdílu dosahovaných průměrných výnosů a průměrné  výše úrokových sazeb u námi přijatých půjček. Po doporučení RNDr. J. Witzanyho, Ph.D vyjít při přesné odpovědi z účetní evidence u sledovaných finančních operací a dluhové služby  bylo dohodnuto, že odpověď  na tuto otázku poskytnuta písemně.

Ing. J. Paroubek–náměstek primátora HMP informoval o návrhu RHMP ustavit ad hoc komisi, která se kromě jiného bude zabývat podrobným hodnotícím materiálem Deloitte & Touche k problematice dluhových instrumentů HMP a jejich zajištění. Po diskusi v této pracovní skupině se navrhnou případná opatření vzhledem k očekávanému dalšímu vývoji úrokových sazeb.

Ing. J. Kaňák vyslovil zájem účastnit se na práci pracovní skupiny  a prezentoval konkrétní návrh na standardní doplnění předkládaných finančních přehledů o bankovních operacích  o porovnávací průměrné výnosové a nákladové ukazatele.

M. Gregor se vyjádřil k možnostem bank pro lepší zhodnocení finančních volných rozpočtových prostředků HMP, vzhledem k omezeným časovým limitům při užití těchto vázáných prostředků. Připomněl, že při zvláštních bankovních transakcích pro dosažení lepšího zhodnocení , které se navrhuje  požadovat  u vybraných bank hrozí i určitá rizika. Pokud by se mělo touto cestou jít, musí zde dojít jednoznačné politické dohodě, která by vyloučila případné zástupné účelové  politické spory a osočování v případě, že podobný speciální finanční produkt na základě změny objektivních podmínek přestane vydělávat. 

JUDr. V. Jaroš podpořil myšlenku M. Gregora a vyslovil domněnku, že právě z těchto důvodů (obav  a politických tlaků a útoků) se zde často a pravděpodobně zbytečně při našem rozhodování zaštitujeme spoustou nezávislých auditů a posudků.

O. Pecha  se vyjádřil skepticky  k praktickému fungování návrhu M. Gregora na dosažení a dodržení politického konsensu a jednotného postoje v podmínkách komunální politiky v těchto případech jak v době příznivého vývoje tak v době nepříznivého vývoje, kdy lze naopak reálně očekávat politického využití či zneužití nedobrého vývoje. 

Ing. J. Kaňák upřesnil, respektive zdůraznil, že jeho návrh v praktickém dopadu neznamená přenést rozhodování na půdu FV ZHMP nebo FIS MHMP, který nemůže být personálně vybaven (a finančně ohodnocen) srovnatelně se špičkovými specializovanými pracovníky bank obchodujícími na sekundárním trhu se svěřenými prostředky investorů při kolektivním investování. Ocenil současnou práci FIS MHMP, ale pokud se rozhodneme pro podobné transakce, musíme je plně svěřit vybaveným a  specializovaným pracovníkům bank.

Ing. J. Paroubek–náměstek primátora HMP pronesl závěrečné slovo a upozornil na limity HMP v podobných transakcích jak ve výši prostředků a tak v časovém rozložení s jejich nakládáním. Bude dobře když zde bude k tomuto tématu jednoznačná politická shoda, ale musí být i trvalá veřejná kontrola. Další podrobnosti vyplynou z diskuse v pracovní skupině. 

Předseda finančního výboru p. J. Štrof  uzavřel projednání tohoto bodu s odkazem, že pokračování bude až po výstupech z pracovní skupiny

 

5) Příprava na 14 jednání ZHMP dne 29. 1. 2004

a)  Tisk  Z - 751  k přijetí II. tranše půjčky od Evropské investiční banky a zapojení do rozpočtu vlastního hl.m. Prahy na rok 2004

Informaci k problematice přednesl Ing. J. Paroubek–náměstek primátora HMP. S připomínkou k doplnění důvodové zprávy tisku o  parametry přijaté půjčky vystoupil

Ing. J. Kaňák.

 

6) Různé

a)  JUDr. V. Jaroš doporučil na další tématické zasedání FV ZHMP na TSK  zajistit dostatek srovnávacích podkladů k problematice mezd, provozních nákladů, pronájmů , odtahů atd.a zajistit i přítomnost zástupců věcně příslušných odborů MHMP.

b)  Předseda finančního výboru p. J. Štrof  otevřel  problematiku kontroly úkolů a usnesení FV ZHMP  za rok 2003.  Nedořešeným, respektive neuzavřeným  problémem je problematika EPIC, kterou iniciovala Mgr. O. Sedláčková, M.B.A. Vzhledem k tomu, že již odešla z jednání FV ZHMP, měla by do příště sdělit zda při jednání komise  RHMP pro majetkové účasti hl.m. Prahy konané 1.12.2003  k této problematice  byly její připomínky uspokojivě zodpovězeny a Ing. V. Boura- ředitel FIS MHMP, který se jednání komise také zúčastnil  předá  předsedovi FV ZHMP p. J. Štrofovi zápis z jednání komise.

Při dalším pravidelném jednání FV ZHMP bude projednán poslední otevřený bod FV ZHMP z r. 2003 tj. vyúčtování českých vánoc 2003.

1. prosince 2004
1. prosince 2004