Zápis ze 4. jednání Řídící komise projektu Celková přestavba ÚČOV Praha na Císařském ostrově, ze dne 17.7. 2007
Přítomni: dle prezenční listiny
Jednání zahájil radní Štěpánek v 15,05. Úvodem pozval všechny přítomné na exkurzi na čistírny odpadních vod v Novém Městě nad Metují a v Úpici, kde je použita technologie USBF, která se koná dne 18.7.2007.
Dále přítomní členové jednohlasně schválili navržený program jednání a přítomnost hostů:
Program jednání:
1) Projednání postupů vzniklých v průběhu odvolacího řízení k ÚŘ
3) Různé
k bodu 1) programu:
Po rozsáhlé diskuzi členů a hostů byla přijata komisí tato usnesení:
Usnesení:
- komise bere na vědomí materiály, které byly předloženy k pozvánce k dnešnímu jednání a to:
§ Hydraulické posouzení technicko-architektonické optimalizace řešení ÚČOV zpracované DHI v červnu 2007
§ Celková koncepce řešení centrální čistírenské kapacity pro hlavní město Prahu k horizontu 2025 předloženou Hydroprojektem CZ a PVS v červnu 2007
- komise ukládá na základě předložených materiálů připravit na podzimní jednání komise informaci o možnostech řešení kalového hospodářství (vymístění kalů po roce 2015)
termín: podzim 2007
odpovídá: gen.ředitel PVS
hlasování: pro: 6, proti: 0, zdržel se: 0
- komise rozhodla na základě „Hydraulického posouzení technicko-architektonické optimalizace řešení ÚČOV“ vypracovaného společností DHI a.s. z června 2007, o nerealizování opatření „berma“, které je doposud součástí DUR. Výpočty stanovené navýšení hladiny vzniklé povodňovým stavem je minimální a bude pokryto ze systémově generované rezervy (viz výše uvedené posouzení). OMI upřesní komisi, jak tato skutečnost ovlivní probíhající proces vydání ÚR
termín: do 30.7.2007
odpovídá: komise, OMI
hlasování: pro: 5, proti: 0, zdržel se: 1
- komise ukládá OMI, aby ideové řešení předložené komisi jako „Technicko-architektonická optimalizace řešení ÚČOV“ bylo neprodleně zapracováno do odpovídající dokumentace, která by současně zahrnula i nové skutečnosti doporučené komisí a byla současně podkladem pro žádost o financování projektu z OP Životní prostředí a podkladem pro změny UR a současně i zpřesněním zadání pro DSP.
termín: do 30.9.2007
odpovídá: OMI
hlasování: pro: 5, proti: 1, zdržel se: 0
- komise ukládá OMI, aby studie navržená v bodě 2 v nové části ÚČOV řešila protipovodňovou ochranu objektů obsahujících rozhodující stroje a zařízení (dmychárny a rozvodny) jejich zakrytím (v souladu s vyhláškou MHMP č. 26/1999–č.7/2003–č 23/2004 Sb).
termín: v návaznosti na bod 2
odpovídá: OMI
hlasování: pro: 6, proti: 0, zdržel se: 0
- komise ukládá OMI, aby v rámci dokumentace dle bodu 2 byly zahrnuty následující architektonická řešení:
- zhotovit víceúčelové lehké přemostění řešené samostatnou stavbou v přímé návaznosti na projekt „Celková přestavba ÚČOV Praha na Císařském ostrově“
§ posunout areálové oplocení na hraně protipovodňové hráze stávající části ÚČOV na vnitřní hranu koruny za účelem vybudování okružní cyklostezky
- zahrnout do dalšího stupně projektové přípravy optimální způsob zakrytí budov a nádrží nové části ÚČOV za současného částečného zpřístupnění veřejnosti
- zajistit v dalším stupni projektové přípravy ozelenění prostoru areálu ÚČOV s ohledem na povodňový stav (dosažení kompromisu ozelenění s protipovodňovou ochranou)
termín: v návaznosti na bod 2
odpovídá: OMI
hlasování: pro: 6, proti: 0, zdržel se: 0
- komise ukládá OMI pro zajištění funkce „PR“ - PUBLIC RELATIONS do projektu zahrnout potřebné úpravy stávajícího ekotechnického muzea
termín: do 30. 9.2007
odpovídá: OMI
hlasování: pro: 6, proti: 0, zdržel se: 0
- komise ukládá OMI
a) prověřit možnost prodloužení platnosti současného rozhodnutí EIA a podat písemnou zprávu
termín: do 30.7.2007
odpovídá: OMI
b) zahájit přípravu aktualizované žádosti pro projekt „Celková přestavba a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod Praha na Císařském ostrově“ tak, aby žádost mohla být podána současně s vydáním ÚR. K podání žádosti musí být k dispozici schválená dokumentace dle bodu 2. Termín pro přijímání žádostí v rámci první výzvy je stanoven od 3.9.do 26.10.2007
termín: průběžně do 26.10.2007
odpovídá: OMI
c) prověřit s dotčenými orgány hl.m.Prahy způsob změny předpokládaného ÚR (přerušeno odvolací řízení), které však obsahuje původní architektonické řešení, na optimalizované architektonické řešení vzniklé na základě připomínek v rámci ÚŘ tak, aby nebyla ohrožena možnost čerpání finančních prostředků z OP ŽP.
termín: 31.8.2007
odpovídá: OMI
společné hlasování k bodu 8 a), b) a c): pro: 5, proti: 1, zdržel se: 0
k bodu 2) programu:
Radní Štěpánek informoval o zařazení posouzení technologie USBF ve srovnání s vodní linkou do projektu JASPERS. V současné době doplňuje OMI potřebné dokumenty.
Na 21.srpna na 13 hodin bude svoláno jednání komise s prezentací studie ECOFLUIDU, aby se členové komise mohli seznámit s prostorovým řešením ÚČOV Praha při použití technologie USBF.
Jednání bylo ukončeno v 17,30 hod.
Přílohou zápisu je Vyjádření Městské části Praha – Troja k předložené studii Celková koncepce řešení centrální čistírenské kapacity pro hlavní město Prahu k horizontu 2025.
Zapsala: M.Paučková
Vyjádření Městské části Praha - Troja k předložené studii
Celková koncepce řešení centrální čistírenské kapacity pro hlavní město Prahu k horizontu 2025, poskytnuté Městské části Praha -Troja 12.7.2007.
Architektonické řešení
Předkládaná alternativa je provozně téměř identická s dokumentací k územnímu řízení (DUR), liší se v objemech, tvaru a charakteru některých nadzemních objektů. Plošně odpovídá DUR záborem přibližně 630 x 160 m (10hektarů) plochy východně od stávající ÚČOV.
Původně navržené zakrytí vodní linky vypouklými sklolaminátovými segmenty je v předkládané alternativě řešení nahrazeno zastropením betonovou deskou s intenzivním vegetačním krytem trávníku. Objekty dmycháren N1, N2, N3 jsou zapuštěny do úrovně nádrží vodní linky. Výška rozvoden zůstává stejná (úroveň zastřešení 189,00 mnm). Nejobjemnější hmota (objekt mechanického a hrubého předčištění, odsávání a filtrace vzduchu, třetí stupeň čištění, povodňová čerpací stanice) zůstává v původních dimenzích a výrazu (zastřešení 196,00 mnm). Objem objektů nad úrovní nádrží se změnil z 15000m3 budov dmycháren na 32000m3 horizontálního betonového bloku. Střecha i šikmé stěny jsou navrženy s vegetačním krytem trávníkem, resp. popínavými rostlinami. Plochá střecha nádrží vodní linky je rozčleňěna jeřábovými drahami. Nad rovinu střechy vystupují rozvodny, vodovzdorné technologické poklopy, jeřáby a větrací výduchy filtrace vzduchu.
Urbanistické aspekty aktualizovaného řešení
Pohledové, krajinné a prostorové vlivy
V aktualizovaném řešení pohledové uvolnění areálu Pražského hradu směrem od Trojského zámku částečně napravuje původní návrh. Vizuální vliv navrhované stavby nelze chápat pouze jednosměrným vztahem k existující krajinné kompoziční ose. Pohledy na trojskou stranu říční nivy jsou neméně důležité. Tak jako Bubeneč, Dejvice, Pražský hrad s Pohořelcem a Petřín uzavírají pohled od severu představuje panorama Trojského zámku s vinicí Sv. Kláry, hřbet Zoologické zahrady a trojské svahy unikátní obraz historické komponované krajiny nejčitelnější při pohledu od jihu. Historicky byl a do dnešní doby je prakticky zachován vztah pravého a levého břehu řeky se stopou historických ostrovů (Trojský, Holešovický, Císařský, včetně poslední regulace plavebním kanálem) a prostorová spojitost Trojské kotliny. Právě při blízkých pohledech ze Stromovky přes Malou říčku, na Císařský ostrov a do Troje znamená zvýšení terénu Císařského ostrova v jeho střední části o 3,5 respektive 6,0 metrů významný zásah do krajinného obrazu tohoto prostoru ochranného pásma Pražské památkové rezervace.
Císařský ostrov leží v centru trojské kotliny, jeho jihozápadní část je viditelná z horizontu zvýšeného terénu okolních svahů (z Letenské hrany, Bubenče, Dejvic, Baby, Suchdola, Bohnic. Rozšíření ÚČOV do ¾ ostrova poruší existující krajinné vazby mezi Přírodní památkou Královská obora a Přírodním parkem Drahaň – Troja. Rozšíření ÚČOV je mimo měřítko prostoru kotliny a technologický areál takového rozsahu (jeho industriální charakter na východě potvrzený dosazovacími nádržemi) je v ochranném pásmu Pražské památkové rezervace a památky světového kulturního dědictví UNESCO nepřijatelný.
Součástí aktualizované varianty rozšíření ÚČOV je v DUR navržené zřízení bermy podél severního břehu ostrova. Z poskytnutého hydraulického posouzení aktualizované varianty (z června 2007) vyplývá v případě nevytěžení bermy zvýšení hladiny o 3cm oproti variantě s bermou. Realizace bermy by znamenala působení rozšířené ÚČOV z trojského břehu jako čtyřpodlažního objektu dlouhého 270 (resp. 600metrů).
Biologické a přírodní aspekty zaplocení dalších 10ti hektarů ostrova zde neposuzujeme.
Funkční využití území Císařského ostrova
Poloha Císařského ostrova ve výše popsané situaci a souvislostech vyžaduje úvahy o městotvorné funkci dodnes zachovaných volných ploch. Hlavní město Praha prostřednictvím Komise pana radního Ing. Milana Richtera ve spolupráci s Útvarem rozvoje města připravuje projekt zřízení Geoparku, posílení turistické atraktivity území a využití trojské kotliny pro rekreační funkce celoměstského a regionálního významu.
Zábor třetí čtvrtiny Císařského ostrova technologickým parkem ÚČOV je v konfliktu s popsanými záměry města.
Navržené úpravy DUR neprokazují snadnou přístupnost a využitelnost zastropeného prostoru pro veřejnost jak bylo předpokládáno u varianty pod zemí (úroveň zastropení zhruba na úrovni stávajícího terénu). Z poskytnuté dokumentace není patrné jaký bude režim na zastropené ploše vodní linky( zda bude moci být zpřístupněna veřejnosti). Značný výškový rozdíl (6,0 m) od stávajícího terénu znesnadňuje (znemožňuje) jeho využitelnost. Nezanedbatelným aspektem řešení je prostupnost území ostrova, současný areál tvoří v délce přes jeden kilometr barieru a přilehlé části města na obou březích Vltavy paralyzuje jako koncové plochy, zejména na levém břehu těžko prostupné. Navrhované rozšíření ÚČOV by znamenalo zvětšení této bariery na rozsah 1,8 km. Připravovaný koncept Geoparku počítá s možností propojit aktivity na obou březích, v návaznosti na existující MHD lépe zpřístupnit trojský břeh z jihu (historický přístup do Troje) a využít nové přístupy do Troje a ZOO pro doplnění dopravní obsluhy Trojské kotliny.
Provozní souvislosti navrženého řešení ÚČOV
Aktualizovaná varianta počítá s umístěním kalového hospodářství na Císařském ostrově, jeho intenzifikací a do roku 2015 odvozem kalů nákladními automobily a lodní dopravou. Domníváme se, že by neměla být zvětšována zátěž území další dopravou vyhnilých kalů a využita kapacita potrubí DN 300 (dnes ve funkčním stavu) do areálu ÚČOV Drasty. V těchto souvislostech navrhujeme řešit i finální lokalitu kalového hospodářství(možnosti zpracování kalu jsou nastíněny), včetně rekonstrukce přivaděče pro kapacitu a čerpání surového kalu.
Celková koncepce
Přestavbou vodní linky a konečným vymístěním kalového hospodářství z Císařského ostrova vzniknou volné plochy uvnitř areálu, ochráněné protipovodňovou hrází, nicméně již dále těžko využitelné. Areál tak v konečné finální podobě bude zabírat větší plochu ostrova než bude nezbytně nutné. Toto řešení nepovažujeme z hlediska prostorové a funkční organizace města za šetrné a optimální.
Další projednávání této varianty by mělo být podloženo srovnáním aktualizované varianty DUR s technologií USBF a jiným možným alternativním řešením vedoucím k intenzivnější zástavbě stávajícího areálu ÚČOV a minimálnímu zásahu do území východně od stávající ÚČOV (v těsné vazbě na přírodní a kulturní soubory a památky). Měly by být dále předloženy varianty většího zapuštění nové vodní linky pod zem a jejich technologická proveditelnost a finanční náročnost.
Zpracoval:
Ing.arch. Tomáš Drdácký, zástupce starostky Mč Praha- Troja
16.7.2007