Zápis ze zasedání Výboru pro sociální politiku ZHMP, ze dne 6.12. 2010

Zasedání Výboru pro sociální politiku ZHMP se uskutečnilo dne 6. 12. 2010 od 9:00 do 11:00 hod.

 

Přítomni

viz. prezenční listina

 

Program:

1) Schválení programu

2) Schválení ověřovatele zápisu

3) Diskuse ke stanovisku Ministerstva práce a sociálních věcí ČR

4) Situace lidí bez přístřeší

 

Jednání řídila předsedkyně Výboru pro sociální politiku ZHMP JUDr. Lenka Teska Arnoštová, Ph.D.

 

1. Schválení programu

    Výbor schválil program zasedání.

 

2. Ověřovatel zápisu

    Ověřovatelem zápisu byla zvolena Aleksandra Udženija.

 

3. Diskuse ke stanovisku Ministerstva práce a sociálních věcí ČR

    Slova se na úvod ujal radní pro sociální politiku, bydlení a evropské fondy Petr Dolínek.

 

Za jeden z největších úkolů považuje zajistit na příští čtyři roky co největší objem finančních prostředků a otevřít rozhodování, aby bylo transparentnější. Odstupující radní Jiří Janeček pana radního Dolínka informoval, že Praha potřebuje od MPSV minimálně 500 milionů Kč, ideálně však 520 až 530 miliónů Kč. V současné chvíli  MPSV chce poskytnout pouze 445 miliónů. Proto radní Dolínek připravil s odstupujícím primátorem dopis na MPSV a to garantovalo o pět milionů více. Zároveň Hlavní město Praha bude usilovat, aby v průběžných výzvách v průběhu roku 2011 byly pro poskytovatele sociálních služeb na území Prahy alokovány dodatečné prostředky. Celkově jsou podle něj sociální služby v ČR podhodnoceny o přibližně 80 milionů korun a Praha je relativně podfinancována v porovnání s ostatními kraji. Navíc je podle radního situace v Praze komplikovanější, protože velká část prostředků jde na organizace, u kterých hlavní město Praha není zřizovatelem.

Radní Dolínek chce informovat poskytovatele služeb – navrhuje svolat na příští týden setkání se všemi poskytovateli služeb, aby se mohli na snížení přizpůsobit a případně ještě sami oslovit MPSV.

 

Slova se ujala předsedkyně Výboru pro sociální politiku ZHMP JUDr. Lenka Teska Arnoštová, Ph.D.

 

Předsedkyně výboru informovala, že dle ust. § 101 a násl. zákona 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění, by výše dotace měla odpovídat počtu poskytovatelů sociálních služeb. V Praze je poskytovatelů služeb cca tisíc a dotace neodpovídá reálným potřebám. O tomto faktu vypovídá i Regresivní analýza vypracovaná MPSV, která se zabývá osmi sociálními službami péče a ze které vyplývá, že hl.město Praha oproti ostatním krajům obdrželo méně finančních prostředků na financování sociálních služeb (dotace MPSV na sociální služby se pohybovala ve výši 63 % modelace dotace, u ostatních krajů nejméně 92 %). Tento postup MPSV však nebyl náležitě zdůvodněn.

 

Slovo má radní pro sociální politiku, bydlení a evropské fondy Petr Dolínek.

 

Radní Dolínek zdůraznil, že samozřejmě v tuto chvíli nejde o to, aby Praha obdržela prostředky na úkor ostatních krajů, ale není zároveň možné se spokojit se stávající výší dotace.

 

Slovo má Ing. Hana Prokopová Nesrstová ze sociálního odboru HMP

 

P. Prokopová informovala členy Výboru o postupu, kterým poskytovatelé služeb žádají MPSV o dotaci ze státního rozpočtu, a o možnostech Hlavního města Prahy tento proces ovlivnit.  P. Prokopová také informovala, že konečné rozhodnutí o výši dotace vydává Ministerstvo. Následná přiznaná částka je vyplácena ve třech splátkách, které jsou poskytovatelům služeb vypláceny prostřednictvím účtů HMP.  HMP je pouze v roli zprostředkovatele a proto se dotace nestává součástí rozpočtu HMP

 

Slova se na ujala předsedkyně Výboru pro sociální politiku ZHMP JUDr. Lenka Teska Arnoštová, Ph.D.

 

Předsedkyně Výboru vznesla dotaz na metodiku spojenou s hodnocením státní dotace (zejm. hodnocení ve vztahu k jednotce a k zohlednění dalších kritérií) a navrhla zřízení pracovní skupiny, která by se této problematice věnovala

 

Slovo má Ing. Hana Prokopová Nesrstová ze sociálního odboru HMP

 

V Praze se usiluje o to, aby proces hodnocení byl co nejvíc zprůhledněn, o čemž se již jedná s jednotlivými poskytovateli služeb. Existuje snaha o objektivizaci hodnocení – jedná se o nákladovost na jednotku služeb – tj. je tu snaha o přiřazení částky na jednotku poskytované služby. Na základě tohoto se již spočítala nákladovost jednotlivých služeb z veřejných zdrojů. Cílem je nastavení optimální formy podpory, který by byl konzultován s jednotlivými poskytovateli.

 

Slova se ujala předsedkyně Výboru pro sociální politiku ZHMP JUDr. Lenka Teska Arnoštová, Ph.D.

 

Posouzení metodiky hodnocení by dle předsedkyně mohlo být předmětem dalšího zasedání výboru, tak aby jednotliví členové výboru měli dostatek času k prostudování materiálu. Mimo jiné zmínila, že by v metodice měla být podrobněji upravena např. část týkající se individuálního hodnocení (tj. např. v oblasti hodnocení nad rámec registrace).

 

Slovo má radní pro sociální politiku, bydlení a evropské fondy Petr Dolínek.

 

Metodiku podle radního Dolínka dnes přehodnotit už není možné, pro tuto žádost. Spíše první čtvrtletí příštího roku a za tím účelem by bylo možné uspořádat odborný seminář. Radní poukazuje na zásadní rozdíl mezi výší prostředků požadovaných poskytovateli služeb a prostředky přiznanými ze strany MPSV. Zároveň zdůraznil, že není přijatelné, aby se dotace snižovala pouze organizacím, které nejsou zřizované hlavním městem.

 

 

Slovo má členka výboru Mgr. Marta Semelová

 

P. Semelová je připravená pomoci v Poslanecké sněmovně P ČR. Nelze podle ni říct, kde snížit, navrhuje přistupovat individuálně k jednotlivým žadatelům.

 

Slovo má člen výboru Mgr. Ivan Kabický

 

Se dotazuje, zda existují nějaké závěrečné zprávy nebo hodnocení rozpočtové kázně jednotlivých žadatelů.

 

Slovo má předsedkyně Výboru pro sociální politiku ZHMP JUDr. Lenka Teska Arnoštová, Ph.D.

 

Odpovídá na dotaz p. Kabického s tím, že kontrola ze strany MPSV ani ze strany hl.m.Prahy, jako zprostředkovatele, není dostatečná. V tomto smyslu by bylo vhodné iniciovat zavedení kontrol, jejichž závěry by pak mohly reflektovat výši či přidělení dotace.   

,

Slovo má radní pro sociální politiku, bydlení a evropské fondy Petr Dolínek.

 

Informoval, že žadatelů je mezi 450 a 500. Podle něj je možné samozřejmě někoho vyřadit z řízení, ale to je dost nereálné. V reakci na příspěvek p. Semelové dodal, že v PS P ČR by bylo dostačující, pokud by bylo navrženo navýšení celková dotace pro všechny kraje.

 

Slovo má členka výboru a ověřovatelka zápisu Aleksandra Udženija

 

P. Udženija se domnívá, že jestliže bude snížen příspěvek příspěvkovým organizacím v rámci HMP, tak to bude mít dopad na rozpočet HMP, jelikož k těmto institucím budou plynout peníze jiným způsobem. Na rozdíl od příspěvkových organizací však neziskové organizace mohou usilovat o získání finančních prostředků z jiných zdrojů.

 

Slovo má člen výboru Mgr. Ondřej Počarovský

 

Informuje výbor, že není pravda, že např. obecně prospěšné společnosti mohou žádat jinde, nevládní organizace proto nemají možnost žádat jinde.

 

Slovo má člen výboru Mgr. Ivan Kabický

 

Navrhuje zjistit, kolik městské části alokují do sociálních služeb, aby bylo možné rozhodnout, jestli nevládní organizace mají možnost čerpat jinde.

 

Slovo má Ing. Hana Prokopová Nesrstová ze sociálního odboru HMP

 

Podle p. Prokopové by bylo potřeba posílit kontrolu registračních podmínek, na základě čehož by bylo možné vyřazovat jednotlivé organizace. Porušení rozpočtové kázně nemá HMP možnost kontrolovat přímo, ale může podat podnět k takovéto kontrole. Nejlepší cestou, jak zlepšit fungování je podle p. Prokopové kontrola registrace a celkového fungování organizace.

Organizace z neziskového sektoru na tom jsou podle p. Prokopové o něco hůř než příspěvkové. Při tvorbě státní dotace se s tím počítalo, u městských částí bylo bráno v potaz to, že třetina částky by měla jít ze státního rozpočtu, třetina z rozpočtu MČ a zbytek z HMP. HMP podle p. Prokopové zřizuje 30 organizací z celkového počtu 483 žadatelů, tj. malý počet organizací, které však zabezpečují velkou část služeb. Navíc pouze CSSP zajišťuje i preventivní práci. V neposlední řadě zmínila, že bude potřeba krátit přibližně o 6 procent neziskovým organizacím.

 

Slovo má radní pro sociální politiku, bydlení a evropské fondy Petr Dolínek.

 

Radní Dolínek navrhl krátit o 6 procent neziskovým organizacím a o tři procenta příspěvkovým organizacím.

 

Slovo má Ing. Hana Prokopová Nesrstová ze sociálního odboru HMP

 

Podle p. Prokopové již byla dotace organizacím zřizovaným HMP krácena v průběhu přípravy optimálního návrhu na základě navýšení neinvestičního příspěvku zřizovatele. Z tohoto vyplývá, že by organizace zřizované Hlavním městem Prahou byly kráceny dvakrát.

 

Návrh:

 

Výbor pro sociální politiku ZHMP bere na vědomí informaci o očekávaných dotacích ze státního rozpočtu pro oblast sociálních služeb.

Výbor pro sociální politiku ZHMP konstatuje, že dotace MPSV pro hl. m. Prahu určená pro poskytovatele sociálních služeb je nedostatečná pro zajištění kvalitních sociálních služeb alespoň ve stávajícím rozsahu a je tedy v rozporu se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.

 

Hlasování: (8:0:0)

Schváleno

 

 

Výbor pro sociální politiku ZHMP doporučuje nekrátit dotaci MPSV příspěvkovým organizacím hl. m. Prahy, kterým už byly finanční prostředky redukovány při přípravě optimálního návrhu podpory, ale snížit prostředky z dotačního programu MPSV ostatním poskytovatelům sociálních služeb (neziskové organizace), a to poměrně ve výši 6%. 

 

Hlasování:  (7:0:1)

Schváleno

 

 

4. Situace lidí bez přístřeší

 

Slova se ujal Mgr. Tomáš Ján, ředitel CSSP

 

P. Ján poskytl informaci o službách poskytovaných CSSP. V Praze je podle jeho slov asi 3900 lidí bez přístřeší, počet lůžek činí 650 a téměř 400 z nich poskytuje CSSP. V zimě je CSSP připraveno poskytnout další služby za koordinace práce s neziskovými organizacemi. Existuje možnost otevření denní centra na lodi Hermes. 650 lůžek však není dostačující počet v mrazivém počasí.

 

Slovo má radní pro sociální politiku, bydlení a evropské fondy Petr Dolínek.

 

Radní Dolínek informoval o vývoji kapacit pro lidi bez přístřeší. Oznámil, že bude jednáno s předsedou finančního výboru ZHMP a primátorem, aby byly uvolněny prostředky na služby nad rámec kapacit. Radní Dolínek rovněž informoval o probíhajících jednání ve věci nízkoprahového centra Naděje - U Bulhara. Ve věci mimořádných opatření pro zimní prostředí seznámil členy Výboru o konzultacích s krizovým štábem o možnostech navýšení ubytovacích kapacit pro osoby bez přístřeší. Radní Dolínek rovněž navrhl vytvořit pracovní skupinu pro problematiku osob bez přístřeší ze zástupců politických klubů v Zastupitelstvu HMP, neziskových organizací a dalších zainteresovaných stran.

 

Slovo má člen výboru Mgr. Ivan Kabický

 

P. Kabický se dotázal, jaké kroky by doporučilo Centrum sociálních služeb Praha zastoupené p. Jánem, ředitelem CSSP.

 

Slovo má Mgr. Tomáš Ján, ředitel CSSP

 

P. Ján podpořil návrh na vybudování stanového městečka, jelikož se osvědčilo jako vhodné mimořádné řešení, zejména z důvodu jeho mobility.

 

Slovo má členka výboru Mgr. Marta Semelová

 

P. Semelová uvítala návrh na vytvoření pracovní skupiny. Vznesla rovněž dotaz, zda bylo již jednáno o spolupráci s městskými částmi, na jejichž území by případně byly zajištěny dodatečné ubytovací kapacity. Navrhuje do budoucna uvažovat o vzniku nové noclehárny, protože stanové městečko řeší pouze urgentní problém, ale není to systematické řešení. Problém centra Naděje navrhla řešit prodloužením memoranda či novými investicemi do tohoto centra. Situace by se měla podle p. Semelové řešit ve prospěch zachování centra ve stávající lokalitě.

 

Slovo má členka výboru a ověřovatelka zápisu Aleksandra Udženija

 

P. Udženija nesouhlasí ani s noclehárnou, ani s prodloužením nájemní smlouvy pro centrum Naděje ve stávající podobě. V první otázce sdělila Výboru, že je potřeba reagovat na krizové situace spíše mobilním a flexibilním řešením. K problematice centra Naděje vyjádřila názor, že dochází k porušování stavebního zákona a že provizorní stavba je v rozporu s územním rozhodnutím. Zároveň zdůraznila, že stávající podoba zařízení není důstojným řešením– jedná se o dočasnou stavbu a kdyby se mělo centrum Naději zachovat, tak by bylo potřeba nalézt trvalé řešení, např. výstavbou nového objektu.

 

Slovo má předsedkyně Výboru pro sociální politiku ZHMP JUDr. Lenka Teska Arnoštová, Ph.D.

 

Předsedkyně výboru souhlasila s pracovní skupinou zřizovanou výborem, která by měla řešit krizovou situaci osob bez přístřeší. Zároveň navrhla, aby záležitostem koncepčního řešení problematiky byla věnována pozornost na budoucích zasedáních Výboru.

 

Slovo má Mgr. Tomáš Ján, ředitel CSSP

 

P. Ján uvítal krizovou skupinu. Podle něj je nutné celkové zastřešení a jasné vedení projektu. Zároveň konstatoval, že dlouhodobějším řešením by bylo pořízení nafukovací haly, jenž je lepším prostorem pro tento typ dodatečného ubytování než stany.

 

Slovo má radní pro sociální politiku, bydlení a evropské fondy Petr Dolínek.

 

Radní Dolínek informuje výbor, že bude pokračovat v jednání s krizovým štábem o mimořádných opatřeních zaměřených na situaci osob bez přístřeší v zimním období.

 

Návrh:

 

Výbor pro sociální politiku ZHMP bere na vědomí informaci o zajištění prostor pro osoby bez přístřeší v souvislosti se současnými  vysokými mrazy a navrhuje zřízení krizové pracovní skupiny, které se bude zabývat situací osob bez přístřeší.

 

Hlasování: (8:0:0)

Schváleno

 

 

 

Příští plánované zasedání Výboru pro sociální politiku ZHMP se uskuteční v lednu roku 2011. Termín bude určen dle časových možností členů výboru.

 

 

……………………………………………………………………

JUDr. Lenka Teska Arnoštová, Ph.D.

předsedkyně Výboru pro sociální politiku ZHMP

 

 

 

 

 

……………………………………………………………………

    Mgr. Tomáš Petříček

    zapisovatel

 

 

 

 

 

……………………………………………………………………

    Aleksandra Udženija

    ověřovatelka zápisu

 

 

 

Zapsal: Tomáš Petříček

 

16. února 2011
16. února 2011