Co vlastně obsahují dia potraviny?
Asi by bylo vhodnější ptát se, co neobsahují. Největší překážkou ve stravě je totiž pro diabetika „klasický“ řepný cukr čili sacharóza. A tak potraviny, označené slůvkem „dia“, mají místo cukru ve svém složení tzv. náhradní sladidla. Ani ta však nezaručují neomezenou možnost konzumace sladkých potravin.
Takzvaná umělá sladidla, kterých už je dnes snad v každém obchodě dostatečný výběr, obsahují směsi složené převážně z aspartamu, sacharinu a acesulfamu. Aspartam a sacharin jsou látky několikanásobně sladivější než cukr, nekalorické, hodí se i do vařených a pečených jídel. Aspartam nezpůsobuje zubní kazy, ale obsahuje fenylalanin. Je tedy nevhodný pro fenylketonuriky. Sacharin naopak mohou užívat i děti a těhotné ženy.
Dalšími typy sladidel jsou tzv. alkoholické cukry neboli polyoly (sorbitol, xylitol, laktitol). Ty se obvykle nacházejí v ovoci. Proti předchozím dvěma jsou ale výrazně energeticky náročné. Využívají se zejména v cukrovinkách a žvýkačkách.
Některé cukrovinky, například diabetická čokoláda, obsahují místo výše uvedených sladidel fruktózu (přirozeně se vyskytuje v ovoci a medu) nebo sorbit. Ty se ovšem podílejí na zvýšení hladiny cukru v krvi – hyperglykemii.
Diabetik by měl proto velmi přesně zvažovat, kolik „sladkého“ sní, zejména v kombinaci s ostatními potravinami, které zkonzumuje během dne.
Složité sacharidy (na rozdíl od jednoduchých cukrů) se totiž vyskytují i v potravinách, které sladce nechutnají. Ať už je to pečivo, hlavně z bílé mouky, ale i brambory, rýže, těstoviny, mléčné výrobky, obilniny nebo třeba pivo.
Častá nebo nadměrná konzumace velkého množství potravin obsahujících sacharidy (škroby) v kombinaci s potravinami se sladidly (zejména s fruktózou) pak může vést, zjednodušeně řečeno, k dlouhodobě zvýšené hladině cukru v krvi, která přispívá ke vzniku dalších komplikací. Těmi může být poškození cév v oku (diabetická retinopatie) nebo v ledvinách (diabetická nefropatie), poškození velkých cév (diabetická makroangiopatie), nervů (diabetická neuropatie) nebo vznik tzv. diabetické nohy (viz rozhovor s MUDr. Jirkovskou na těchto stránkách).
Hyperglykemie navíc přispívá i ke zvýšené konzumaci tučných pokrmů, protože tělo cítí nedostatek energie. Tu se pak snaží získat právě z tuků. Konzumací tučných potravin dochází mimo jiné obvykle ke zvýšení váhy, což opět přispívá k dalším komplikacím. Nemocný se tak dostává do začarovaného kruhu, z něhož beze změny životosprávy a sebekontroly není úniku.
Co jíst?
Dnes už každý lékař doporučí, aby jídelníček odpovídal zásadám zdravé výživy, aby pokrmy byly méně tučné a s dostatečným množstvím vlákniny. Pokud má diabetik chuť na sladké nebo konzumuje sladké nápoje, měl by tyto hodnoty jednak pečlivě sledovat na obalech daných potravin, jednak by je měl započítávat do denního energetického příjmu.
Použité prameny:
- Jan Lebl, Abeceda diabetu
Jaké se na trhu vyskytují potraviny se sladidly?
- Dia bonbony
- Dia bonboniéry a sladkosti
- Dia Cappuccino
- Dia čaj
- Dia čokoládové nebo vanilkové věnečky
- Dia cukroví
- Dia čokolády
- Dia cremo
- Dia džemy (Hame, St. Dalfour…)
- Dia hořčice, kečupy
- Dia jogurty
- Dia likéry
- Dia kojenecké výživy
- Dia kompoty
- Dia náhrada medu
- Dia piškoty
- Dia pivo
- Dia pomazánky
- Dia pudinky
- Dia sladidla
- Dia sůl
- Dia sušenky
- Dia Stevia rebaudiana – přírodní alternativa „sladidla“ (nekalorické)
- Dia šlehačky
- Dia šťávy, sirupy, instantní nápoje, koncentráty
- Dia tyčinky
- Dia vánoční pečivo
- Dia zelenina – naložená
- Dia zeleninové saláty a směsi
- Dia želírující směs
- Dia žvýkačky
- Glucon – aktivní snížení glukózy v krvi