Základní termíny cyklistické infrastruktury - bus+cyklopruh

Vyhrazené jízdní pruhy pro autobusy a jízdní kola jsou důležtým prvkem pro bezpečnost provozu na frekventovaných komunikacích.

Vyhrazené jízdní pruhy pro autobusy jsou významným prvkem preference veřejné dopravy na komunikacích s vysokými intenzitami motorové dopravy a nedostatečnou propustností. Zajišťují přednostní jízdu autobusů veřejné dopravy, při umístění v pravém jízdním pruhu je však žádoucí legalizace užití takového pruhu i pro jízdní kola. Důvodem je eliminace bezpečnostně nepřijatelného stavu, kdy by cyklista jel vlevo od autobusů a vpravo od ostatních vozidel (tedy na rozhraní obou jízdních pruhů).

S ohledem na platné právní předpisy není možné povolit jízdu cyklistů v jízdních pruzích pro autobusy, ve kterých je provoz řízen světelnými signály pro tramvaje (těmi se mohou řídit pouze tramvaje, případně autobusy a trolejbusy jedoucí ve vyhrazených jízdních pruzích).

bus+cyklopruh bus+cyklopruh   uživatelé bus+cyklopruhu Plzeňská, Vrchlického uživatelé bus+cyklopruhu Plzeňská, Vrchlického uživatelé bus+cyklopruhu Plzeňská, Vrchlického uživatelé bus+cyklopruhu Plzeňská, Vrchlického

V Praze je přes 11 km průjezdů ošetřených jako vyhrazené jízdní pruhy (nebo výlučné směry jízdních pruhů v křižovatkách) pro autobusy a cyklisty (příp. i taxi). Se zahrnutím cyklistů do buspruhů bylo započato v roce 2009 a bylo dokončeno v 1. pololetí 2010.
Kladné pražské zkušenosti stály i u zrodu prvního mimopražského bus+cyklopruh, který byl vyznačen v červenci 2010 v brněnské ulici Nové sady.

V souladu s koncepcí odboru dopravy Magistrátu hl. m. Prahy je většina vyhrazených jízdních pruhů časově omezena na období dopravních špiček, což snižuje přínos úpravy zejména pro cyklisty. S ohledem na podobu vodorovného vodorovného značení (nově již bez dříve uváděného časového omezení) je svým způsobem úprava přínosná i mimo vymezené časy.

Přehled vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy a případně další vozidla na www.ropid.cz/preference, graf v tabulce statistické údaje na tomto webu.


Pár doporučení pro cyklisty při jízdě ve vyhrazených pruzích pro autobusy, jízdní kola a taxi
  • Jezděte blíže pravému okraji, aby zůstal volný prostor pro autobusy a taxi. Kde to šířkové poměry neumožňují, zkuste umožnit předjetí autobusu např. v křižovatce nebo na jiném vhodném místě.
  • Monitorujte provoz (zejména) autobusů za sebou, abyste mohli přizpůsobit rychlost jízdy nebo stopu. Vhodné mávnutí levou rukou ("tak pojeď, můžeš") ujistí řidiče autobusu, že o něm víte a zjednoduší mu případné předjíždění. Případné krátké zatroubení autobusu neberte jako útok, znamená spíše upozornění a žádost o spolupráci při předjíždění.
  • Případné překážky (kanály, nerovnosti) objíždějte včas plynulým obloukem. Každou změnu směru si ověřte s ohledem na provoz za vámi a dejte o úmyslu měnit stopu vědět.
  • U autobusu v zastávce zvažte podle fáze odbavování (zastavuje / otevírá dveře / zavírá dveře), zda není vhodnější jej pustit před sebe a neblokovat tak v následném úseku. Když už autobus dává znamení o změně směru pro výjezd, jste povinni mu umožnit vyjetí (Zákon 361/2000 Sb., § 25, odst. 6: "Řidiči autobusu hromadné dopravy osob nebo trolejbusu musí v obci řidiči ostatních vozidel umožnit vyjetí ze zastávky nebo ze zastávkového pruhu, a to snížením rychlosti jízdy, popřípadě i zastavením vozidla; řidič autobusu nebo trolejbusu přitom nesmí ohrozit zejména řidiče vozidel jedoucích stejným směrem.").
  • S autobusy nezávoďte - cestovní rychlost autobusu (díky zastávkám) a cyklisty je srovnatelná. Vhodné je třeba jen trochu zpomalit (i nohy potřebují odpočinout :o) a nechat autobus poodjet - tím se vyhnete střídavému předjíždění autobusu v zastávce a předjíždění autobusem mezi zastávkami (případně těsně před tou další). Někdy může být samozřejmě výhodnější zrychlení, kdy autobusu ujedete - to ale již vyžaduje jistou zkušenost a znalost místních poměrů (a rozum...).


Fotografie stejných situací z pohledu cyklisty a řidiče autobusu

cyklo+bus pruh - jak jezdit   cyklo+bus pruh - jak jezdit   cyklo+bus pruh - jak jezdit   cyklo+bus pruh - jak jezdit

Pár doporučení pro řidiče autobusů ve vyhrazených pruzích pro autobusy, jízdní kola a taxi

  • Cyklisté jsou relativně malí a nevýrazní (zejména ve zpětném zrcátku), v městském provozu velmi svižní.
  • Při předjíždění cyklistů zachovávejte maximální možný odstup (minimální bezpečný je zjednodušeně definovatelný jako 1 m + 1 cm za každý km/h předjíždějícího vozidla - tedy ve městě většinou 1,5 m). Myslete na tlakovou vlnu za zádí, za mokra i na zvířenou či odstříknutou vodu.
  • Řidiči autobusů jsou pravidelně prověřovaní profesionálové. Ale na kole může jet leckdo (zkušený cyklista i nejistý začátečník), jízda na kole po městě jistou zkušenost také vyžaduje...

Předjíždění cyklistů

cyklo+bus pruh - jak jezdit cyklo+bus pruh - jak jezdit cyklo+bus pruh - jak jezdit cyklo+bus pruh - jak jezdit cyklo+bus pruh - jak jezdit


Další informace:

  • )
  • foto odjinud

Švýcarsko (Ženeva)
bus+cyklo pruh, Ženeva bus+cyklo+taxi pruh, Ženeva

18. května 2009
18. května 2009