TISKOVÁ ZPRÁVA: Pražské Znění IV.
Pozvánka na mezinárodní harmonický festival
Pražské Znění IV.
Mezinárodní harmonický festival
18.10.-21.10.2007 Praha
V pořadí 4. ročník mezižánrového festivalu "Pražské Znění" se bude konat 18.-21.října 2007 v překrásných a akusticky výjimečných prostorách kaple sv.Máří Magdalské u Čechova mostu, kostela sv. Jana Křtitele Na prádle a sv. Šimona a Judy na Praze 1.
Festival se tradičně zaměřuje na alikvotní zpěv jako prastarý způsob relaxace a umění přírodních národů, jeho současnou evropskou podobu a interprety, kteří se touto neobvyklou hlasovou technikou zabývají.
Novinkou letošního ročníku je téma hrdinského eposu, který je u asijských národů předáván jednou z technik hrdelního zpěvu. Festivaloví hosté se budou moci s touto tematikou seznámit na přednášce českého antropologa Luďka Brože, projekci dokumentu „Příběh o bájné zemi Bumba“ a besedě s altajským vypravěčem Nogonem Šumarovem.
Na festivalových koncertech vystoupí:
- Regina Lindinger - německá intuitivní zpěvačka, terapeutka a hudební poetka
- Dagmar Andrtová Voňková – osobitá česká písničkářka a originální kytaristka
- Feng-yün Song - zpěvačka čínského původu, žačka slavné pekingské operní školy Slang
- Vladimír Václavek
- Petr Dvorský
- Jan Braunstein - hudebník a muzikoterapeut
- Jan Burian – písničkář, hudební skladatel a spisovatel
- Pražské lyrové kvarteto
- Hradčanský orchestr
- Hosoo&Transmongolia – mongolská hudební skupina
- Wolfgang Saus - německý alikvotní zpěvák a lektor Jan Heinke - německý hudebník a tvůrce nových alternativních hudebních nástrojů
- Nogon Šumarov - altajský herec, bard-skladatel, režisér a národní kajči republiky Altaj
- Vlastislav Matoušek - etnomuzikolog, skladatel, zpěvák a hráč na japonskou bambusovou flétnu šakuhači
- Tomáš Kočko&ORCHESTR - worldmusic inspirovaná moravskou tradiční hudbou Clarinet Factory - české klarinetové kvarteto a multiinstrumentalista Alan Vitouš a další…
- Kurzy a dílny tradičně nabídnou osobní zážitek intuitivního a šamanského zpěvu, prožitkového tance a výuku východních i západních technik alikvotního zpěvu.
Festivalový program
Čtvrtek 18.10.2007
Kaple sv. Máří Magdalské u Čechova mostu
Nábřeží Edvarda Beneše – Praha1
16:00-17:30
ZPĚV JAKO MOST MEZI NÁMI A POSVÁTNEM – přednáší Zdeněk Plachý
Zážitková přednáška o úloze zpěvu ve světovém šamanismu.
Vstupné: 100,-Kč
18:00-19:00
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU – Plavba lodí Atlantida - z Nábřeží Edvarda Beneše (od kaple sv. Máří Magdalské) na Kampu.
Průvodní slovo Vlastislav Matoušek, vystoupí Jan Burian, Jan Braunstein a další.
Kostel Sv.Jana Křtitele na Prádle
roh ulice Všehrdovy a Říční, Kampa - Praha 1
19:30-22:00
SETKÁNÍ – Zahajovací koncert festivalu
Regina Lindinger (Mnichov), Dagmar Andrtová Voňková (Praha), Feng -yün Song a Duo Vladimíra Václavka a Petra Dvorského (Praha) – setkání tří autorských osobností a osobitých písničkářek
Vstupné: 200,-Kč
Pátek 19.10.2007
Kaple sv. Máří Magdalské u Čechova mostu
Nábřeží Edvarda Beneše – Praha1
16:00-18:00
TANEC BOHYNĚ – workshop pro ženy – lektor Monika Budilová
Prožitkový tanec má kořeny v původních tradicích jako oživování a spojení s vlastní energií v tanci. Je to rituál tělesného, duševního i duchovního prožitku sebe sama a oslavy života. V kruhu žen budeme probouzet, uctívat a prožívat vztah se všemi vnitřními podobami ženy.
Vstupné: 300,-Kč
Kostel Sv.Jana Křtitele na Prádle
roh ulice Všehrdovy a Říční, Kampa - Praha 1
19:00-22:00
PARSIFAL – příběh z doby krále Artuše o věčném hledání smyslu lidského života, lásky a nesmrtelnosti.
Divadelní představení studentů Akademie sociálního umění Tabor, úvodní slovo PhDr.Anežka Janátová, hudební vystoupení Pražské lyrové kvarteto
Vstupné: 120,-Kč
Sobota 20.10.2007
Kaple sv. Máří Magdalské u Čechova mostu
Nábřeží Edvarda Beneše – Praha1
10:00-12:00
VOICEFLOW - Živý hlas – workshop - lektor Regina Lindinger
Zvuk těla jako cesta k osobnímu růstu. Osvobození hlasu znamená osvobození celé osobnosti. Jako nástroj duše nás vlastní autentický hlas vede k nejvnitřnějšímu zdroji, k osobní pravdě, tvořivosti a hluboké sounáležitosti.
S metodou VOICEFLOW přivedeme celé tělo k plynutí a proudění, zvučení a vibraci.
Celý proces podpoří zvuk indiánského bubnu.
Vstupné: 450,-Kč
12:30–13:30
POSVÁTNÉ SYMBOLY – přednáška - přednáší Jiřina Lockerová
Akademická malířka, autorka symbolů Bachovy květové terapie a knihy Mandaly Atlanťanů vás seznámí s možnostmi působení a použití posvátných symbolů.
Vstupné: 100,-Kč
14:00–17:00
ALIKVOTNÍ ZPĚV INTENZIVNĚ – workshop - lektor Wolfgang Saus
Výuka evropských technik alikvotního zpěvu pod vedením vynikajícího německého lektora Wolfganga Sause. Přehled novinek ve výzkumu lidského hlasu na světových lékařských klinikách, vliv alikvotního zpěvu na lidský mozek.
Vstupné: 600,-Kč
17:15-18:30
HUDBA SFÉR – workshop – lektor Jan Braunstein
Seznámení s některými základními principy využití hudby jako léčebného prostředku. Co je to harmonie a jak se projevuje v hudbě a v člověku. Práce s polaritami a jejich vyvažováním v hudbě a v muzikoterapii.Ukázka práce s terapeutickými hudebními nástroji a společné souznění a muzicírování pod vedením muzikoterapeuta Jana Braunsteina.
Vstupné: 150,.-Kč
Kostel Sv. Jana Křtitele na Prádle
roh ulice Všehrdovy a Říční, Kampa - Praha 1
11:00-12:30
VOLNÉ ZPÍVÁNÍ – hudební doprovod Ivo Halkoci
Volná scéna pro společné setkání a souznění amatérských zpěváků (znalost alikvotního zpěvu není podmínkou) v nádherném akustickém prostoru kostela na Prádle.
vstup volný
13:00-14:00
HOMÉROVÉ 21. STOLETÍ – Altajská epika - přednáší antropolog Luděk Brož
Přednáška doktoranda sociální antropologie na Cambridgeské univerzitě, který se dlouhodobě věnuje problematice současné altajské kultury a společnosti.
Vstupné: 100,-Kč
14:00-16:00
NOGON ŠUMAROV – beseda se slavným vypravěčem altajského eposu.
Altajská tradice hrdinské epiky je nesmírně stará a široká. Folkloristé zaznamenali na šedesát rozsáhlých altajských eposů a řadu dalších menších vyprávění. Zajímavý je způsob vyprávění eposů formou hrdelního zpěvu - kaj za doprovodu dvoustrunného drnkacího nástroje - topšur, který epos přetváří z "vyprávění o" na znovu zpřítomnění hrdinských skutků.
Atajský divadelní režisér, herec a kajči v průběhu své kariéry zavítal do mnoha zemí světa. V Moskvě se podílel na tvorbě unikátní divadelní inscenace ztvárňující Homérovu Iliadu s užitím japonských bojových umění a hrdelního zpěvu.
Vstupné: 120,-Kč
16:30-18:00
PŘÍBĚH O BÁJNÉ ZEMI BUMBA - autorská filmová projekce dokumentu o eposu Džangar v buddhistické kultuře Kalmyků. (režisér Zdeněk N. Bričkovský)
Kalmyci jsou národem mongolského jazyka. V 17.stol. přišli z vnitřního Mongolska, Džungárie, do povolžských stepí na březích Kaspického moře. Navzdory asimilaci s ruským národem si Kalmyci dodnes uchovali svůj jazyk, náboženství, kulturu, obyčeje i tradice, jejichž základem je starodávný kalmycký epos Džangar. Je to epos o 12-ti nepřemožitelných bohatýrech, jimž vládne Veliký Džangar - Pán a ochránce utěšené země Bumba, pravlasti Kalmyckého národa.
Verše Džangaru kalmycký národ inspirují dodnes. Zpěváci Džangaru se nazývají džangarči, Džangar zpívají výhradně několika technikami hrdelního zpěvu /choomei, charkyrija, sygyt, burmanazir/. Každý džangarči zpívá dle tradice celý život pouze jednu z třinácti slok Eposu. Každý Mistr má svého žáka, jemuž předá nejen osobitou techniku zpěvu, ale /jako mantru/ i jednu z třinácti slok Džangaru. Díky tomu je tato tradice stále živá.
Po projekci bude následovat povídání o cestě a setkání autora filmu s národem Kalmyků.
Vstupné: 100,-Kč
Kostel Sv. Šimona a Judy
Dušní ul. Praha 1
19:00-22:00
HUDBA BEZ HRANIC – KONCERT
Wolfgang Saus – alikvotní zpěv (Cáchy), Jan Heinke – kovové čelo (Drážďany), Vlastislav Matoušek - šakuhači (Praha), Nogon Šumarov – hrdelní zpěv (Altaj),Pražské lyrové kvarteto a hosté, Tomáš Kočko a ORCHESTR - moravská worldmusic (Morava), tanec „Čtyři tváře Bohyně“ Monika Budilová, Tamara Marková a další
Vstupné: 380,-Kč
Neděle 21.10.2007
Kaple sv. Máří Magdalské u Čechova mostu
Nábřeží Edvarda Beneše – Praha1
12:15-15:00
HRDELNÍ ZPĚV – workshop – Hosoo&Transmongolia
Východní techniky alikvotního zpěvu typické pro Mongolsko, Tuvu a Altaj. (kargira, sygyt, choomij..). Workshop vede známý mongolský alikvotní zpěvák Hosoo a jeho kolegové ze skupiny Transmongolia.
Vstupné:600,-Kč
Kostel Sv.Šimona a Judy
Dušní ul. Praha 1
16:00-19:00
OZVĚNY Z KAMENE -ZÁVĚREČNÝ KONCERT FESTIVALU
Clarinet Factory a Alan Vitouš(Praha), Hosoo&Transmongolia (Mongolsko), Hradčanský orchestr (Praha)
Vstupné: 350,-Kč
Organizátor: Agentura Hathor, Ing.Radka Šindlerová,Hlubočinka 1004, Sulice,T: 724 020 336, E: sindlerova@hathor.cz
Podrobnější informace o festivalu a interpretech na www.alikvotnifestival.cz