Účast na konferenci eContentplus IV – Digitální knihovny – Kulturní obsah

Účastníci: Mgr. Andrea Skorkovská

Termín: 1. – 2. února 2007

Cíl:  Vídeň, Rakousko

Účel: Účelem cesty byla účast na konferenci Preparing for eContentplus IV – Digital libraries – Cultural Content /Konference eContentplus IV – Digitální knihovny – Kulturní obsah/, která se konala ve dnech 1.-2.2.2007 ve Vídni. Cílem cesty bylo dozvědět se o možnostech programu eContentplus, o evropských a světových trendech v oblasti kulturního digitálního obsahu, o situaci na středoevropských trzích, zjistit možnosti čerpání finančních prostředků z tohoto programu a případně navázat kontakty s potenciálními partnery. 

Komunikace: angličtina (bez tlumočníka)

Program jednání:

Čtvrtek, 01. února 2007

12:28 hod. Příjezd do Vídně
Příjezd vlakem do Vídně na nádraží Südbahnhof. Odjezd metrem do hotelu a odložení zavazadel.

15:30  - 21:00 hod. Österreichische Nationalbibliothek, Oratorium, Josefplatz 1, 1015 Wien.
Účast na konferenci eContentplus.

EContentplus  je víceletý komunitární program pro podporu dosažitelnějšího a využitelnějšího digitálního obsahu. Jedná se o společnou iniciativu Rakouska, České republiky, Maďarska a Slovenské republiky. Specificky se zaměřuje na rozvoj vícejazykového obsahu pro inovativní služby v rámci regionu těchto zemí. 

Toto byla v pořadí čtvrtá konference „Preparing for eContentplus“, tentokráte zaměřená na digitální knihovny – kulturní obsah. Akce se účastnili odborníci z 12 evropských zemí z oblasti  veřejné správy, knihoven, archívů, průmyslu, vydavatelství, atd.

Konferenci oficiálně zahájil pan Maria Bendl z Ministerstva hospodářství a práce Rakouska. Ve svém projevu zdůraznil důležitost digitálních technologií v současné době.

Po něm pan Christoph Raber z téhož ministerstva představil program eContentplus jako víceletý komunitární program pro podporu dosažitelnějšího a využitelnějšího digitálního obsahu.“Preparing for eContentplus“ je  společnou iniciativu Rakouska, České republiky, Maďarska a Slovenské republiky. Jedním z  největších přínosů této iniciativy je podle Ch. Rabera to, že byla vytvořena platforma pro navazování kontaktů a rozvoj spolupráce a zároveň vznikla databáze organizací působících v této oblasti.

Následovaly prezentace některých konkrétních projektů. Např. Petöfiho muzea literatury v Budapešti nebo projektu Mozart 2006, kdy v Albertině byla uspořádána výstava k poctě Mozartovi. Byla vytvořena rozsáhlá databáze předmětů W.A. Mozarta, předmětů z jeho doby ale i např. podobizen panovníků a všech kontextových věcí a událostí. Předmětů bylo nashromážděno skoro 6000 včetně obrazů, soch, hudebních nahrávek apod. Během 5 měsíců výstavu navštívilo na 27 000 lidí.

Další blok „vize a trendy v oblasti kulturního obsahu“ řídil a moderoval pan Hans-Peter Ritt, projektový manažer Milestone gmbh.

V úvodu pan Hans Petschar z Rakouské národní knihovny představil „Evropskou digitální knihovnu“ jako důležitou platformu pro spolupráci knihoven, jejímž cílem je digitalizace  děl a jejich zpřístupňování. Do roku 2010 by mělo být zpřístupněno na 6 mil. děl.

Poté pan Christian Dögl  (z UMA, Rakousko) nastínil možnosti muzeí a knihoven ve světě digitálních technologií. A to nejenom v oblasti digitalizace písemných zdrojů, ale i digitalizace předmětů, vytvoření databází televizních a hudebních nahrávek, apod.  Na závěr zdůraznil faktor ekonomický. Např. výše zmiňovaná výstava o Mozartovi byla velkým přínosem pro ekonomiku města Vídně.

Čtvrteční konference byla zakončena komentovanou prohlídkou nádherného reprezentativního sálu Národní knihovny.

Pátek, 02. února 2007

09:00 hod. – 16hod 

Österreichische Nationalbibliothek, Oratorium,  Josefplatz 1, 1015 Wien.

Účast na konferenci eContentplus.

Páteční konferenci zahájila paní Gabriele Singer  z Austria Presse Agentur (největší rakouské komunikační sítě pro vědu, vzdělávání, technologie a inovace). Ta ve svém projevu zdůraznila důležitost ochrany a uchování evropského kulturního dědictví, záchrany inventářů a zajištění přístupu k datům. Podle organizace APA je nezbytné pokračovat ve výzkumu a rozvoji  digitalizace, spolupracovat s památkovými ústavy a  s vydavateli.

Poté následovaly prezentace zástupců každého ze čtyř států účastnících se iniciativy eContentplus a diskuse na téma digitalizace moderovaná panem Gerhardem Lagou z Rakouské federální hospodářské komory.

V prvním příspěvku nás pan  Dušan Katuščák ze Slovenské národní knihovny seznámil se situací na Slovensku. Tam neexistuje národní strategie pro kulturní obsah, chybí propojenost mezi veřejnými institucemi a informačním systémem knihoven, muzeí, galerií a archivů, neexistuje žádný speciální fond pro tuto oblast, obchod s kulturním obsahem není dobře rozvinut. Cílem je tuto situaci změnit. Vytvořit národní strategický plán, směřovat k hromadné digitalizaci, zajistit přístup k digitálnímu obsahu, rozvíjet obchodu v této oblasti.

Dále pan Adolf Knoll z Národní knihovny ČR představil situaci v České republice. Zde  je nutné rozlišovat mezi knihovnami a muzei. Pro knihovny byla definována národní politika, státní podpora trvá již asi 15 let, digitální knihovny existují.  Oproti tomu v oblasti muzeí je situace odlišná. Zde je mnohem menší podpora ze strany státu a digitalizovány jsou pouze některé muzejní sbírky.

Následovala prezentace Rakouska, kterou přednesla paní Gertraud Leimüller (arge creativ wirtschaft Austria). Ta vyzdvihla především důležitost spolupráce veřejného a soukromého sektoru.

Na závěr této části představil svoji prezentaci týkající se situace v Maďarsku pan Iván Rónai z  Ministerstva vzdělávání a kultury. Jako jeden z nejdůležitějších důvodů „proč digitalizovat“ uvedl uchovávání kulturního dědictví prostřednictvím lepšího přístupu k němu. Zároveň otevřel diskusi nad problematikou autorských práv ve vztahu k digitalizaci a šíření děl a e-obchodování. Z praxe jsou známy případy, kdy digitalizace děl podpořila jejich prodej v tištěné podobě.

Během diskuse bylo poukázáno na absenci evropských nařízení a směrnic. V této oblasti existují pouze doporučení.

Další část pokračovala blokem prezentací na téma kulturního obsahu v rámci EU programu eContentplus. Pan Richard Swetenham, vedoucí oddělení pro eContenplus a bezpečnější internet  Evropské komise, hovořil o tomto programu ve vztahu k digitálním knihovnám a nastínil možnosti výzvy v roce 2007. Pro rok 2007 je rozpočet 43 M Euro, prozatím však není známo, kdy bude výzva vyhlášena. Rozpočet pro rok 2008 je stanoven ve výši 49 M Euro.

Následovaly příspěvky  jednotlivých národních kontaktních míst se zaměřením na praktické informace týkající se předkládání projektů  (Martin Hiršal z Ministerstva informatiky ČR mimo jiné doporučil případné projektové záměry  od počátku konzultovat s příslušným Národním kontaktním místem a projektu se účastnit spíše jako partner než ho sám řídit. Ference Hargitai z Maďarské Association of Content Industry konstatoval, že v Maďarsku bylo přihlášeno 18 projektů. Poměr úspěšnosti projektů je asi 1:10, což tento program činí poněkud neatraktivním. Martin Baugmgartner  z FFG – rakouské Research Promotion Agency poukázal na možnost vyhledávání partnerů prostřednictvím národních kontaktních míst. Zástupce NKM ze Slovenské republiky se omluvil, neboť z důvodu restrukturalizace Ministerstva informatiky SR se nemohl konference účastnit).

Na úplný závěr pan Christoph Raber z rakouského Ministerstva hospodářství a práce, pan Jan Prokšík z Ministerstva informatiky ČR a paní Gabriella Simor z Ministerstva hospodářství a dopravy Maďarska shrnuli nejdůležitější body konference  a zároveň i roční působení iniciativy „Příprava na eContentplus“.

16:45 – 18:00 Biedermeier, Albertina, Vídeň 1, Albertinaplatz 1.

Návštěva výstavy věnované stylu Biedermeier. Jednalo se o ukázku asi 450 exponátů pocházejících ze stovky různých zdrojů (Ukázky nábytku, obrazů a kreseb, návrhů tapet, nádobí, kuchyňských potřeb a doplňků, oblečení,…).

Závěry a přínosy:

Na konferenci jsme se dozvěděli o možnostech programu eContentplus a o evropských a světových trendech v oblasti kulturního digitálního obsahu. Obecně lze k programu eContentplus říci, že se jedná o společnou iniciativu České republiky, Maďarska, Slovenska a Rakouska, která podporuje kvalitní digitální produkty a služby, tvorbu aplikací ve vícejazyčném a multikulturním prostředí a zvýšení dynamiky trhu s digitálním obsahem. Oblasti podpory jsou: využívání  prostorových dat, šíření otevřených evropských zdrojů znalostí, vznik transevropských informačních infrastruktur, digitalizace kulturního dědictví. V loňském roce proběhla konference zaměřená na geografické informační systémy a vzdělávací obsah. Konference ve Vídni /1.-2.2.2007/ byla zaměřena na obsah kulturní, což právě zajímalo MHMP-OKP. Na konferenci se však ukázalo, že program je určen především knihovnám, muzeím, archívům. Přímo pro MHMP - OKP se tento program jako využitelný nejeví.

Praktické poznatky a zkušenosti:

Zástupce Evropské komise sdělil, že úspěšné jsou projekty výborně propracované, „velké“ a odpovídající oblastem podpory tohoto programu. Tendence do budoucna je, že v dalších výzvách projde méně projektů, ale že budou podporovány ty nákladnější. (Objem peněz se oproti dřívějšímu období zvýšil).

Je snazší být partnerem projektu než ho sám iniciovat a řídit, především pokud „iniciátor projektu“ nemá  žádné zkušenosti s programem eContentplus.

Je vhodné projektový záměr konzultovat s příslušným Národním kontaktním místem, to může pomoci i v případě hledání partnerů.  (V každém ze států bylo určeno tzv. „Národní kontaktní místo“, na které je možné se obracet s projektovými záměry a veškerými dotazy týkajícími se programu eContentplus.).  V České republice je tímto místem Ministerstvo informatiky ČR.

Největší nevýhodou tohoto programu je, že je v něm malá šance, že projekt uspěje. Poměr je asi 1: 10, 1:12.

Program by mohl být zajímavý pro knihovny, muzea, archív, ale vzhledem k náročnosti přípravy projektu a následné malé šanci na úspěch se nejeví příliš atraktivním.

Fotogalerie

16. května 2007
16. května 2007