Účast na veletrhu SITV Colmar
Účastníci cesty:
PhDr.Karel Holub, specialista památkové péče MHMP-OKP
PhDr. Jana Hudcová, specialista pro cestovní ruch MHMP-OKP
Cílová země – město: Colmar, Francie
Termín konání cesty: 8. - 11. listopadu 2007
Komunikace: angličtina, francouzština (bez tlumočníka)
Úhrada: MHMP
Zpracovali účastníci cesty, v Praze 12. 12. 2007
Veletrh cestovního ruchu SITV Colmar je třetím největším veletrhem ve Franci hned po veletrzích v Paříži a v Lyonu. Hl. m. Praha se zde prezentovalo velkým stánkem Karlův most.
Veletrh byl vybrán kvůli rozsahu oblasti na pomezí 3 zemí – Švýcarska, Německa a Francie, která patří bohatým regionům ve svých zemích. Zejména francouzské Alsasko je jedním z nejbohatších francouzských departementů. Do oblasti směřují přímé lety z Prahy, a to společnosti Swiss na mezinárodní letiště Basel – Mulhouse – Freiburg, odkud je do celé oblasti levné a časté vlakové a autobusové spojení.
Stánek Karlův most byl zvolen kvůli historickým vztahům s Francií a díky svému reprezentativnímu vzhledu byl hojně navštíven.
Rozdalo se zde na 3.000 materiálů Pražské informační služby a to nejen veřejnosti, ale i některým touroperátorům.
Oproti jiným veletrhům cestovního ruchu se zde neprojevily tendence k pouhému sběru materiálů – všichni příchozí zájemci chtěli konkrétní informace a konkrétní materiály
Obrovský zájem o Prahu se realizoval především v konkrétních dotazech, nebylo zaznamenáno, že by někdo o Praze jako městě dosud neslyšel.
Návštěvníci žádali především mapy, seznam ubytování a brožuru Památky. Jejich zájem pramenil poměrně hodně z konkrétních plánů na návštěvu Prahy převážně na konci roku 2007 a v roce 2008.
Vzhledem k tomu, že na výstavišti byla jedna hala věnována cestovním kancelářím, mohli jsme zaznamenat, že zájezdy do Prahy jsou v jejich katalozích a že případní zájemci si je mohli přímo objednat.
Přímé spojení Praha – Basel-Mulhouse-Freiburg zatím není příliš známé – nicméně na francouzské straně je hodně volena i cesta přes Štrasburk. Mám zato, že je nutno spojit se se společností Swiss, v jejímž zájmu by mělo být tuto trasu podpořit mediálně.
Převažující byl zájem o památky, kvalitní ubytování, převážně v tříhvězdičkové kategorii, gastronomii a pocit užít si.
Zájemci jsou většinou rodinného typu, převažuje typ rodinné dovolené s malými dětmi, v oblasti je řada velmi mladých rodin, či prodlouženého víkendu bez dětí.
Jednání:
a/Na stánku probíhaly neustále informativní pohovory, protože téměř každý zájemce vyžadoval individuální péči. PhDr. Karel Holub, specialista v oblasti památkové péče, PhDr.Jana Hudcová, specialista pro cestovní ruch MHMP a 3 zástupkyně PIS byli na stánku přítomni po celou dobu veletrhu a podávali informace i o speciálních tématech, prtoože výrazným zpestřením na stánku byl přímý přenos z web kamer na Karlově mostě, takže bylo možno živě komentovat dění v Praze.
b/Byly navázány kontakty s organizátory veletrhu tak, aby bylo možno případně realizovat účast hl.m.Prahy jako partnerského města veletrhu, což by přineslo obrovskou publicitu. V letošním roce se takto prezentovala Srí Lanka a to i s účastí soukromých subjektů a kulturním programem.
Posouzení zdrojového trhu:
Oblast Alsaska, severního Švýcarska a jižního Německa se pomalu může stát pro Prahu významným zdrojovým trhem, což potvrdil zájem návštěvníků, kterých bylo celkově na veletrhu téměř 30.000. Co se týče samotného města Colmaru je samo o sobě významný turistickým centrem, městem, které má obrovskou návštěvnost jako destinace, takže by mohlo generovat návštěvníky do Prahy v mimosezóním období. Celá oblast je bilinguální a vzhledem k možnosti komunikace v němčině se dá předpokládat větší zájem ze strany klientů, kteří se často obávají, že francouzsky se v Praze nedomluví.
Závěr:
Veletrh cestovního ruchu SITV COLMAR potvrdil zásadní předpoklady pro další propagaci a marketing hlavního města. Účast hl.m.Prahy byla zdůrazněnan i v místním tisku.
a/ Je nutno nadále intenzivně působit na tomto trhu, v přímém styku s veřejností, zejména v mediální formě a vystavovatelských aktivitách protože turistika zejména do městských destinací se neustále individualizuje.V místních novinách byla uveřejněna fotografie pražského stánku, což okamžitě zvýšilo jeho návštěvnost ještě v průběhu veletrhu.
b/ Je nutno využívat všech příležitostí zejména v souvislosti s novými leteckými linkami k propagaci města. Přímé spojení znamená významný nárůst návštěvnosti.
c/ Ve velkých zemích typu Francie a Německa je nutno rozptýlit marketing a propagaci na regionální úroveň, protože se jedná o velké spádové oblasti kolem letišť.
d/ Ve Francii i Švýcarsku počítat se zkvalitněním vlakového spojení – TGV – již dnes trasa Basilej – Paříž trvá pouhé 3.5 hodiny, takže lze počítat i s leteckým spojením z Paříže či Štrasburku. Na druhou stranu znamená toto časové zkrácení vlakových tras růst konkurence mezi dopravci na místním trhu, což pro Prahu , zavislou na letecké dopravě není příliš příznivé.