Více než polovina Pražanů věří, že odložením k popelnici věc získá nový domov

Až 53 % Pražanů se chce nepotřebných věcí zbavit rychle, spíše než čekat na odvoz prostřednictvím velkoobjemových kontejnerů, služby hlavního města Prahy. Vyplývá to z průzkumu mezi Pražany, který spadá pod společný projekt Magistrátu hlavního města Prahy a inovační společnosti IdeaSense.

  • 2 minuty čtení
Sběr odpadu do velkoobjemových kontejnerů - ilustr. obrázek

Téměř každý už někdy v životě potřeboval vyhodit objemnou věc. Městská služba velkoobjemových kontejnerů funguje v Praze již od roku 2002 a pro Pražany zajišťuje svoz objemného odpadu zdarma. Povědomí o ní má 81 % obyvatel Prahy, 30 % z nich ji však využívá velmi zřídka, a to jednou za několik let. Pro 34 % je problém, že je kontejner přistaven daleko od jejich bydliště a 40 % Pražanů pak raději využije přímo sběrný dvůr.

Odložené věci u popelnic často končí na skládce
Problematickým faktem je, že až 57 % lidí si myslí, že odložením objemné věci u popelnic si ji někdo vezme a znovu využije v domácnosti. Téměř 39 % pak volí odložení u popelnic proto, že je pro ně cesta do sběrného dvora daleko či příliš komplikovaná, ostatní respondenti to nechtějí vůbec řešit (8 %) nebo se věci potřebují zbavit co nejrychleji (4 %). Odložením k popelnicím se však lidé dopouští přestupku, navíc si věc ve většině případů nového majitele nenajde, hyzdí veřejný prostor a následně musí být složitě odklizena na náklady města a končí nevyužita na skládce odpadu.
Před definitivním vyhozením dávají někteří Pražané přednost udání věci přes internet, tuto možnost využívá však jen 36 %. Tito lidé nejčastěji chtějí věc prodat na inzertních serverech jako sbazar.cz, bazos.cz, hyperinzerce.cz (72 %) anebo ji darovat prostřednictvím facebookových skupin “Daruji za odvoz” (56 %). 27 % poté využívá darovací služby darujizaodvoz.cz a nevyhazujto.cz.

Budoucnost je v redukci odpadu a znovunalezení hodnoty věcí
Projekt Magistrátu hlavního města Prahy a inovační společnosti IdeaSense má za cíl současný stav změnit, a Pražanům poskytnout taková řešení, která zredukují celkový objem odpadu, a zároveň umožní využít hodnoty, která v nechtěných věcech zůstává. Výsledkem spolupráce by měla být mimo jiné podpora darování či opravy snadno dostupnými službami, ale také doprava nepotřebných věcí pro ty, kteří je chtějí dále využít, nebo je umí opravit.
Připravovaná řešení umožní občanům zapojit se snadno do cirkulární ekonomiky, jejímž cílem je udržovat veškeré zdroje a energie v oběhu, podporovat recyklaci materiálů, nakupování z druhé ruky nebo využití obnovitelných zdrojů energie.


Další informace naleznete v přiloženém souboru "VOK & cirkulární ekonomika" - ke stažení (formát PDF, velikost 1,85 MB) 

20. listopadu 2020
20. listopadu 2020