Zástavba proluky na rohu ulic Národní a Mikulandská
území Pražské památkové rezervace
- 1 minuta čtení
- 6 fotografií
V současné době probíhají přípravné práce na rekonstrukci a rehabilitaci původního barokního Schönkirchovského paláce včetně kultivace stávajícího prostoru dvora, spojené s projektem výstavby nového objektu na nároží ulic Národní a Mikulandská.
Historický objekt v ulici Mikulandská, který se výrazně uplatňuje barokní fasádou, ve dvoře otevřenými křídly a příčně orientovanou konírnou, byl novodobě poškozen zásahy na uliční fasádě (velkoplošné výkladce), dvorním křídle (nevhodná mansarda) i v interiérech (řada degradujících utilitárních úprav). Dvůr je cenný prostor s pavlačemi a konírnou, který se v této podobě dochoval zcela ojediněle.
Rekonstrukce objektu předpokládá rehabilitaci degradovaných historických částí a prvků objektu a jeho zhodnocení. Návrh odstraňuje nevhodné zásahy provedené převážně v minulém století, rehabilituje a zpřístupňuje veřejnosti historické prostory. Všechna křídla paláce jsou ve špatném stavu poznamenaná nevhodnými zásahy v minulých letech včetně novodobých změn ve střešní krajině. Záměr zachovává nejhodnotnější části dvorních křídel, analogicky jsou nahrazovány chybějící historické elementy (především nová střecha mansardového typu). Krácení severního a jižního dvorního křídla v patrech se dotýká pouze nekvalitního charakteru křídel a zároveň vytváří funkční vazby ve dvorní části v souvislosti s novostavbou paláce. Je zachováván původní urbanistický koncept a subtilní hmoty podélných dvorních křídel, navržena je částečná eliminace jejich novějších částí, ubrání hmot dodatečně prodloužených křídel. Tyto úpravy umožní rehabilitaci exteriéru této cenné barokní urbanistické situace.
V rámci probíhajících stavebních prací bylo ve vnitřních prostorách 1. – 3. NP objeveno značné množství fresek a malovaných stropů, které budou rehabilitovány a částečně prezentovány v interiéru. Byl dokončen záchranný archeologický výzkum (www.archeopraha.cz) na ploše tří parcel u křižovatky Národní třídy a Mikulandské ulice. Poznatky ukazují na zpracovatelské a řemeslné aktivity z doby raného středověku, při kterých bylo zapotřebí větší množství výhní a pecí. Bylo odhaleno několik desítek zařízení tohoto charakteru. Byly nalezeny zlomky keramických nádob a několik desítek mincí, včetně denárů Soběslava I. z první třetiny 12. století. Jsou zde doklady trvalého osídlení v podobě polozahloubených domů, při jejichž výstavbě bylo použito dřevo, i rozměrné nadzemní dřevěné stavby, po nichž se dochovaly negativy rámových a sloupových konstrukcí. Rovněž bylo odhaleno poměrně rozsáhlé pohřebiště datované do 10. –11. století.