Zpráva ze zahraniční služební cesty - stáže v Bruselu

Účastník: Mgr. Lada Pekárková
Termín: 15. října – 1. listopadu 2007
Cíl:     Brusel, Belgie
Účel:     Pracovní stáž Mgr. Lady Pekárkové v Pražském domě v Bruselu
Komunikace: francouzština, angličtina (bez tlumočníka)
Úhrada: MHMP
Zprávu zpracovala: Mgr. Lada Pekárková, oddělení koncepce, koordinace projektů, kultury a cestovního ruchu MHMP-OKP
Dne: 12. 11. 2007

 

Průběh stáže:

pondělí 15. 10. 2007
17:00 odlet z Prahy do Bruselu
19:30 ubytování v Pražském domě v Bruselu, Palmerston 16

úterý 16. 10. 2007
Návštěva informační kanceláře Régionu Brusel ve čtvrti St. Géry

pátek 19. 10. 2007
Setkání českých regionů v České domě, Throne Avenue

pondělí 22. 10. 2007
Schůzka na radnici v Bruselu, Odbor památkové péče, Anspach 6, 9. patro, č.dv. 13
Jednání s Vincentem Heymans, Paulou Cordeiro
Radnice hlavního města Brusel, Blv. Anspach 6, Bruxelles
Cellule Patrimoine Historique – Ville de Bruxelles
Prohlídka památkově významné budovy od architekta V. Horty – školky pro děti navržená a postavená za podpory bývalého starosty Bruselu J. Brus.

středa 24. 10. 2007
Slavnostní večer u příležitosti oslav 28. října – dne vzniku samostatného čs. státu, pořádaném českým velvyslanectvím v Bruselu.

pátek 26. 10. 2007
Jednání s Elisabeth Horth – zástupkyní Sdružení secesních měst (Reseau Art Nouveau Network) – Museum Victora Horty, prohlídka muzea
The Co-ordination Office - Réseau Art Nouveau Network, Service des Monuments et Sites, http://www.artnouveau-net.eu

Jednání se Sybille Valcke na Regionu hlavního města Brusel
C.C.N, rue du Progrès, 80, 1035 Bruxelles
Direction des Monuments et Sites – Ministere de la Region de Bruxelles-Capitale
wwww.monument.irisnet.be

středa 31. 10. 2007
Setkání se zástupcem hotelu Amigo sídlícího v centru Bruselu v blízkosti Grand Place.
Schůzka s ing. arch. Klokočkou – územní plánování v Belgii a zejména ve městě Kortrijk.

čtvrtek 1. 11. 2007
18:05 odlet z Bruselu do Prahy


Získané poznatky:

Služební cesta v Bruselu vycházela z poznatků ze stáže v dubnu 2005 a obsahově na ni navazovala. V roce 2005 došlo k podrobnému seznámení se s památkovou péčí v Bruselu, systémem klasifikace památek, legislativní úpravou památkové péče v Bruselu, s historickým vývojem památkové péče v Bruselu (více zpráva ze služ. cesty v Bruselu v r.2005). S výše uvedenými odborníky a specialisty na památkovou péči a urbanismus byly diskutovány nejvážnější problémy při ochraně památek v Bruselu a některé úspěšné realizace při obnově památek v Bruselu v posledních letech.


Památková péče – klasifikace a systém ochrany
Památková péče v hlavním městě Belgie je prováděna na různých úrovních administrativní správy. V Belgii existují tři správní regiony: vlámský, valonský a region hlavního města Brusel. Každá regionální správa památkové péče se řídí jinými pravidly, má jiné právní předpisy. Zároveň ovšem také probíhá péče o památky na městské úrovni, tedy v případě regionu hlavního města, na správě regionu i na radnici města Brusel.

Radnice města Brusel se zabývá především péčí o památky v městském vlastnictví a správou nemovitých památek. O movité památky a památky „classement“, tedy prohlášené památky, se stará naopak regionální správa hlavního města Brusel. Vzájemné vztahy a odlišné kompetence těchto dvou administrativních úřadů, které se starají o kulturní dědictví v Bruselu, není jednoduché rozlišit. Kompetence jsou rozděleny dle typu vlastníka památky a dle druhu památky.

V případě, že se jedná o velmi významnou památku typu katedrály, královského paláce, které jsou většinou ve vlastnictví státu, kompetentním orgánem pro jejich správu je region (Direction des Monuments et des Sites Ministere de la Région de Buxelles-Capitale). V případě, že se jedná o památku „classement“, ekvivalent české prohlášené kulturní památce, opět je kompetentním orgánem region. Radnice města Brusel, tedy město Brusel, má řadu úkolů dotýkajících se péče o památky, navíc se stará o své nemovité památky (vyjma všech movitých památek, které má na starost „region“) a slouží jako poradní orgán pro „region“.

Mimo tyto dva administrativní úřady působí v Bruselu také Královská komise pro ochranu památek (La Commission royale des Monuments et des Sites), která je poradním orgánem v případě péče o památky. Tato Královská komise má navíc právo veta v jakéhokoli fázi řízení týkající se obnovy památky. U památky s tzv. menším významem může vlastník provést úpravy objektu bez vyjádření a souhlasu Královské komise. Dalšími komisemi, jejichž činnost se dotýká památkové péče, jsou Les Commissions de Concertation, v níž jsou zastoupeni představitelé z komuny a různých dalších regionálních institucí. Délka řízení týkající se obnovy památky je stanovena na 20 dnů v případě obdržení všech potřebných dokumentů. Jelikož se v případě obnovy památky mohou vyjádřit různé komise, kterým se předkládají kompletní dokumentace k navrhovaným projektům obnovy, délka řízení je často prodloužena až na několik měsíců.

V regionu hlavního města Brusel jsou tzv. prohlášené památky („classement“) a dále památky zapsané na seznam objektů, které jsou hodny ochrany („inscription sur la liste de sauvegarde“).

Druhou úrovní klasifikace památek, která se prolíná s výše uvedenými kategoriemi, je rozlišení na: a) památky, významné budovy, b) významné celky, c) významná místa a d) zóny.

Za prohlašování „památek“ je odpovědný „region hlavního města Brusel“. Do r. 1993 jednotlivé klasifikované památky nemusely mít ochranné pásmo. Naopak v letech 1993-2004 muselo být ke každé nově prohlášené památce vytyčeno její ochranné pásmo. Od roku 2004 došlo k úpravě tohoto pravidla a památky „mohou“ mít své ochranné pásmo vytyčeno, ovšem není to nezbytné. Tímto výkladem se „region“ snažil reagovat na dřívější nejednotnost v prohlašování ochranných pásem u památek, ovšem v současnosti to znamená pouze další nejasnost při prohlašování památek.

Chráněny jsou celé nemovitosti z historického, architektonického, uměleckého či estetického hlediska nebo také pouze části nemovitostí, například pouze střecha a fasáda. V těchto případech si vlastník může upravit interiér budovy dle svých přání a potřeb.

Při obnově prohlášených památek („classement“) může vlastník požádat region o finanční příspěvek, stejně tak při realizaci restaurátorských prací na jakékoliv historicky významné budově. Dochází ovšem k absurdním případům, kdy při ochraně pouze fasády nebo okna, nemusí vlastník uchovat na domu např. vitráže za vnějším oknem z období secese, které jsou také velice cenné, ovšem nejsou součástí klasifikované památky. Pokud se majitel i přesto rozhodne je zachovat, tak na ně bohužel nedostane finanční příspěvek, který se vztahuje pouze na opravu vnější části okna.

 

Dokumentace a koncepce v oblasti památkové péče

Radnice v Bruselu právě dokončila novou inventuru (dostupné v tištěné podobě), přehled památkově významných budov v historickém centru města. Její součástí je základní popis objektů, všechny provedené oficiální změny a plány objektů.

Zároveň probíhá tvorba elektronické dokumentace, přehledu jednotlivých budov, obsahující základní popisy, plány chráněných území a ochranných pásem památek.

V současnosti je připravován dokument, který bude jasně vymezovat velikost a způsob provedení reklamy, reklamních zařízení v historickém jádru města, úpravu vstupů do budov, oken apod. Dosud to definovala tzv. regulace BRU (batiment regulation urbanism) obsahující i úpravu parteru, která bohužel není vždy dodržována.

Světové památky UNESCO v Bruselu (Grand Place a budovy architekta V. Horty) nemají zpracované své management plány. Na jejich přípravě bude v příštím roce spolupracovat radnice Bruselu a region města Brusel. Obě strany by velice uvítaly spolupráci a zkušenosti s přípravou management planu ze zahraničí. Pozice/funkce site-managera nebyla dosud rozhodnuta vzhledem k rozhodování o památkové péči na úrovni radnice města i regionu.

 

Aktuální témata a problémy

Náměstí Grand-Place s radnicí v  historickém jádru města bylo v roce 1998 zapsáno
na seznam Světového přírodního a kulturního dědictví. Zóna kolem náměstí je jednou
z nejvýznamnějších památkových zón v Bruselu. V současnosti je radnice města Brusel jedním z nejdůležitějších vlastníků domů na náměstí. Cílem radnice v Bruselu je postupně získávat i zbývající objekty do svého vlastnictví a zajistit tak nejlepší péči o památku UNESCO.

Vážným aktuálním problémem jsou volné, neobydlené budovy v centru města. Ne zřídka jeden majitel vlastní několik budov, u kterých využívá převážně přízemí domů jako výnosné restaurace či obchody. Nevyužitá vyšší patra zůstávají neobsazena a opuštěna. Regulačními podmínkami je stanoveno využití jednotlivých budov v centru, tedy v případě určeného komerčního využití pro přízemí, je doporučena pro horní patra funkce bydlení či administrativa. Pro majitele je ovšem finančně dostatečně výhodné pouze komerční využití přízemí budovy. Vstupy a vchody do zbývajících částí domu častou vedou skrze samotné restaurace či obchody, tedy i využití zbývajících částí domu je mnohdy dost limitující.

Diskutován byl historický vývoj novodobé výstavby v historickém centru města, realizace předimenzovaných staveb a jejich současné opětovné začleňování do stávající zástavby. V období 60. let existovala praxe napodobování historických fasád domů. Obvyklá byla
i zástavba vnitrobloků moderními stavbami.

V současnosti neexistuje žádná výšková regulace ve městě Brusel. Existuje pouze jediné nepsané pravidlo z dřívějších let: žádná vyšší budova nesmí být vidět z balkonu radnice v prvním patře, na náměstí Grand Place. Doposud toto pravidlo nebylo porušeno, také díky skutečnosti, že z prvního patra radnice jsou vidět především domy na náměstí a v jejich těsné blízkosti. Město nemá zpracovanou žádnou studii pro zástavbu výškových staveb, řídí se platným územním plánem. Nejrozsáhlejší výstavba moderních budov je koncentrována v blízkosti severního nádraží a ve čtvrti evropských institucí. A právě v blízkosti tzv. evropské čtvrti se také nachází dům architekta V. Horty, který byl zapsán společně s dalšími domy na Seznam světového dědictví UNESCO. Dosud ovšem současný stavební vývoj nevyvolal negativní ohlas na mezinárodní úrovni.

Mezi další aktuálně řešená témata patří doprava na území historického jádra. Bylo přistoupeno k dopravní uzávěrce některých ulic a území – automobilová doprava je povolena do vymezených částí pouze ráno a po zbytek dne jsou vymezené ulice pro veškeré automobily uzavřeny včetně aut rezidentů. V současnosti převažují spíše negativní ohlasy na toto opatření. Původně byly očekávány negativní hlasy obchodníků se stížnostmi na nižší zisky a nižší počet nakupujících zákazníků. Ovšem nejvíce stížností je ze strany rezidentů, kteří kritizují zvýšené nepohodlí, větší hluk v ulicích, kde se více zdržují pěší chodci, turisté, nebo naopak jsou ulice zcela opuštěné bez automobilů. V Belgii podobnou otázku řešilo také město Gent, kde je doprava v centru naopak řešena v tzv. objízdných kruzích. Náhodný automobilista krouží stále v centru v jednosměrných ulicích, v okruzích, kde se příliš nevyzná a nakonec končí v připravených odstavných parkovištích. Pouze místní rezidenti znají přesně jak se kam dostat. Využíváním parkovišť na krajích historického jádra (metodou „jednosměrných okruhů“) dochází k omezení dopravy přirozenější cestou než uzavřením ulic.

Belgie je známá svou podporou cyklistické dopravy. Nepřímým důsledkem částečného uzavření historického jádra Bruselu vůči automobilové dopravě je zvýšený zájem cyklistů o centrum. Cyklisté začali silně prosazovat úpravu povrchů ulic – v současnosti tradiční dlažba by měla být dle jejich názoru nahrazena asfaltem více vyhovující jízdě na kole. Požadováno je i barevné odlišení cyklistických stezek v centru města. Z pohledu památkové péče jsou navrhované úpravy považovány za nevhodné, i přes maximální podporu cyklistické dopravy.

 

Sdružení secesních měst

Sdružení secesních měst Evropy spojuje města se secesní architekturou či uměním. V současnosti má sdružení 19 členů: Alésund, Bad Nauheim, Barcelona, Brusel, Budapešť, Glasgow, Helsinky, La Chaux-de-Fonds, La Habana, Lodz, Lublaň, Nancy, Provincie Varese, Region Lombardie, Reus, Riga, Tbilisi, Terrassa, Vídeň.

Na webových stránkách sdružení jsou umístěny v různých rubrikách informace o daném městě v angličtině a francouzštině, o secesní architektuře, architektech, fotografie ad.


Sdružení dosud využívalo finančních prostředků z projektů Evropské Komise, z programu Culture:

  • 1999-2000 první fáze projektu - 6 měsíců
  • Art Nouveau in Progress, putovní výstava secesních architektury - 3 roky
  • Art Nouveau and Society, konec projektu červen 2008 – 3 roky
    o    nejbližší setkání v Bad Nauheim v květnu 2008 – téma: zdraví a secese (lázně, nemocnice, hospici…)
  • projekty s finanční účastí pro jednoho člena od 5 000 € do 25 000 € /rok, vše se odvíjí od aktivní účasti daného člena sdružení a míře jeho finančních možností


Připravované projekty:

  • v rámci programu Culture 2007-2013, výzva v říjnu 2008
  • financování: 50% Evr. komise, 50% členové sdružení
  • 3-5 letý projekt - témata: odborná kolokvia věnované dětem, odborné publikace
  • projekt podporující činnost sdružení (např. přípravu dalších projektů), podmínkou je, že musí být organizace registrována po dobu 2 let
  • další projekty dle aktivní činnost jednotlivých členů: INTERREG, LEONARDO apod.

 

Dosud bylo členství ve sdružení bezplatné, ovšem vzhledem k novým podmínkám pro přijetí finanční podpory „na činnost“, bylo nutné, aby se sdružení formálně registrovalo. Nové poplatky za účast ve výši 2000 € /ročně slouží také k vícejazyčné webové prezentaci, rozšíření odkazů na webových stránkách, novým prezentačním možnostem a vytvoření speciální databáze odborných prací (včetně doktorandských prací).

 

 

Závěry:

Služební cesta byla úspěšná z pohledu znovuoživení kontaktů a komunikace s kolegy ze správy města a regionu Brusel v oblasti památkové péče. Na základě získaných informací doporučuji vzájemnou spolupráci při tvorbě management planu v průběhu příštího roku. Vstupem do Sdružení secesních měst by hlavní město Praha získalo partnery pro zapojení se do evropských projektů, podmínkou je ovšem aktivní účast zástupců hl. m. Prahy.

 

 

15. května 2008
15. května 2008