Pražské studánky - V Červeném lomu
Další z aktualizovaných popisů v rámci vytvářené internetové aplikace Pražské studánky.
[ Úvodní stránka | Abecední seznam a rejstřík | Seznam v členění podle městských částí | Mapka ]
Popis:Pramen, přitékající ze svahu pod cestou, je zadržován v kruhové jímce o průměru 70 cm a hloubce 16 cm (spodní část dřevěného sudu) a poté odtéká podzemním kanálem do potoka. Přístup od lávky po 5 kamenných schůdcích, u studánky 3 betonové desky. Celý prostor (120 x 180 cm) ohražen na sucho kladenou kamennou zídkou vysokou 90 cm. Zastřešeno plechovou sedlovou střechou na dřevěné konstrukci. Zajímavosti: Aktualizace - červen 2010 |
Odkaz do dynamické mapy Městská část Praha 5 |
Zajímavosti v okolí (chráněná území, naučné stezky, cyklistické trasy aj.):
Studánka leží v přírodním parku Prokopské a Dalejské údolí, poblíž přírodní památky Opatřilka – Červený lom.
Téměř kolem studánky prochází naučná stezka Údolím Dalejského potoka spolu s modře značenou turistickou stezkou z Hlubočep do Holyně, o něco dále i zeleně značená turistická stezka z Jinonic do Řeporyj.
V okolí se nachází i další studánky: Dobrá voda, Na Troníčku a Stydlá voda.
Další informace:
MHMP, Odbor městské zeleně a odpadového hospodářství, e-mail: mzo@praha.eu, Tel.: 23600 5822.
Literatura:
Kadlecová Renáta, Žák Karel: Krasové prameny Českého krasu - In: Český kras XXIV - Muzeum Českého krasu, Beroun 1998 (str. 27)
Veger Jaromír: Prameny a vodovodní štoly na území Prahy - VÚV T.G.Masaryka, Praha 1993 (str. 21, 32)
Kvalita podzemní vody ve studánce
Podzemní voda v této studánce je chemického typu vápenato –uhličitano – síranového typu se slabě alkalickým pH a dosti vysokou mineralizací.
Z hlediska analyzovaných chemických složek voda dlouhodobě vyhovuje vyhlášce č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. Upozorňujeme ovšem na skutečnost, že podzemní voda nebyla analyzována na všechny limitované ukazatele!
V podzemní vodě z této studánky jsou ale nárazově zvýšené počty koliformních bakterií a Enterokoků a bakterií Escherischia coli, což indikuje přítomnost fekálního znečištění, které v okolí tohoto pramene prosakuje do horninového prostředí a podzemních vod. Také byly v podzemní vodě naměřeny zvýšené počty psychrofilních bakterií, což dokládá průsak povrchové vody do této studánky.
Ostatní možné antropogenní kontaminanty (těžké a toxické kovy, ropné látky a chlorované uhlovodíky) zatím nebyly v této studánce sledovány.
Vydatnost tohoto pramene do 0,1 l/s. Vzhledem ke sníženým ovzdušným srážkám v posledních letech však tato vydatnost postupně klesá.
Trendy: počty fekálních a psychrofilních bakterií stoupají, takže je nutno konstatovat, že nárazově dochází k přítoku znečištěné vody do studánky.