Aerobiologický monitoring ovzduší v Praze

Informace z ročenky Praha ŽP 2007

(Informace z ročenky Praha ŽP 2007)

Obr. Koncentrace pylových alergenů, Praha 2007

Obr. Koncentrace pylových alergenů, Praha 2007

Zdroj: PIS

 

Od 60. let 20. století se začala v Evropě rychle rozšiřovat síť monitorovacích stanic, která umožňuje na základě vzájemného porovnání výsledků výrazně upřesnit předpovědi vývoje pylové sezóny. Pylová sezóna probíhá každý rok trochu jinak. Důvodem je rozdílná meteorologická a tím i fenologická situace v jednotlivých letech, především vývoj průměrných denních teplot a vlhkosti. V jednotlivých letech se navíc významně liší intenzita pylové sezóny pro různé rostlinné druhy, tedy množství pylu, které určité rostliny na daném území uvolní do ovzduší a které tedy může ovlivňovat míru potíží alergického člověka. Československo se zapojilo do sítě Evropské pylové informační služby v roce 1992. V roce 2007 bylo na území České republiky v provozu celkem 11 monitorovacích stanic Pylové informační služby.

Pražská stanice začala pracovat v březnu 1993. Do června 1995 byla umístěna na poliklinice Karlovo náměstí, poté byla z provozních důvodů přemístěna do areálu Státního zdravotního ústavu ve Šrobárově ulici. V roce 2007 byla v provozu od 26. února do konce října (v době přípravy tohoto příspěvku byla ještě v provozu, tedy začátek října 2007).

V Praze a obecně v České republice patří k nejvýznamnějším aeroalergenům v jarním období (dominuje pyl stromů) pylová zrna břízy (Betula), v širším pojetí celá čeleď Betulaceae; pyl jednotlivých zástupců této čeledi vykazuje značnou zkříženou reaktivitu. To znamená, že člověk alergický na jeden druh této čeledi, může mít potíže i při kontaktu s dalšími jejími zástupci. V letním období jsou jednoznačně nejvýznamnější skupinou aeroalergenů trávy (Poaceae). Také pyl trav se vyznačuje velmi silnou zkříženou reaktivitou mezi jednotlivými zástupci. Výrazně také v tomto období stoupá koncentrace spor plísní v ovzduší, především rodu Cladosporium a Alternaria. Pro podzimní období je typická dominance pylu plevelů, především pelyňku (Artemisia). Pylová zrna ambrózie (Ambrosia), která jsou důležitým alergizujícím aeroalergenem v Maďarsku, na Slovensku a částečně i na jižní Moravě, se v posledních letech pravidelně objevují také ve spektru pražských aeroalergenů konce léta a začátku podzimu (viz graf). S ohledem na explozivní šíření ambrózie po Evropě v posledních letech je třeba výskyt tohoto alergenu pečlivě monitorovat a urychleně zahájit preventivní opatření k jeho eradikaci v oblasti Prahy. V srpnu také obvykle vrcholí sezóna plísní, koncentrace jejich spor v ovzduší řádově převyšuje koncentraci všech pylových alergenů tohoto období.

Pylová sezóna 2007 začala nezvykle brzy – už ve druhé polovině ledna – ale byla poměrně slabá a trvala podobně jako v předchozích letech do konce září až začátku října. Jako obvykle rozkvetly jako první lísky (Corylus) a olše (Alnus) (viz graf). V období zachyceném na grafech (Alnus) už tyto dřeviny dokvétaly. Sezóna břízy (Betula) probíhá obvykle společně se sezónou jasanu (Fraxinus). Bříza rozkvetla také dříve než bývá obvyklé – v posledních dnech března – a její sezóna byla průměrně silná. Vrcholu dosáhla v první polovině dubna, poté koncentrace tohoto alergenu v ovzduší již rychle klesala (viz graf). Sezóna trav (Poaceae) se v roce 2007 rozběhla již na přelomu dubna a května, což je asi o dva týdny dříve oproti dlouhodobému průměru, a svou intenzitou byla průměrná. Nejvíce pylu trav se v ovzduší objevovalo od poslední dekády května do konce druhé dekády června, vrcholu sezóny dosáhly trávy na začátku června. V průběhu července se v ovzduší Prahy objevovalo už jen podprůměrné množství pylu trav. S několika menšími vrcholy se vzdušná koncentrace tohoto pylu držela na alergologicky významné úrovni do konce července. Poté již bylo množství pylu trav v ovzduší zanedbatelné (viz graf). Pelyněk (Artemisia) se začal pravidelně objevovat v ovzduší v poslední dekádě července. Jeho sezóna byla v Praze poměrně silná, vrcholu dosáhla mezi 5. a 15. srpnem (viz graf). Naopak ambrózie (Ambrosia) měla letos velmi slabou sezónu, což bylo způsobeno deštivým a chladnějším počasím ve druhé polovině srpna a v září. V pražském ovzduší se tento alergen letos objevoval jen ojediněle. V době přípravy tohoto přehledu (začátek října) sezóna ambrózie již doznívala (viz graf). Od začátku září byla celková koncentrace všech pylových zrn v ovzduší již jen velmi nízká.

Předkládané grafy zachycují koncentraci nejvýznamnějších pylových alergenů v pražském ovzduší za posledních 6 let, tedy od roku 2002 do konce září 2007.

 

Obr. Koncentrace pylu ambrózie v ovzduší Praha, 1993–2007

Obr. Koncentrace pylu ambrózie v ovzduší Praha, 1993–2007

Zdroj: PIS

 

Obr. Koncentrace pylových alergenů v ovzduší Praha, 2002–2007

Obr. Koncentrace pylových alergenů v ovzduší Praha, 2002–2007

Zdroj: PIS

 

9. února 2009
9. února 2009